Roswell (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roswell
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Roswell
Žánr sci-fi
Formát seriál
Předloha Roswell High
Námět Jason Katims
Hrají Jason Behr
Katherine Heigl
Brendan Fehr
Majandra Delfino
Colin Hanks
Nick Wechsler
William Sadler
Emilie de Ravin
Adam Rodriguez
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 3
Počet dílů 61
Obvyklá délka 42 minut
Produkce a televizní štáb
Premiérové vysílání
TV stanice The WB (1999–2001)
UPN (2001–2002)
Vysíláno 1999 – 2002
Roswell na ČSFD IMDb

Roswell je americký televizní seriál vysílaný v letech 19992002. V Česku ho vysílala TV Nova. Seriál je inspirovaný tzv. Roswellským incidentem, který se udál v roce 1947 ve městě Roswell v Novém Mexiku.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Shiri Appleby Liz Parkerová
Jason Behr Max Evans
Katherine Heigl Isabel Evansová-Ramirezová
Brendan Fehr Michael Guerin
Majandra Delfino Maria DeLucová
Colin Hanks Alex Whitman
William Sadler Sheriff Jim Valenti
Nick Wechsler Kyle Valenti
Emilie de Ravin Tess Hardingová
Adam Rodriguez Jesse Ramirez

Děj[editovat | editovat zdroj]

1. série[editovat | editovat zdroj]

Liz, Maria a Alex jsou nejlepší přátelé a studenti střední školy v Roswellu (Nové Mexiko). Jednou, když Liz obsluhuje v restauraci svých rodičů, je náhodou svědkem divoké hádky mezi dvěma zákazníky a je smrtelně postřelena. Max Evans ji vyléčí pouze tím, že přiloží ruku na její zranění a úspěšně to zamaskuje. Později Liz najde na svém břiše stříbrný otisk ruky a dostane nejasné podezření na identitu Maxe. Při pokusu na hodině biologie Liz tajně získá Maxovy sliny a vloží je pod mikroskop. Zjistí, že jeho buňky nejsou vůbec podobné lidským buňkám. Udeří na Maxe a ten se jí přizná, že on, jeho sestra Isabel a jejich přítel Michael jsou mimozemšťané, jejichž loď havarovala v Roswellu v roce 1947. Max se přizná, že ji zachránil, bez ohledu na nebezpečí odhalení, protože ji má rád. Max Liz také přitahuje, ačkoli chodí se synem šerifa Kylem Valentim.

Liz slíbí, že nikomu nic neřekne, ale nakonec řekne Alexovi a Marii pravdu. Ze všech šesti se postupně i když zprvu dost neochotně, stanou přátelé, když se snaží cizince ochránit před tajnými vládními agenty, fanatiky UFO a šerifem Jimem Valentim, který je podezírá. Michael a Maria spolu začnou chodit, i když se neustále spolu hádají. Maria ho občas nazývá nejhorším klukem, kterého kdy poznala. Vztahy Maxe a Liz a Michaela a Marii spolu navzájem kontrastují: Max a Liz jsou ideálním zamilovaným párem, Michael a Maria jsou realističtějším párem řešícím běžné problémy. Mezitím si i Isabel začne s Alexem, který se do ní zamiluje, ale kvůli Isabelině rozmarnosti a citové nestálosti spolu těžce vycházejí. Později je odhaleno, že se cizinci narodili z ukrytých inkubačních lusků, 42 let po tom, co u nás jejich loď havarovala. Když se v roce 1989 vylíhli, vypadali jako šestileté lidské děti a byli posléze osvojeni náhradními rodiči.

Ke konci série se dozvědí o čtvrtém mimozemšťanovi jménem Nasedo, pilotem lodi, geneticky uměle vypěstovaným ochráncem čtveřice, který dovede volně měnit svoji podobu. Je to chladnokrevný mimozemský zabiják, jehož vraždy vyvolají konflikt mezi Maxem a pomstychtivým lovcem mimozemšťanů, kterému kdysi Nasedo ve snaze uniknout odhaleni zavraždil těhotnou manželku. Přátelé si nejdřív myslí, že Tess Hardingová, nová holka ve městě, je sám Nasedo, protože zjistí, že je také mimozemšťanka a má podivně silný vliv na Maxe. Nakonec odhalí, že je to čtvrtý mimozemský hybrid stejně jako Max, Isabel a Michael. Na rozdíl od nich si už Tess lépe vzpomíná na jejich minulé životy a jejich předpokládanou budoucnost. Na konci série se dozvíme, že Max, Isabel, Michael a Tess jsou klony královské čtveřice z planety Antar, kde Max byl liberálním reformním vládcem, Isabel jeho sestrou, Michael byl jeho bratrancem, vojenským pobočníkem, přítelem jeho sestry a Tess byla Maxova milovaná žena. Všichni čtyři jsou hybridi mimozemšťanů a lidí se smíšenou DNA, takže mají navenek úplně lidský vzhled, mají implantováno i vědomí svých originálů a mají silné paranormální schopnosti i když ještě nerozvinuté. Jsou už roky na Zemi v nedobrovolném exilu, kam je poslali jejich rodiče a přívrženci. Jednou se ale mají vrátit na domovskou planetu Antar a získat zpět trůn od Kivara, Maxova nepřítele, vůdce druhého nejmocnějšího klanu, který ho v občanské válce svrhl a jejich originály dal zabít. Kvůli tomu a dalším zápletkám Liz Maxe opouští, protože ví, že by se musel rozhodovat mezi láskou k ní a povinností a nechce stát v cestě Maxovu osudu - osvobození svého národa.

2. série[editovat | editovat zdroj]

Vztah Maxe s Liz je nadále narušován Lizinou obavou, že vstupuje do osudu Maxe a Tess, ačkoli ji Max ujistí, že jeho srdce bije pouze pro ni. To způsobí rozpor mezi Tess a zbytkem, protože Tess se stále cítí Maxem nechtěná a ostatními neoblíbená a hrozí její odchod od ostatních. Právě když Liz začne konečně věřit a byla by ochotna přijmout, že Max odmítá svůj osud s Tess, se objeví Max z budoucnosti, který Liz přesvědčí, aby Maxovi ublížila natolik, aby ji přestal milovat. Má to budoucnost a lidstvo zachránit před zkázou, k čemuž bude nutná spolupráce a dobré vzájemné vztahy všech čtyř mimozemšťanů. Díky tomu spolu začnou chodit Max a Tess. Liz ale stále doufá, že snad jednoho dne bude Max přece jen s ní.

Ve druhé sérii se také objeví modifikace jiné rasy mimozemšťanů zvaných Kůže. Jsou také z Antaru a jejich jediným úkolem je najít čtveřici a přinutit ji, aby se podřídila diktátorovi Kivarovi, současnému vládci Antaru. Lizina nová šéfka, kongresmanka Whitakerová, je ve skutečnosti Kůže, a její bratr Nicholas je jejich vůdcem. Spolu s odpadlickou kůží Courtney patřící k frakci, která chce, aby se vládcem Antaru stal Michael a touží po něm i jako žena, se vydají do rodného města Whitakerové a zjistí, že všichni ve městě jsou Kůže a chystají se na "žně" - ukončení výrobního cyklu nových bioskafandrů pro "Kůže", které je chrání před pozemským prostředím a zabezpečují jejich lidský vzhled. Bioskafandry se ale opotřebovávají a musí se často měnit .

Nasedo, který chránil čtveřici a zároveň hrál Tessina otce, je zavražděn Whitakerovou, i když byl jejím milencem. Tess nemá kam jít, a tak se stěhuje k šerifovi Valentimu a jeho synovi Kyleovi. Krátce na to se zabrání žním a tím se zlikviduje většina "Kůží". Během žní ale vyjde najevo, že Isabelino původní jméno bylo Vilandra. Vilandra se zamilovala do Maxova nepřítele Kivara a zradila kvůli němu rodinu. To způsobí spor mezi Maxem a Isabel, když se objeví druhá čtveřice královských klonů. Jsou stejní jako první, jen vyrůstali v New Yorku a žijí v kanálech. Michaelův klon se jmenuje Rath, Maxův Zan, Isabelin Lonnie a Tessin Ava.

Rath, Lonnie a Ava přijedou do Roswellu poté, co zabijí Zana, protože se vůdcem chtěl stát Rath, milenec Lonnie. Lonnie si pamatuje z Vilandřiny osobnosti skoro všechno a je pořádná mrcha. Chtějí přesvědčit Maxe, aby se s nimi vydal zpět a reprezentoval rodinu na summitu rodin pěti válčících planet. Max a Tess jedou s Lonnie a Rathem do New Yorku, Ava zůstane v Roswellu, protože je smutná kvůli smrti Zana a bojí se Ratha a Lonnie. Nicholas se vrátí jako zástupce Kivara a je odhaleno, že nový majitel muzea UFO Brody Davis byl kdysi mimozemšťany unesen, může se do něj dočasně vtělit vládce jedné z válčících planet a je užíván pro komunikaci se Zemí. Rath a Lonnie řeknou Maxovi a Tess, že když dají Kivarovi Granilit a přijmou jeho mírové podmínky, mohou se vrátit domů na Antar. Max si pamatuje, že mu Liz řekla (informována Maxem z budoucnosti), že Granilit může být nebezpečný v nesprávných rukou a odmítne Kivarův plán. Lonnie-Vilandra zradí ostatní, když se sama sejde s Nicholasem, a přeje si vrátit se na Antar, třeba jen sama. Pamatuje si všechno o svém minulém životě a chce ho zpět bez ohledu na to, jestli Kivar dostane Granilit. Nicholas jí řekne, že je to možné, pokud bude Max mrtvý. Pokus o atentát i s pomocí Avy zkrachuje a Rath a Vilandra zmizí neznámo kam (možná zabiti v sebeobraně Tess). Ava odejde a začne zřejmě žít normální život jako člověk a už není znovu zmíněna. Předtím ale ještě řekne Liz, že od té doby, co ji Max vyléčil je jiná, než byla dřív a že začíná mít paranormální schopnosti mimozemšťanů.

Alex byl po většinu série mimo Roswell, na výletě ve Švédsku. Krátce poté, co se vrátí a sejde se s Isabel, už jako něco víc než přátelé, zemře při autonehodě. Alexova smrt má vliv na Liz, která je zničena tím, že ztratila nejlepšího přítele. Najde fotku, na které je ustřižena Alexovi hlava a začne mít podezření, že byl Alex zavražděn. Její pátrání ji dostane do problémů s Maxem a ostatními mimozemšťany, když je v rozčilení obviní, že vlastně mohou za Alexovu smrt. Zjistí, že Alex nebyl ve Švédsku, ale na univerzitě v Las Cruses, kde pracoval na univerzitním superpočítači. Přijde na to všechno, když vypátrá, že budova ve Švédsku na jedné Alexově fotce byla zničena dávno předtím, než tam Alex byl, takže celá jeho cesta byla podvrh. Spolu s Mariou a Michaelem zjistí, že Alex pracoval na překladu Knihy osudu - mimozemského artefaktu, který obsahuje návod k cestě na Antar. Ačkoli nakonec najdou překlad, nemohou zatím najít vraha. Nejdříve věří, že dívka, která je na Alexových fotkách ze Švédska je mimozemšťanka a je zodpovědná za jeho smrt, ona je ale člověk. Později je odhaleno, že skutečným vrahem je Tess, která se chtěla za každou cenu vrátit domů, a která dovede se všemi lidmi a dokonce i s ostatními mimozemšťany psychicky manipulovat. Nejdřív sugescí abnormálně vybičovala Alexovy schopnosti a donutila ho přeložit knihu a potom, když na všechno přišel a ztratil nervy, ho ze strachu před odhalením zabila.

Tess během Lizina pátrání po mimozemském vrahovi k její pramalé radosti s Maxem otěhotní. Na konci série se rozhodnou, že opustí Zemi, když Tess namluví Maxovi, že jejich syn v ní umírá kvůli zemské atmosféře. Všichni mají 24 hodin na to, aby se rozloučili. Max a Liz zkoušejí naposled najít Alexova vraha, Isabel tančí v objetí s Alexovým duchem (možná jen s vlastní představou) u jeho hrobu, Tess řekne dojatému Jimovi Valentimu tati a Michael a Maria se spolu poprvé spolu vyspí. Když už se chystají odletět, Tessina sugesce zeslábne, Kyle si vzpomene, jak zemřel Alex a že byl u toho a Michael se kvůli Marii rozhodne zůstat na Zemi. Když Max aktivuje Granilit, který je vlastně i kosmickou lodí schovanou ve skryté jeskyni, Liz i ostatní přijedou za ním, aby mu řekli, že vrahem Alexe je Tess. Tess pod tlakem přizná, že Alexovi vymývala a povzbuzovala mozek, aby přeložil Knihu osudu, protože ona a Nasedo už kdysi uzavřeli zrádnou dohodu s Kivarem: Nasedo se chtěl vrátit na Antar, ale nemohl ze strachu z popravy, a proto se dohodl, že se vrátí s Maxem a Tess a přijmou jeho podmínky. Zhnusený Max nechá Tess odletět samu a všichni se dívají, jak Granilit odlétá ze Země. Maria si uvědomí, že Michael tu zůstal kvůli ní. Max řekne Liz, že ji miluje a chce s ní zůstat, ale teď musí zachránit i svého syna.

3.série[editovat | editovat zdroj]

Na začátku třetí série chce Max zachránit svého syna. Max spolu s Liz naleznou loď, společně ukradnou klíč k této lodi a předstírají přepadení obchodu v Utahu, kde byla loď, ta ale mezitím zmizla. Jsou zatčení, ale nakonec jsou oba osvobozeni, ale následky jejich jednání mají vliv na děj zbytku série. Později narazí na dalšího mimozemšťana. Zjistí, že je to pilot lodi a pracuje ve filmovém průmyslu. Max se proto uchází o roli. Mimozemšťan je úspěšným filmovým producentem a stane se i Maxovým ochráncem. Max ho přinutí, aby jim pomohl získat loď, která je ukryta na vojenské základně. Zkoušejí s lodí odlétnout, ale ta je po havárii v roce 1947 příliš poškozena.

Isabel je pronásledována Alexovým duchem ze svého povědomí. Začne chodit s Jesse Ramirezem, právníkem, který je o mnoho let starší než ona a pracuje s Isabeliným otcem. Otec Maxe a Isabel se zajímá o jejich minulost, protože mu Max nedal uspokojivé vysvětlení o tom, proč byli v Utahu a co tam dělali. Isabel se pak navzdory rodičům, Maxovi a Michaelovi vdá za Jesseho. Na jejich líbánkách se s Isabel spojí Kivar a přinutí ji vzpomenout si na její dřívější život Vilandry, která kvůli němu zradila rodinu, což je důvodem, proč čtveřice ve svých prvních životech zemřela. Kivar se pokusí přinutit Isabel (která se teď chová jako Vilandra), aby se vrátila na jejich domovskou planetu. Max a Michael se je pokusí zastavit. Nakonec strčí do portálu Kivara.

Michael a Maria mají mezi sebou problémy, zvláště po tom, co si Maria uvědomí, že všechno okolo mimozemšťanů jí ničí život a rozhodne se o ně dále nezajímat a žít "normální" život. Michael začne pracovat jako ochranka v místní farmaceutické firmě. Majitel firmy ale umírá a snaží se získat Michaelovu DNA. Michael a šerif Valenti naleznou místnost s Michaelovými věcmi a uvědomí si, co společnost zjistila. Valenti je chycen. Michael získá pomoc Maxe a Isabel, aby osvobodili Valentiho. Max je přinucen uzdravit umírajícího milionáře. Max je nejdřív ostražitý, protože milionář umírá přirozenou cestou, ale i tak ho zkusí uzdravit. Milionářovo tělo se přemístí do Maxova a Max umírá. Když se ho snaží Michael a Isabel zachránit, přijde ochranka, oba proti nim použijí svoje síly ale Isabel je postřelena. Milionář je v Maxově těle a začne myslet na Liz. Nemůže se zbavit myšlenek na ni, protože v sobě má Maxovu duši. Rozhodne se proto, že musí Liz zabít, aby se zbavil Maxe. Michael po Maxově smrti zdědí jeho sílu a uzdraví tak Isabel. Když se milionář pokouší zabít Liz, vypadnou oba z okna. Když Max vidí, že Liz padá, získá nad tělem kontrolu a zachrání tak Liz. Milionářova duše umírá a Max zázračně ožije poté, co ho Liz políbí.

FBI dlouho skupinu studuje a dává si na ni pozor. Liz začíná mít mimozemskou moc (předvídá, že je jednou z nich), což později způsobí, že se stává terčem útoků. Když se vrátí Tess s Maxovým synem Zanem, skupina se pokusí opustit Roswell. Tessin návrat způsobí, že se na ně FBI ještě více soustředí a nalezne i video, kde Isabel používá svou moc. Všichni jsou na Tess rozčílení a nejdříve ji chtějí zabít, ale nakonec jí pomohou. Díky Lizinu odpuštění se Tess rozhodne obětovat a vyhodí do povětří vojenskou základnu. Jejich syn je čistě člověk (spojily se lidské části Tessiny a Maxovy DNA). Max se proto rozhodne dát dítě k adopci, aby mohlo mít normální život. Jeho otec mu pomůže dát ho do dobré rodiny.

Liz má vidění, jak ona, Max, Michael a Isabel umírají podle plánu FBI, tak se rozhodnou po maturitě opustit Roswell. Protože mají zmizet navždy, Michael vyzná Marii lásku a ona se rozhodne být s ním, ať se děje, co se děje. Když Liz, Max, Michael, Maria, Isabel a Kyle opouštějí maturitu, na cestě se rozloučí se svými blízkými. Isabel se rozhodne opustit svého manžela, aby mu zachránila život. Seriál končí scénou svatby Maxe a Liz a když si Lizin otec čte dopis od své dcery o tom, co se dělo poslední tři roky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roswell (TV series) na anglické Wikipedii.