N.W.A

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
N.W.A
Základní informace
Původ USA Compton, Kalifornie, USA
Žánry Gangsta rap
West Coast hip hop
Aktivní roky 1986 - 1991
Vydavatelé Ruthless, Relativity, Priority
Příbuzná
témata
The D.O.C., Michel'le, Fila Fresh Crew, Above The Law, Snoop Dogg
Website www.nwalegacy.com
Dřívější členové
Eazy-E (zesnulý)
Dr. Dre
MC Ren
DJ Yella
Ice Cube
Arabian Prince
Některá data mohou pocházet z datové položky.

N.W.A (Niggaz Wit Attitudes), do roku 1988 psáno "N.W.A.", byla legendární americká hip-hopová skupina založena v roce 1986. Stála u zrodu gangsta rapu a stala se také jednou z nejkontroverznějších kapel v hudební historii.

Stručná biografie[editovat | editovat zdroj]

Skupinu založil dřívější drogový dealer Eazy-E, který založil i hudební společnost Ruthless Records. Do studia si pozval své přátele, kterými byli Ice Cube, Dr. Dre, Arabian Prince a DJ Yella. Spolu vydali v roce 1987, pod jménem "N.W.A.", EP nazvané Panic Zone. Ve stejném roce vydali u Ruthless prakticky kompilační album N.W.A. and the Posse, na kterém byly jejich písně z EP Panic Zone, sólo písně Eazy-Eho a také písně od skupiny The Fila Fresh Crew, kterou v té době tvořili The D.O.C., Fresh K a Dr. Rock.

Roku 1988 do skupiny přibyl MC Ren a nově šestičlenná skupina získala smlouvu u Relativity Records, kde téhož roku vydali album Straight Outta Compton. Album obsahuje písně jako "Fuck the Police", která je o policejní brutalitě a rasové nenávisti, kvůli této písni byla skupina vyšetřována FBI. Další písní je např. singl "Gangsta Gangsta", který popisuje život v černošských ghettech. Díky takovýmto textům jsou považováni za průkopníky podžánru Gangsta rap, oni sami však svůj styl pojmenovali "reality rap". Celé album produkují Dr. Dre a DJ Yella, kteří tehdy vystupovali jako producentské duo HighPowered Productions. Za nejvýraznější textaře jsou považováni Ice Cube a MC Ren. Alba se prodalo přes dva miliony v USA. Ve stejném roce vydal i svůj sólo debut rapper Eazy-E. Jako první opustil skupinu rapper a producent Arabian Prince, který se cítil jako nejméně využívaný člen skupiny, proto se raději rozhodl pro odchod a následnou sólovou kariéru.

V roce 1989 bylo znovu vydáno album N.W.A. and the Posse. Své sólo album vydal i The D.O.C., který opustil skupinu The Fila Fresh Crew a vydal se na sólovou dráhu u Ruthless Records. Ke konci roku se rozžehl spor mezi skupinou a Ice Cubem, který si připadal nedoceněný za práci, kterou ve skupině dělal. Nakonec Ice Cube ze skupiny odešel a započal svou sólovou kariéru. Své názory ohledně skupiny vyjádřil v několika vlastních písních.

V květnu 1991 bylo vydáno album Niggaz4life, na kterém účinkovali Dr. Dre, Eazy-E a MC Ren. Avšak finanční spory se vyostřily i u dalších členů Ruthless Records, a to vedlo k odchodu Dr. Dreho a The D.O.C.ho k Death Row Records. Eazy-E tuto situaci neunesl a oba nevybíravě dissoval, oni poté také odpověděli. Tím se skupina oficiálně rozpadla. Roku 1995 Eazy-E zemřel na AIDS a veškeré spory skupiny zmizely.

Roku 1999 vypadalo znovuspojení skupiny velmi reálně. Šířily se zprávy, že skupina, ve starém složení, plánuje vydat nové album nazvané Not These Niggaz Again. Avšak setkali se s právními problémy, jelikož společnosti Priority Records, Interscope Records a No Limit Records si nárokovaly práva na jméno N.W.A. Nakonec tedy práce na albu skupiny ustaly a fanouškům jsou tak známy jen dvě písně z tohoto comebacku - "Hello" a "Chin Check" (ft. Snoop Dogg). Členové se tedy rozhodli vydat kompilační alba "The N.W.A. Legacy", ta však obsahovala především sólo písně bývalých členů skupiny N.W.A, i tak zaznamenala komerční úspěch.

Skupina se tak již nikdy nedala dohromady, ovšem členové Ice Cube a Dr. Dre zaznamenali neuvěřitelně úspěšné sólo kariéry. Dr. Dre je navíc považován za jednoho z nejlepších hip-hopových producentů vůbec a po prodeji úspěšné značky Beats by Dr. Dre také nejbohatším hiphopovým producentem v historii.

Podle určitých zpráv by se jejich příběh měl dočkat zfilmování do roku 2015. Roli Ice Cubea by si měl zahrát jeho syn. Scénáře se chopili S. Leigh Savidge a Alan Wenkus,.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Rok Album Hitparáda Certifikace
US 200
US Hip-Hop
1987 N.W.A. and the Posse
 • Vydáno: 6. listopadu 1987
 • Vydavatel: Macola
- - US: zlatá
1988 Straight Outta Compton
 • Vydáno: 8. srpna 1988
 • Vydavatel: Ruthless, Relativity
37 9 US: 2x platinová
1991 Niggaz4life
 • Vydáno: 28. května 1991
 • Vydavatel: Ruthless, Priority
1 2 US: platinová

EP[editovat | editovat zdroj]

Rok Album Hitparáda Certifikace
US 200
US Hip-Hop
1987 Panic Zone
 • Vydáno: 1987
 • Vydavatel: Ruthless, Macola
- - US: /
1990 100 Miles and Runnin'
 • Vydáno: 14. srpna 1990
 • Vydavatel: Ruthless, Relativity
27 10 US: platinová

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Certifikace
1996 Greatest Hits US: zlatá
1999 The N.W.A. Legacy, Vol. 1: 1988-1999 US: platinová
2002 The N.W.A. Legacy, Vol. 2 US: zlatá
2007 The Best of N.W.A. - The Strength of Street Knowledge US: /
2008 Family Tree US: /

Úspěšné singly[editovat | editovat zdroj]

 • 1988 - "Gangsta Gangsta"
 • 1989 - "Express Yourself"
 • 1990 - "100 Miles and Runnin'"
 • 1991 - "Appetite For Destruction"
 • 1999 - "Chin Check" (ft. Snoop Dogg)