Black Panther Party

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černý panter stojící u Lincolnova památníku během sjezdu strany, červen 1970
 Eldridge Cleaver 

Black Panther Party (česky Strana černých panterů), původně Black Panther Party for Self-Defense (Strana černých panterů za sebeobranu), byla radikální levicová černošská organizace působící v USA od poloviny 60. do 70. let 20. století. Její členové jsou známí také jako Černí panteři.

Svého času byla významným hnutím americké mimoparlamentní opozice a stala jednou z hlavních ikon alternativní kultury 60. let.[1]

Historie a aktivity[editovat | editovat zdroj]

Organizaci založili v říjnu 1966 v kalifornském Oaklandu černošští aktivisté Huey P. Newton a Bobby Seale a původně měla sloužit hlavně jako domobrana pro ochranu černošských čtvrtí a komunit před rasismem a policejní brutalitou. Cíle a filozofie organizace se postupem času vyvíjely směrem k podpoře a prosazování socialismu a komunismu, mnozí z lídrů organizace byli maoisté. Reputace Černých panterů jako hnutí podporujícího tzv. černý nacionalismus však často přitáhla lidi i s jiným politickým smýšlením, a tak v rámci celé strany nikdy nebyl dosažen ideologický konsensus. Organizace přesto vydala svůj klíčový 10-bodový program s názvem Co chceme, v co věříme, který obsahoval požadavky na zlepšení postavení černošské menšiny a apel na změny společenského systému.

Popularita Černých panterů rychle narůstala, počet jejich členů do r. 1968 přesáhl 5000 a organizace rozšířila svou působnost do většiny velkých amerických měst. Černí panteři se stali jednou z ikon subkultury 60. let a také v souvislosti s jejich odporem vůči válce ve Vietnamu s nimi začalo sympatizovat i mnoho lidí mimo černošskou komunitu, hlavně z řad radikální protestující mládeže. I kvůli tomu vedení Černých panterů definitivně odsoudilo černý nacionalismus jako "černý rasismus" a v souvislosti se svou politikou se začalo více zabývat sociálními programy, do kterých se mohl zapojit kdokoli bez ohledu na barvu pleti. Tyto programy se zaměřily zejména na pomoc chudým černošským komunitám, poskytování bezplatné zdravotní péče, vzdělávání a stravy chudým dětem, boj proti drogám. Mnohé z těchto činností však byly zastíněny jejich militantní a někdy až násilnou taktikou, se kterou se často pouštěli do konfrontací s policií při „ochraně" černošských čtvrtí (podle oficiálních zdrojů se stali Černí panteři při různých potyčkách zodpovědní za smrt minimálně 15 policistů).

Bezpečnostní složky státu v čele s FBI označily organizaci za „největší hrozbu pro vnitřní bezpečnost země" a rozvinuli proti ní (a dalším radikálním hnutím té doby) rozsáhlou kampaň známou jako COINTELPRO, která ji měla zničit. Mnoho lídrů organizace bylo zatčeno a obviněno z různých trestných činů (včetně zakladatelů H. Newtona a B. Seala), přičemž se později v mnoha případech ukázalo, že šlo o vykonstruovaná obvinění. Několik členů bylo zabito při policejních raziích a přestřelkách (celkově do r. 1970 minimálně 34), přičemž v některých případech je pravděpodobné, že šlo o cílené vraždy, jako např. v případě smrti Freda Hamptona v prosinci 1969.

I díky diskreditační kampani a vnitřním rozporům začala popularita Černých panterů od konce 60. let klesat, po r. 1972 se jejich aktivity minimalizovaly a v polovině 70. let se hnutí definitivně rozpadlo. Mnoho bývalých členů hnutí však zůstalo předními afroamerickými aktivisty nebo se stalo významnými komunitními politiky.

Známí členové[editovat | editovat zdroj]

  • Huey P. Newton - spoluzakladatel strany
  • Bobby Seale - spoluzakladatel a předseda strany, dodnes významný politický aktivista
  • Angela Davisová
  • George Jackson - aktivista za zlepšení podmínek ve věznicích, zastřelen 21. srpna 1971 ve věznici San Quentin, údajně při pokusu o útěk
  • Fred Hampton - zástupce předsedy strany, zastřelen ve spánku při policejní razii 4. prosince 1969
  • Eldridge Clever - člen radikálního křídla strany, později podporovatel a aktivista Republikánské strany
  • Assata Shakur - členka radikálního křídla strany, obviněna ze zabití policisty, v současnosti žije v exilu na Kubě
  • Abu Mumia Jamal - obviněn z vraždy policisty a odsouzen k trestu smrti
  • Elaine Brown - předsedkyně strany, významná politická aktivistka

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Strana čiernych panterov na slovenské Wikipedii.

  1. THE BLACK PANTHER PARTY, Da Costa, Francisco.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]