Lincolnův památník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lincolnův památník, postavený 1915 – 1922
Vnitřní část památníku - socha Abrahama Lincolna

Lincolnův památník byl postaven k uctění památky prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna. Leží na ose National Mall ve Washingtonu.

Základní kámen památníku byl položen v roce 1915 a slavnostní otevření proběhlo 30. května 1922. Architekt Henry Bacon jej navrhl ve stylu antického chrámu, takže připomíná slavný athénský Parthenón (chybí ale tympanon). Vnější sloupořadí obíhá prostor o délce 57 m a šířce 36 m. Tvoří je celkem 36 sloupů[1], z nich každý má výšku 13,4 m a průměr u paty 2,26 m. Počet sloupů odkazuje k počtu států, které byly součástí USA v době Lincolnovy smrti. Vnitřní sál dosahuje délky 28 m. V něm je umístěna obrovská sedící socha Abrahama Lincolna, kterou zhotovil sochař Daniel Chester French z 28 mramorových kvádrů. Dosahuje výšky 5,8 m a stejná je i její šířka.

Stěny vnitřního sálu pokrývají věty dvou Lincolnových projevů - při inauguraci v roce 1865 a v Gettysburgu v roce 1863. Doplňují je nástěnné malby s tematikou ukončení americké občanské války a osvobození otroků. Jejich autorem je Jules Guérin.

Přímo nad sochou je vytesán epitaf:

IN THIS TEMPLE AS IN THE HEARTS OF THE PEOPLE FOR WHOM HE SAVED THE UNION THE MEMORY OF ABRAHAM LINCOLN IS ENSHRINED FOREVER

(„V tomto chrámu, stejně jako jako v srdcích těch, pro něž zachránil Unii, bude památka Abrahama Lincolna uchována navěky“)

Jako jiné monumenty na National Mall, včetně blízkého Památníku vietnamských veteránů, Památníku veteránů korejské války a Národního památníku druhé světové války, je Lincolnův památník spravován Správou národních parků Spojených států. Pro veřejnost je otevřen od 8 hodin ráno do půlnoci po celý rok kromě 25. prosince.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Visiting the Lincoln Memorial [online]. Washington.org, 2016-03-16, [cit. 2016-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 38°53′22″ s. š., 77°3′1″ z. d.