Angela Davisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Angela Davisová
Angela Davis pic.jpg
Narození 26. ledna 1944 (73 let)
Birmingham
Povolání spisovatelka, ochránkyně lidských práv, učitelka, filosofka, autorka autobiografie, vysokoškolská učitelka a politička
Národnost Afroameričané
Alma mater Kalifornská universita v San Diegu
Humboldtova univerzita
Brandeisova universita
Ocenění Order of Playa Girón (1972)
Jubilee Medal "In Commemoration of the 100th Anniversary of the Birth of Vladimir Ilyich Lenin" (1972)
Leninova mírová cena (1979)
American Book Awards (1998)
Thomas Merton Award (2006)
Politická příslušnost Komunistická strana Spojených států amerických (do 1991)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Angela Yvonne Davisová (* 26. ledna 1944 Birmingham, Alabama, Spojené státy americké) je americká krajně levicová aktivistka a feministka, v 60. a v 70. letech 20. století je spojována s hnutím Černí panteři. Dlouholetá členka Komunistické strany a komunistická aktivistka, která bojuje za zrušení trestu smrti v Kalifornii.

Aktivismus[editovat | editovat zdroj]

Angela Davisová (2006)

Angela Davisová prosazuje rodovou a rasovou rovnost a prosazuje zrušení vězení. Působila jako profesorka na University of California, Santa Cruz a stala se spoluzakladatelkou organizace Critical Resistance.

Členka Komunistické strany USA až do roku 1991. V roce 1970 uvězněna v souvislosti s podezřením, že je zapletena do zločinu, při němž zemřelo při přestřelce Černých panterů s policií celkem pět lidí. Zbraně útočníků byly registrovány na jméno Angely Davisové. Protože se skrývala před policií, byla na ni po zatčení uvalena vyšetřovací vazba. Propuštěna byla na kauci a ještě před koncem soudního procesu opustila území USA. Porota ji v roce 1972 osvobodila.

Veřejně deklarovala, že se bude zasazovat o propuštění politických vězňů "na celém světě". V této souvislosti byla obviněna ruským spisovatelem Alexandrem Solženicynem, že odmítla žádost českých a ruských disidentů o podporu pro vězně komunistického režimu. V roce 2006, v diskuzi na East Stroudsburg University v Pennysylvánii toto obvinění Davisová popřela.

V bývalém Československu bylo její jméno a soudní proces využity komunistickým režimem k masivní protiamerické a protidemokratické kampani. V červnu 1972 Československo navštívila a na její počest byla uspořádána velká slavnost v pražské Lucerně. Navštívila i další socialistické země a všude se zapojovala do protiamerických kampaní. Na Kubě prohlásila, že boj proti rasismu může být úspěšně dovršen pouze v socialistickém politickém systému.

[zdroj?]

V letech 2016 a 2017 byla aktivní při protestech proti Donaldu Trumpovi, podílela se na organizaci Women's March on Washington.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Angela Davisová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Žena, která se komunistům hodila Pořad Českého rozhlasu Plus, podrobné informace o případu Angely Davisové a o jeho propagandistickém využití ve východním bloku v roce 1972, unikátní archivní ukázky z dobového vysílání.
  • Jak jsme přivítali soudružku Davisovou Pořad Českého rozhlasu Plus, unikátní audio ukázky z návštěvy Angely Davisové v Praze.