Angela Davisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Angela Davisová (2006)
Angela Davisová
Narození 26. ledna 1944 (73 let)
Birmingham
Národnost Afroameričané
Alma mater Kalifornská universita v San Diegu
Humboldtova univerzita
Zaměstnavatelé University of California, Santa Cruz
Ocenění Order of Playa Girón (1972)
Jubilee Medal "In Commemoration of the 100th Anniversary of the Birth of Vladimir Ilyich Lenin" (1972)
Leninova mírová cena (1979)
American Book Awards (1998)
Thomas Merton Award (2006)
Politická strana Komunistická strana Spojených států amerických
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Angela Yvonne Davisová (* 26. ledna 1944 Birmingham, Alabama, Spojené státy americké) je americká krajně levicová aktivistka a feministka, v 60. a v 70. letech 20. století je spojována s hnutím Černí panteři. Dlouholetá členka Komunistické strany a komunistická aktivistka, která bojuje za zrušení trestu smrti v Kalifornii.

Aktivismus[editovat | editovat zdroj]

Angela Davisová prosazuje rodovou a rasovou rovnost a prosazuje zrušení vězení. V současnosti působí jako profesorka na University of California, Santa Cruz. Je spoluzakladatelkou organizace Critical Resistance.

Členka Komunistické strany USA až do roku 1991. V roce 1970 uvězněna v souvislosti s podezřením, že je zapletena do zločinu, při němž zemřelo při přestřelce Černých panterů s policií celkem pět lidí. Zbraně útočníků byly registrovány na jméno Angely Davisové. Protože se skrývala před policií, byla na ni po zatčení uvalena vyšetřovací vazba. Propuštěna byla na kauci a ještě před koncem soudního procesu opustila území USA. Porota ji v roce 1972 osvobodila.

Veřejně deklarovala, že se bude zasazovat o propuštění politických vězňů "na celém světě". V této souvislosti byla obviněna ruským spisovatelem Alexandrem Solženicynem, že odmítla žádost českých a ruských disidentů o podporu pro vězně komunistického režimu. V roce 2006, v diskuzi na East Stroudsburg University v Pennysylvánii toto obvinění Davisová popřela.

V bývalém Československu bylo její jméno a soudní proces využity komunistickým režimem k masivní protiamerické a protidemokratické kampani. V červnu 1972 Československo navštívila a na její počest byla uspořádána velká slavnost v pražské Lucerně. Navštívila i další socialistické země a všude se zapojovala do protiamerických kampaní. Na Kubě prohlásila, že boj proti rasismu může být úspěšně dovršen pouze v socialistickém politickém systému.

[zdroj?]

V letech 2016 a 2017 byla aktivní při protestech proti Donaldu Trumpovi, podílela se na organizaci Women's March on Washington.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Angela Davisová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]