Přeskočit na obsah

Tupac Shakur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tupac Amaru Shakur
Základní informace
Rodné jménoLesane Parish Crooks
Jinak zvaný2Pac“, „Makaveli“, „MC New York
Přezdívky2Pac, 'Pac, Makaveli
Narození16. června 1971
USA New York, New York, USA
PůvodAfroameričané
Úmrtí13. září 1996 (ve věku 25 let)
USA Las Vegas, Nevada, USA
Příčina úmrtína následky postřelení
Místo pohřbeníStone Mountain
Žánryrap, West Coast rap
Povolánírapper, textař, herec, scenárista, hudební producent, básník
Nástrojehlas
Aktivní roky1988–1996
VydavateléInterscope, Death Row, Amaru
Členem skupinDigital Underground
Thug Life
Outlawz
Příbuzná témataDr. Dre, Ice Cube, N.W.A, Snoop Dogg, Tha Dogg Pound
OceněníSoul Train Music Award for Best Rap Album (1996)
MOBO Awards for Best Video (1996)
Soul Train Music Award for Best R&B/Soul Album of the Year (1997)
American Music Award for Favorite Rap/Hip-Hop Artist (1997)
Rock and Roll Hall of Fame (2017)
Manžel(ka)Keisha Morris (1995–1996)
Partner(ka)Madonna (1994–1995)
Kidada Jones
RodičeAfeni Shakur Billy Garland
PříbuzníSekyiwa Shakur
SídlaMarin City
East Harlem
Kalifornie
Las Vegas
Los Angeles
Manhattan
Pen Lucy
PodpisPodpis
Webhttps://www.2pac.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tupac Amaru Shakur (známý též jako 2Pac, Makaveli či Pac; 16. června 1971 New York13. září 1996 Las Vegas) byl americký rapper, básník a herec. Guinnessova kniha rekordů jej uvádí jako nejúspěšnějšího rappera historie se 75 miliony prodaných hudebních nosičů.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v newyorském Harlemu. Jeho matka Afeni Shakur a otec Billy Garland byli aktivními členy kontroverzního hnutí Černí panteři. Svého syna pojmenovali podle historického vůdce hnutí odporu proti španělským conquistadorům v PeruJosé Gabriela Túpaca Amaru. Jeho rodné jméno bylo Lesane Parish Crooks, to mu však matka již po roce nechala změnit.[1] Během Tupacova mládí byli jeho příbuzní stále vyšetřováni policií, např. jeho kmotr Elmer Pratt byl uvězněn za vraždu a spolupráci s Černými pantery, jeho nevlastní otec Mutulu Shakur byl dokonce v roce 1982 na seznamu „deseti nejhledanějších uprchlíků“ FBI, kam se dostal poté, co pomohl své sestře utéct z věznice, kde měla strávit zbytek života.

Poté, co byl Mutulu Shakur v roce 1986 uvězněn, se rodina přestěhovala do Baltimoru v Marylandu. Po dvou letech na veřejné střední škole přestoupil na Baltimorskou školu umění, kde studoval herectví, poezii, jazz a balet. Zde vystupoval v několika divadelních hrách. Později se začal věnovat rapu a beatboxu. Roku 1988 se ovšem rodina přestěhovala do Marin City, Kalifornie, kde dostudoval ve třídě zaměřené na poezii. Jedno ze školních hudebních vystoupení jej vedlo k jeho přijmutí do hudebního uskupení Digital Underground.

Hudební kariéra a osobní život[editovat | editovat zdroj]

Na začátku kariéry byl jako doprovodný tanečník a MC skupiny Digital Underground, poté se objevil na EP skupiny Digital Underground – This Is an EP Release (1991) a ve stejném roce i na albu Sons of the P. Ke konci roku vydal svůj sólový debut 2Pacalypse Now, o jehož distribuci projevila zájem i společnost Interscope Records. V textech řeší politiku, rasismus, špatné sociální situace apod. Později mnoho slavných rapperů jako Nas, 50 Cent nebo Eminem přiznali, že z tohoto alba často čerpali inspiraci. Album ve své době dosáhlo ocenění zlatá deska.

Druhé album Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. (1993) se sice věnuje stejně kontroverzním tématům, ale zaznamenalo ještě větší úspěch. Později téhož roku založil hudební skupinu Thug Life, která vydala své jediné album o rok později, jmenovalo se Thug Life: Vol. 1.

V té době byl také obviněn z několika přečinů jako sexuální obtěžování apod.

V listopadu 1994 byl dvěma muži postřelen a okraden když chtěl navštívit Quad studio na Manhattanu, později obvinil Seana Combse a Biggieho, že stáli za tímto incidentem.[2] Ovšem ani jednomu se spojitost s případem nikdy neprokázala. Později byl Tupac obviněn svou fanynkou ze znásilnění, které popíral. Za pravdu mu dala lékařská zpráva, která jakýkoliv pohlavní styk osudné noci vylučovala. Dotyčná tedy změnila svou výpověď a tvrdila, že ji sexuálně obtěžoval, což bylo shledáno jako sexuální napadení. Ač byla důvěryhodnost této svědkyně velmi podryta, 2pac byl nakonec stejně shledán vinným ze tří z devíti bodů obžaloby a poslán do vězení až na čtyři a půl roku. K této události přispělo i to, že byl často vnímán jako veřejný nepřítel. Po jedenácti měsících byl však propuštěn na kauci 1,5 milionu dolarů, kterou zaplatil manager a současně šéf Death Row Records Suge Knight, výměnou za smlouvu s 2Pacem. Během svého uvěznění vyšla jeho třetí deska Me Against the World, která se stala multi-platinovou a Tupaca nadlouho označila za jediného umělce, jehož deska se umístila na prvním místě hitparády Billboard 200.[3] Během svého uvěznění si také vzal dlouholetou přítelkyni Keishu Morris, se kterou se ovšem do roka rozvedl.

Po propuštění z vězení založil novou skupinu nazvanou Outlaw Immortalz a podepsal smlouvu s labelem Death Row Records, se kterým později vedl „válku“ proti labelu Bad Boy Records z východního pobřeží USA. U Death Row vydal své nejúspěšnější dílo, vůbec první rapové dvojalbum All Eyez on Me, kterého se prodalo okolo 4,5 milionů jen v USA. Tupac, který se vyhýbal označení gangster a tvrdil, že s gangy nemá nic společného, se pod vlivem okolností změnil a svůj rap přiblížil ke stylu, který mnozí nazývají „gangsta rap“. Přesto dále říkal: „gangsta rap neexistuje, nejsem gangsta rapper, jenom rapper“. Také je důležité zmínit, že během svého působení u Death Row Records nahrál stovky písní.

Dne 4. července 1996 se Tupac účastnil svého posledního vystoupení v House of Blues, kde vystoupili mimo něj i Snoop Dogg a Tha Dogg Pound a další.

Během svého pobytu ve vězení studoval díla Machiavelliho, podle nějž si zvolil svůj nový pseudonym Makaveli, pod nímž se chystal vydat své další album The Don Killuminati: The 7 Day Theory. Zajímavostí je, že texty písní i jejich nahrání stihl za tři dny, další studiové úpravy trvaly čtyři dny, album tedy bylo hotové za sedm dní. Také plánoval založit vlastní nahrávací společnost Makaveli Records, ovšem to již nestihl.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V noci 7. září 1996 v Las Vegas odcházel s ostatními členy Death Row ze zápasu Mika Tysona. V hale hotelu MGM Grand napadl Orlanda Andersona, člena gangu Southside Crips, který dříve okradl jiné zaměstnance Death Row Records. Vše zachytila hotelová kamera. Později, když jeli se Suge Knightem do jeho Clubu 662 a zastavili na křižovatce ulic Flamingo-Koval, přiblížil se k nim bílý cadillac, ze kterého někdo několikrát vystřelil na auto, v němž jel Tupac a Suge Knight. Tupac byl zasažen čtyřmi ranami a na následky svého zranění o šest dní později zemřel (13. 9. 1996). Suge Knight byl poraněn do hlavy zásahem šrapnelu. Tupac byl zpopelněn v pátek 13. září 1996. Trochu jeho popela bylo údajně smícháno s marihuanou a vykouřeno členy Outlawz týmu.[4]

Styl a tematika[editovat | editovat zdroj]

Jeho styl, vystupování a obsah textů byl inspirován řadou afrických a afroamerických hnutí, např. Stranou černých panterů nebo Černými nacionalisty. Dále rovnostářstvím a svobodou. Na svém prvním albě 2Pacalypse Now z roku 1991 kritizoval sociální systém USA, který považoval za nespravedlivý. Také se věnoval tématu policejní brutality. V této době propagoval afrocentrismus.

Styl změnil až pod vedením Death Row Records, kde roku 1996 vydal své čtvrté album All Eyez on Me. V textech se sice zachovala sociální tematika, ale písně byly více tvořeny pro rádia a do klubů.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

USA, i v New Yorku mu vzdávaly hold. Odkaz svého syna se rozhodla budovat i jeho matka Afeni, když založila nadaci Shakur Family Foundation (později zvanou Tupac Amaru Shakur Foundation), která podporuje mladé nadané umělce.

Řada autorů se později zabývala Tupacovým životem, smrtí a přínosem. Univerzitní profesor Mark Anthony Neal zabývající se černošskou populární kulturou vydal na Univerzitě v Buffalou studii Thug Nigga Intellectual: Tupac as Celebrity Gramscian, v které popsal Tupaca jako přirozeného intelektuála, který měl schopnost mluvit k masám a být jejich uznávaným reprezentantem. Profesor Murray Forman z Northeastern University ve své studii Tupac Shakur: O.G. (Ostensibly Gone) popsal symbolismus a mytologii v Tupacově životě a smrti. Například tvrdil, že se Tupacovým fanouškům podařilo vzkřísit jistou vlastní živoucí entitu – Tupacův odkaz. Tamní profesor hudby Emmett Price ve své studii From Thug Life to Legend: Realization of a Black Folk Hero označil Tupaca za součást afroamerického folklóru.

Univerzita University of California, Berkeley nabízí studentům kurz „History 98: Poetry and History of Tupac Shakur“.

Roku 2003 jeho matka Afeni založila oděvní značku „Makaveli Branded Clothing“. O rok později byla vydána oficiální biografie Tupaca nazvaná Tupac Shakur Legacy, napsal ji Jamal Joseph.

Magazín Forbes uvedl, že Tupacova pozůstalost vydělala za rok 2008 až 15 milionů dolarů,[5] čímž je stále jedním z nejvýdělečnějších mrtvých umělců.

V roce 2010 byla Tupacova píseň „Dear Mama“ uložena do národního archivu v Knihovně Kongresu USA, jakožto teprve třetího rappera.[6]

V dubnu 2012 byl vytvořen Tupacův „hologram“ (technicky 2D projekce), který předvedl „Hail Mary“ a „2 of Amerikaz Most Wanted“ na festivalu Coachella. „Hologram“ byl vytvořen optickou iluzí zvanou Pepperův duch.[7]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Tupaca Shakura.

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Rok Album Nejvyšší umístění v hitparádě Ocenění
US 200
US Hip-Hop
UK
1991 2Pacalypse Now
 • Vydáno: 12. listopadu 1991
 • Vydavatel: Jive, Interscope
64 13 - US: zlaté
1993 Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. 24 4 - US: platinové
1995 Me Against the World 1 1 - US: 2x platinové
1996 All Eyez on Me
 • Vydáno: 13. února 1996
 • Vydavatel: Death Row, Interscope
1 1 32 US: 9x platinové

CAN: platinové
UK: stříbrné

The Don Killuminati: The 7 Day Theory
 • Vydáno: 5. listopadu 1996
 • Vydavatel: Death Row, Interscope
1 1 - US: 4x platinové

CAN: zlaté

Posmrtně vydaná alba[editovat | editovat zdroj]

Rok Album Nejvyšší umístění v hitparádě Ocenění
US 200
US Hip-Hop
US Rap
CAN
UK
1997 R U Still Down? (Remember Me)
 • Vydáno: 25. listopadu 1997
 • Vydavatel: Amaru, BMG, Jive
2 1 * 12 44 US: 4x platinové
2001 Until the End of Time
 • Vydáno: 27. března 2001
 • Vydavatel: Amaru, Death Row
1 1 * 2 31 US: 3x platinové

CAN: 2x platinové
UK: 2x stříbrné

2002 Better Dayz
 • Vydáno: 26. listopadu 2002
 • Vydavatel: Amaru, Death Row
5 1 * 7 68 US: 2x platinové

CAN: 3x platinové

2004 Loyal to the Game
 • Vydáno: 14. prosince 2004
 • Vydavatel: Amaru
1 1 1 7 20 US: platinové

UK: stříbrné

2006 Pac's Life
 • Vydáno: 21. listopadu 2006
 • Vydavatel: Amaru, Interscope
9 3 3 - - US: /

Úspěšné singly[editovat | editovat zdroj]

Rok Název písně Pozice v mezinárodních žebříčcích Vyznamenání Album
US 100

[8]

US R&B US Rap CAN UK
1993 „I Get Around (ft. Digital Underground)“ 11 5 8 - - US: zlaté Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.
„Keep Ya Head Up“ 12 7 2 - - US: zlaté
1995 „Dear Mama“ 9 3 1 - 27 US: platinové Me Against the World
„So Many Tears“ 44 21 6 - -
„California Love“ (ft. Dr. Dre a Roger Troutman) 1 1 1 - 6 US: 2x platinové All Eyez on Me
„How Do U Want It“ (ft. K-Ci a JoJo) 1 1 1 14 17 US: 2x platinové
1997 „Do For Love“ 21 10 2 - 12 US: zlaté R U Still Down? (Remember Me)
1998 „Changes“ 32 12 1 14 3 Greatest Hits
2002 „Thugz Mansion“ (ft. Nas) 19 10 4 - 24 Better Dayz
2003 „Runnin' (Dying to Live)“ (ft. The Notorious B.I.G.) 19 11 5 - 17 Tupac: Resurrection OST
2006 „Untouchable“ (ft. Krayzie Bone) 29 91 - - - Pac's Life

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

 • 1991 – Nothing but Trouble / (Nic než trable)
 • 1992 – Juice / (Respekt)
 • 1993 – Poetic Justice
 • 1994 – Above the Rim / (Nad košem)
 • 1996 – Bullet / (Střela)
 • 1997 – Gang Related / (Gang policajtů)
 • 1997 – Gridlock'd / (Za branami pekla)

Seriály[editovat | editovat zdroj]

 • 1992 – Drexell's Class (1 epizoda)
 • 1993 – A Different World (1 epizoda)
 • 1993 – In Living Color (1 epizoda)

Dokumenty[editovat | editovat zdroj]

 • 1997 – Tupac Shakur: Thug Immortal
 • 1997 – Tupac Shakur: Words Never Die
 • 2001 – Tupac Shakur: Before I Wake...
 • 2001 – Welcome to Deathrow
 • 2002 – Tupac Shakur: Thug Angel: The Life of an Outlaw
 • 2002 – Biggie & Tupac
 • 2002 – Tha Westside
 • 2003 – 2Pac 4 Ever
 • 2003 – Tupac: Resurrection / (Tupac: Vzkříšení)
 • 2004 – Tupac vs.
 • 2004 – Tupac: The Hip Hop Genius
 • 2006 – So Many Years, So Many Tears
 • 2007 – Tupac: Assassination
 • 2009 – Tupac: Assassination II: Reckoning
 • 2017 – All eyez on me
 • 2018 – Unsolved / (Nevyšetřeno)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archivovaná kopie. www.cathyscott.com [online]. [cit. 2010-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-23. 
 2. http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=88461862
 3. Timeline: 25 years of rap records. news.bbc.co.uk. 2004-10-11. Dostupné online [cit. 2023-01-21]. (anglicky) 
 4. Tupac's life after death. The Sydney Morning Herald [online]. 2006-09-13 [cit. 2023-01-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Archivovaná kopie. www.forbes.com [online]. [cit. 2012-06-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-06-05. 
 6. http://www.cbsnews.com/stories/2010/06/23/entertainment/main6611103.shtml
 7. FARIVAR, Cyrus. Tupac "hologram" merely pretty cool optical illusion. Ars Technica [online]. 2012-04-17 [cit. 2023-01-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Single charts on Billboard [online]. Billboard [cit. 2010-08-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]