Sledování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Sledování (anglicky surveillance) představuje činnost nebo způsob, jakým je monitorováno chování lidí, objektů či procesů. Jedná se zpravidla o sledování většinou uvnitř systémů, či budov za účelem potvrzení žádoucího nebo nežádoucího, mnohdy očekávaného chování či jednání.

Jedná se tak z důvodu zaručení bezpečnosti sledovaných objektů nebo jejich kontroly. Pojem je většinou chápán jako vizuální pozorování kamerou. Ve městech a na budovách se používají průmyslové kamery. Přestože primárně by tento nástroj měl sloužit jako důkazní materiál pro páchané trestné činy a jako bezpečnostní nástroj pro různé společnosti, mnozí lidé se obávají, že může být narušeno jejich soukromí.

Pozorování může být chápáno i ve významu technickém, kde se jedná se o jednoduché praktiky, jako například přímé pozorování, sledování dalekohledem, poštovní sledování, apod. Ve spojení s lékařstvím odpovídá pojem monitorování nemocí nebo indikátorů, které jsou závislé na zdraví.

V širším slova smyslu se mít pojem i význam sledování určitého objektu z určité vzdálenosti za použití elektronického vybavení nebo jiných technologických prostředků (např. odposlouchávání, "štěnice", skotopické vidění, GPS, sledovací auto, záznamy z průmyslové televize, vojenské rozpoznávání, internetové a počítačové sledování, aj.).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LYON, David. The electronic eye: the rise of surveillance society. Minneapolis: University of Minnesota press, 1994. 270 s. ISBN 0-8166-2515-8.
  • LYON, David, ZUREIK, Elia (editors). Computers, surveillance, and privacy. Minneapolis: University of Minnesota press, 1996. 285 s. ISBN 0-8166-2653-7.
  • LYON, David. Surveillance society: monitoring everyday life. Buckingham: Open university press, 2001. 189 s. ISBN 0-335-20546-1.