Splynutí myslí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Splynutí myslí
Pův. název Meld
Číslo řada 2
díl 16
Původní TV UPN
Premiéra 5. února 1996
Česká TV ČT1
Česká prem. 28. května 1998
Tvorba
Námět Michael Sussman
Scénář Michael Pillar
Režie Cliff Bole
Obsah
Rok 2372
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Překročit práh
Následující →
Démon
Seznam dílů seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Splynutí myslí“ (v originále „Meld“) je šestnáctá epizoda druhé sezóny seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Poblíž strojovny Voyageru je uvnitř plazmového vedení nalezena mrtvola člena posádky Darwina. Doktor na základě důkazů určí, že byl zavražděn a pátráním po důvodech je ho smrti je pověřen šéf bezpečnosti, nadporučík Tuvok. Po krátkém pátrání padne podezření na Lona Sudera, Betazoida a bývalého Makistu. Suder se pod tíhou nezvratných důkazů přizná k vraždě. Tuvok k uzavření případu ovšem potřebuje zjistit motiv, a Suderovo konstatování "nenáviděl jsem jeho pohled" logickému a racionálně uvažujícímu Vulkánci prostě nestačí. Navíc se objeví problém výše trestu: Tuvok argumentuje, že nápravná zařízení Spojené federace planet, kam by byl Suder umístěn, tu nejsou, a uvěznění v kajutě po zbytek trestu není adekvátním trestem. Překvapené kapitánce Janewayové navrhne trest smrti, která ho okamžitě odmítne, protože by tím porušila zákony Federace. Tuvok tedy provede spojení myslí, aby zjistil Suderův skutečný motiv, a zároveň mu tím předá část svého vnitřního klidu.

Stejně tak ale část Suderovi psychotické osobnosti přejde na Tuvoka, který není schopný náhlý příval násilných myšlenek potlačit. Doktor se ho pokusí vyléčit, jenže kvůli tomu Tuvok na několik minut přijde o schopnost ovládat emoce. V tu chvíli se z něj stane agresivní psychopat a přihlížející Janewayové vyčte, že neodsouzení Sudera k trestu smrti byla chyba. A sám se nabídne, že rozsudek vykoná. Šokovaná kapitánka odmítne a Tuvok je omráčen účinky léčby. Později v noci díky svým znalostem vyřadí silové pole na ošetřovně a vydá se Sudera popravit. Role se naprosto obrátily, klidný a vyrovnaný Suder přivítá Vulkánce se slovy, že je připraven zemřít. Tuvok na poslední chvíli zkrotí své emoce a provede další splynutí myslí, po kterém se uklidní a znovu začne získávat kontrolu nad svým chováním.

Tuvok se za své chování omluví Janewayové, která jeho omluvu přijme, ale také mu zakáže jakékoliv splynutí myslí bez jejího souhlasu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2013-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]