Imperialismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Imperialismus je pojem užívaný k označení velmocenské, dobyvačné, expanzivní a militantní politiky, vedené snahou o rozšíření vlivu jednoho státu nad jinými s cílem vytvoření velmoci nebo získání dominantního vlivu nad územím, na které si tento stát činí nárok z historických, nacionálních, náboženských, ekonomických nebo politických důvodů (přírodní bohatství, levné pracovní síly, strategické body).

Původně byl pojmem užívaným k označení růstu a upevňování britského impéria. Pod různými záminkami byl původcem vzniku dalších koloniálních říší ovládajících Afriku, Oceánii, Asii (Francie - rozšiřování civilizace, Rusko - myšlenka panslavismu, Německo - víra v poslání Němců ve světě, Japonsko - nové uspořádání východní Asie, USA). Imperialisté svoji expanzivní politiku vždy zdůvodňovali jejím pozitivním dopadem (šíření civilizace, kultury, ekonomické prosperity, lidských práv nebo demokracie).

Lenin[editovat | editovat zdroj]

Vladimir Iljič Lenin použil výraz imperialismus pro označení své politické současnosti. Podle něj se jednalo o poslední fázi vývoje kapitalismu, kterou charakterizovaly vláda monopolů a krizemi a válkami doprovázené dělení světa a jeho bohatství mezi největší kapitalistické mocnosti. Tuto svou teorii sepsal v díle Imperialismus, poslední stádium kapitalismu (1916). Zde v první kapitole rozděluje vývoj monopolů následovně:

  1. 18601880 vrchol volné konkurence, zárodky monopolů
  2. od krize 1873 postupný rozvoj kartelů
  3. konec 19. století a krize 19001903, kartely se stávají podstatou celého hospodářství, kapitalismus se mění na imperialismus

„Imperialismus je,“ jak uvedl v předmluvě již necenzurovaného vydání z r. 1920, „předehra sociální revoluce proletariátu. To se od r. 1917 potvrdilo ve světovém měřítku.“

Později příznivci Lenina a leninismu jako imperialisty označovali „tábor“ svých protivníků v čele s USA.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]