Přeskočit na obsah

New jack swing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
New jack swing
Původ ve stylechDance-pop, funk, R&B, swing, hip-hop, rap, soul, pop
Kulturní pozadípřelom osmdesátých let
Typické nástrojesyntezátorklávesyelektronické bicí
Všeobecná popularitapřelom osmdesátých a devadesátých let

New jack swing, někdy „swingbeat“, je hybridní styl, který se skládá z popových a rhythm and bluesových žánrů.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

Encyclopædia Britannica nazvala tento žánr jako „ta nejvíce popově-orientovaná R&B hudba od dob motownových šedesátých let“.[1] Slovník Merriam-Webster definuje new jack swing jako „popovou hudbu interpretovanou černými umělci, kteří zkombinovali jazz, funk, rap a rhythm and blues“.[2] Klíčovými producenty této hudby jsou Babyface a Teddy Riley.[1]

Na vytvoření tohoto stylu se podíleli bývalí členové minneapoliské R&B skupiny The Time, Jimmy Jam a Terry Lewis. V roce 1985 se producentsky podíleli na albu Control od Janet Jacksonové. Podle všeho šlo o revoluční zvuk, jelikož šlo o nový inovativní styl, který kombinoval R&B, old school rap, funk, disco a syntetické perkuse. Fúze měla hudebně pak vliv i na new jack swing.[3] Fráze new jack swing se obvykle spojuje s americkým hudebním producentem a zpěvákem-skladatelem Teddy Riley-m, který vedl v osmdesátých letech skupinu Guy a v devadesátých letech skupinu BLACKstreet.

Riley měl rovněž na svědomí fúze R&B a hip-hopu, které v osmdesátých letech působily na hudební scéně jako dva protipóly. Riley vysvětluje „rappers and singers didn't want anything to do with one another“, protože „singers were soft, rappers were street“. On tedy smíchal „sweet melody“ (R&B) a „big beats“ (hip-hop), což ovlivnilo nejenom vznikající new jack swing ale i současné R&B.[4]

Popularita a kritika

[editovat | editovat zdroj]

V devadesátých letech styl ovlivnil popovou hudbu a mezi hudebníky, kteří byli inspirováni new jack swingem patří New Kids on the Block, Michael Jackson, Jane Child, Madonna, Sheena Easton, Bobby Brown a další.

Styl byl kritizován především gangsta rappery, kteří soudili, že rappeři jako Bobby Brown se vzdali pro popovější verzi rapu, kvůli popularitě a penězům. Ice Cube ve své písni "Wrong Nigga To Fuck Wit" se vyjádřil k tomuto žánru „It ain't no pop cause that sucks/And you can new jack swing on my nuts“. Paradoxně v roce 1993 tento útržek byl nasamplován new-jack-swingovou skupinou Tony! Toni! Toné! do jejich Hot 100 hitu "If I Had No Loot".

New Jack Swing Interpreti

[editovat | editovat zdroj]
  1. a b New jack swing v encyklopedii Britannica
  2. Jack swing – definice ve slovníku Merriam-Webster
  3. RIPANI, Richard J. The New Blue Music: Changes in Rhythm & Blues, 1950–1999. [s.l.]: University Press of Mississippi, 2006. ISBN 1-57806-862-2. S. 130–153. 
  4. Honorees | Snoop Dogg, Missy Elliott, Whodini, New Jack Swing, A Tribe Called Quest | The Score | 2007 VH1 Hip Hop Honors. www.vh1.com [online]. [cit. 2011-09-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-11-13.