Angela Davisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Angela Davisová (2006)

Angela Yvonne Davisová (* 26. ledna 1944 Birmingham, Alabama, Spojené státy americké) je americká krajně levicová aktivistka a feministka, v 60. a v 70. letech 20. století je spojována s hnutím Černí panteři. Dlouholetá členka Komunistické strany a komunistická aktivistka.

Angela Davisová prosazuje rodovou a rasovou rovnost a prosazuje zrušení vězení. V současnosti působí jako profesorka na University of California, Santa Cruz. Je spoluzakladatelkou organizace Critical Resistance.

Jde o americkou marxistickou aktivistku, která bojuje za zrušení trestu smrti v Kalifornii.

Členka Komunistické strany USA až do roku 1991. V roce 1970 uvězněna v souvislosti s podezřením, že je zapletena do zločinu, při němž zemřelo při přestřelce Černých panterů s policií celkem pět lidí. Zbraně útočníků byly registrovány na jméno Angely Davisové. Protože se skrývala před policií, byla na ni po zatčení uvalena vyšetřovací vazba. Propuštěna byla na kauci a ještě před koncem soudního procesu opustila území USA. Porota ji v roce 1972 osvobodila.

Veřejně deklarovala, že se bude zasazovat o propuštění politických vězňů "na celém světě". V této souvislosti byla obviněna ruským spisovatelem Alexandrem Solženicynem, že odmítla žádost českých a ruských disidentů o podporu pro vězně komunistického režimu. V roce 2006, v diskuzi na East Stroudsburg University v Pennysylvánii toto obvinění Davisová popřela.

V bývalém Československu bylo její jméno a soudní proces využity komunistickým režimem k masivní protiamerické a protidemokratické kampani. V červnu 1972 Československo navštívila a na její počest byla uspořádána velká slavnost v pražské Lucerně. Navštívila i další socialistické země a všude se zapojovala do protiamerických kampaní. Na Kubě prohlásila, že boj proti rasismu může být úspěšně dovršen pouze v socialistickém politickém systému.

[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Angela Davisová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]