Star Trek: Vesmírná loď Voyager

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Star Trek: Vesmírná loď Voyager
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Star Trek: Voyager
Žánr televizní sci-fi
Formát sci-fi
Námět Gene Roddenberry
Rick Berman
Michael Piller
Jeri Taylor
Skladatel znělky Jerry Goldsmith
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 7
Počet dílů 172 (seznam dílů)
Obvyklá délka 45 minut
Produkce a televizní štáb
Distributor CBS Television Distribution
Premiérové vysílání
TV stanice UPN
Vysíláno 16. ledna 1995 – 23. května 2001
Posloupnost
Předchozí Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Následující Star Trek: Enterprise
Oficiální webové stránky
Star Trek: Vesmírná loď Voyager na ČSFD SZ IMDb

Star Trek: Vesmírná loď Voyager (v anglickém originále Star Trek: Voyager) je americký sci-fi seriál ze světa Star Treku premiérově v USA odvysílaný v sedmi sezónách mezi lety 1995 a 2001. Děj se odehrává v letech 2371 až 2378, kdy je vesmírná loď USS Voyager NCC-74656 při pronásledování posádky makistů vtažena bytostí zvanou "Ochránce" do Delta kvadrantu vzdáleného 70 000 světelných let od Země. Posádky obou lodí se musí sjednotit a společnými silami dosáhnout zpět domova, který je najednou 70 let nejvyšší rychlostí daleko.

Seriál se od svých předchůdců liší neustálou kontinuitou, kdy epizody na sebe pravidelněji navazují a zobrazují průběh cesty zpět do Alfa kvadrantu. Protože USS Voyager v příběhu tvoří jakousi uzavřenou scénu, seriál je více zaměřen na příběhy jednotlivých postav a nikoliv tolik na okolní dění, jako tomu bylo například u seriálů Star Trek: Nová generace nebo Stanice Deep Space Nine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

V pilotním díle je loď USS Voyager přenesena bytostí, jež se zve Ochráncem, do Delta kvadrantu. V závěru epizody se kapitán Kathryn Janewayová musí rozhodnout, jestli použije technologii zemřelé bytosti pro návrat zpět do Alfa kvadrantu nebo jí zničí, zachrání tak místní rovnováhu sil, ale uzavře sobě i celé posádce cestu zpět. Její rozhodnutí jí pronásleduje vždy v těžkých chvílích, zejména při ztrátách na členech posádky. V Delta kvadrantu však uvízla také loď makistů, kterou měl Voyager původně za úkol dohnat a přivést zpět. Obě posádky se spojí, velitel makistů, Chakotay, díky absolvování akademie hvězdné flotily a zkušenostem se stane prvním důstojníkem a spolu s kapitánem Janewayovou se s Voyagerem vydávají na dlouhou cestu zpět na Zemi.

Jedním z prvních úkolů je sjednotit obě posádky a pozvednou morálku těch, kteří jsou přesvědčení, že domů už se nedostanou a nebo jsou ochotni pro to udělat až příliš mnoho a jít proti pravidlům a morálním zásadám. Cestou se navíc neustále střetávají s nepřáteli. Zpočátku jde pouze o rasu Kazonů, kteří nejsou příliš technologicky vyvinuti, ale zrádná Seska jim poskytne řadu výhod. Kazony záhy střídá mnohem horší nepřítel znám z epizody Kdo je Q. Kapitán Janewayová dokonce s Borgy naváže mírovou úmluvu, protože do galaxie proudí jednotky biologicky vyspělého druhu 8472 (borgské označení), který likviduje vše živé včetně borgských krychlí. Během krátké doby trvání spojenectví se na palubu Voyageru dostává Sedmá z devíti, původně člověk Annika Hansenová, které kapitán chce následně vrátit její lidství. V téže době posádku opouští Kes, která se původně přidala k Voyageru po smrti Ochránce v prvním dílu.

Při dalších cestách Voyager naráží na různé divy vesmíru Delta kvadrantu, získává nové zkušenosti a podniká první kontakty. Později se občas podaří navázat i spojení se základnou Hvězdné flotily na Zemi, která začíná pracovat na způsobu, jak Voyager i s posádkou dopravit rychle zpět domů, ale především aspoň vychází najevo, že posádka Voyageru není mrtvá.

Příčinou rychlého návratu na Zemi jsou nakonec všudypřítomní Borgové. Kapitán Janewayová se rozhodne použít jejich transwarpové tunely, které spojují různá místa galaxie obdobně jako červí díry. Voyager se tak po zhruba 7 letech vrací se značně obměněnou posádkou, spoustou nových poznatků a informací k Zemi.

Molekula Omega[editovat | editovat zdroj]

V epizodě „Směrnice Omega“ se poprvé objevila molekula Omega. Vědci se domnívají, že tyto molekuly daly vzniknout Velkému třesku a tím i vesmíru. Jedna molekula Omega má v sobě množství energie srovnatelné s warp jádrem. Její explozí je poškozen subprostor. Takto poškozeným subprostorem se nedá cestovat warp rychlostí.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Voyager, především poslední řady, je mezi fanoušky přijímán různě. Někteří oceňují jeho dějovost (a začátek Stanice Deep Space Nine považují za nezáživný), jiní mu vyčítají problémy s kontinuitou, nelogičnosti v ději či příliš velké zaměření na osudy jednotlivých členů posádky.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Kate Mulgrewová, která ztvárnila postavu kapitána Kathryn Janewayové
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager.

Lehce dominantním charakterem seriálu je postava kapitána Janewayové doprovázená Chakotayem. Dále zbytek osazení je spíše uspořádán do skupin jako např. B'Elanna Torresová - Tom Paris nebo Neelix - Kes, které se ovšem v průběhu seriálu mění spolu s posádkou. Děj není zaměřen striktně na jednu ze skupin a tak je třeba možné vidět v epizodách i různé složení výsadku, tedy postav, jejichž příběh je předmětem dané epizody. Na rozdíl od seriálu Star Trek, kde byla dominantní skupina dějové linie složená z kapitána, prvního důstojníka a šéflékaře, nebo Nová generace, kde zase byl záběr děje rozprostřen na širší okruh posádky a příběhy jednotlivých postav byly spíše lehčího rázu, Voyager jde do hloubky a ukazuje tak např. detailní průběh vztahu vrchní inženýrky a hlavního pilota nebo vývoj holografického Doktora.

Postava Herec Český dabing
Kathryn Janewayová Kate Mulgrewová Sylva Talpová
Chakotay Robert Beltran Luboš Ondráček
B'Elanna Torresová Roxann Dawsonová Drahomíra Kočová
Tom Paris Robert Duncan McNeill Ladislav Cigánek
Kes Jennifer Lienová Zora Bösserlová
Neelix Ethan Phillips Zdeněk Bureš
Doktor Robert Picardo Přemysl Přichystal
Tuvok Tim Russ Aleš Jarý (1.–3. řada, částečně 4. řada)
Igor Bareš (částečně 4. řada, 5., 7. řada)
Daniel Dítě (6. řada)
Sedmá z devíti Jeri Ryanová Lenka Filipová-Kudelová
Harry Kim Garrett Wang Ladislav Běhůnek (1. řada, částečně 2. řada)
Jan Kolařík (částečně 2. řada, 3.–7. řada)

Odvozená díla[editovat | editovat zdroj]

Podle televizního seriálu vznikla řada odvozených děl – knih, komiksů i počítačových her. V rámci knižní série Star Trek: Voyager vyšlo od roku 1995 přes 40 románů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]