Přeskočit na obsah

Eazy-E

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eric Lynn Wright
Základní informace
Rodné jménoEric Lynn Wright
Jinak zvanýEazy E
Narození7. září 1964
Compton, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí26. března 1995 (ve věku 30 let)
Los Angeles, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtíAIDS
Místo pohřbeníKalifornie
Rose Hills Memorial Park
ŽánryHip hop
Povolánídealer, rapper
Nástrojeklavír, bubny
Aktivní roky19871995
Členem skupinN.W.A
Crips
Příbuzná témataN.W.A, Dr.dre, Ice Cube, DJ Yella, MC Ren, Lil Eazy-E, Baby Eazy-E
DětiLil Eazy-E, Baby Eazy-E (B3), Erin Bria Wright, Dominick Wright, Daijah Wright, Marquise Wright, Elijah Wright, David Wright, Raven Wright
WebEazy-E
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eric Lynn Wright (7. září 1964 Compton, Kalifornie[1]26. března 1995 Los Angeles, Kalifornie), známější jako Eazy-E byl americký rapper, který se narodil a vyrůstal ve městě Compton (chudé město kousek od Los Angeles). Je považován za jednoho z nejznámějších rapperů na západním pobřeží.

Eric Lynn Wright, známý pod svým uměleckým jménem Eazy-E, se narodil 7. září 1964 v Comptonu, Kalifornie, USA. Byl synem Richarda a Kathie Wrightových. Jeho otec pracoval na poště a matka byla řidičkou školního autobusu. Eric vyrostl v prostředí poznamenaném gangovou kulturou a zločinem. Opustil střední školu, ale později získal diplom GED (General Education Development).

Začátky hudební kariéry: Eazy-E se nejprve zapojil do drogového obchodu, aby se uživil. Nakonec se rozhodl investovat své peníze do hudebního průmyslu. V polovině 80. let založil nahrávací společnost Ruthless Records spolu s jím manažerem Jerrym Hellerem.

Vznik N.W.A: V roce 1987 spoluzaložil skupinu N.W.A (Niggaz Wit Attitudes), která se skládala z Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, MC Ren a DJ Yella. Skupina se rychle proslavila svým tvrdým a realistickým zobrazením života na ulicích Comptonu a svým otevřeným postojem vůči policii a společenským problémům.

Debutové album a úspěch: N.W.A vydali své první album „N.W.A. and the Posse“ v roce 1987, ale skutečný průlom přišel s albem „Straight Outta Compton“ v roce 1988. Toto album bylo revoluční svým surovým zobrazením městského života a explicitními texty. Skladby jako „Fuck tha Police“ vyvolaly kontroverzi a přitáhly pozornost FBI.

Osobní tvorba: Eazy-E vydal své sólové album „Eazy-Duz-It“ v roce 1988, které mělo značný komerční úspěch. Album obsahovalo hity jako „Eazy-Er Said Than Dunn“ a „We Want Eazy“. Eazy-E byl známý svým jedinečným hlasem a stylem, který přispěl k jeho popularitě.

Rozpad N.W.A a další kariéra: Napětí uvnitř N.W.A vedlo k odchodu Ice Cube v roce 1989 a později i Dr. Dre v roce 1991. Po jejich odchodu se Eazy-E soustředil na rozvoj Ruthless Records a produkoval hudbu pro další umělce. Pokračoval ve své sólové kariéře a vydal několik dalších alb.

Osobní život: Eazy-E měl sedm dětí s šesti různými ženami. Jeho nejznámějšími dětmi jsou syn Lil Eazy-E, který také vstoupil do hudebního průmyslu, a dcera Erin Wright, známá jako Ebie.

Nemoc a smrt: V roce 1995 byl Eazy-E hospitalizován s těžkými respiračními problémy. Bylo mu diagnostikováno AIDS, které pravděpodobně získal prostřednictvím sexuálního styku. Veřejně oznámil svou diagnózu 16. března 1995. Zemřel o deset dní později, 26. března 1995, ve věku 30 let.

Dědictví: Eazy-E je považován za jednu z klíčových postav v historii hip hopu, zejména gangsta rapu. Jeho práce s N.W.A a sólová kariéra zanechaly trvalý vliv na hudební průmysl a kulturu. Je často označován jako „kmotr gangsta rapu“. Po jeho smrti pokračovalo Ruthless Records ve vydávání hudby a jeho odkaz žije dál prostřednictvím jeho dětí a fanoušků po celém světě.

Eazy-E byl nejen průkopníkem hudebního žánru, ale také hlasem své komunity a jedním z nejvlivnějších umělců své doby.

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]

N.W.A.100 Miles And Runnin

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]