UFO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce UFO (rozcestník).

UFO (z anglického Unidentified Flying Object = neidentifikovaný létající předmět) je jev, kdy pozorovatel hlásí situaci, ve které pozoroval na obloze předmět, jehož podstatu není schopen racionálně vysvětlit. Lidově je tento jev často označován jako pozorování „létajících talířů/velkých zvláštních objektů“. Britské ministerstvo obrany při výzkumu těchto jevů po roce 1996 používalo označení UAP (Unidentified Aerial Phenomena), protože označení UFO bylo již zprofanované.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fotomontáž - UFO vložené do digitální fotografie
Neznámý objekt za kabelem sondy RSS-1R raketoplánové mise STS-75.

Kromě několika pasáží z historických textů, které jsou interpretovány jako popis setkání člověka s UFO[1], vzrostl zájem veřejnosti o tyto jevy v období po 2. světové válce. Na vzniku ufologie však neměly podíl žádné vědecké objevy, jako například modelování vzniku života, pokusy o zachycení signálů cizích kosmických civilizací. Tento směr se zformoval spíše jako odraz politických problémů rozděleného světa po druhé světové válce.[2] Zpočátku byly centrem hlášených pozorování především Spojené státy americké, postupně jsou však hlášena pozorování UFO prakticky ze všech oblastí Země. Do současnosti bylo zaznamenáno několik desítek tisíc hlášení o pozorování UFO.

Většina těchto pozorování (uvádí se okolo 90 – 97 %) má racionálně vysvětlitelný původ, existuje však řada pozorování, kde se nepodařilo příčinu hlášeného jevu určit. Z nejznámějších historických pozorování UFO lze uvést tyto:

UFO, Jakobsdal, Linköping, Švédsko

Novodobá éra UFO začala v roce 1947. Toho roku letěl americký obchodník Kenneth Arnold 24. června svým soukromým letadlem nedaleko hory Mount Rainier ve státě Washington. Nahlásil, že spatřil devět velmi jasných objektů letících neuvěřitelnou rychlostí před štítem hory Rainier směrem k blízké hoře Mount Adams.[3] Jeho pozorování získalo vzápětí velký ohlas ve sdělovacích prostředcích. Arnold později o objektech řekl, že letěly jako talíře, když je hodíte nad vodu, že byly ploché jako pekáč na koláče, že měly tvar půlměsíce, vpředu oválného a vzadu vypuklého a že vypadaly jako velký plochý disk. Tento jeho popis přejatý místním deníkem vedl k lidovému označení neznámých létajících strojů jako létajících disků či létajících talířů.

Patrně nejdiskutovanější případ se odehrál 2. července 1947 poblíž města Roswellu v Novém Mexiku v USA. Na obloze byl tehdy pozorován předmět ve tvaru disku a místní farmář prý poté našel na svém pozemku vzdáleném asi 110 km od Roswellu trosky objektu neznámého původu. Oznámil svůj nález policii, která společně s armádou místo zabezpečila, trosky odvezla na neznámé místo a snažila se celou věc utajit před sdělovacími prostředky. Ještě dlouhá léta poté s v novinách objevovaly články, které přinášely výpovědi údajných svědků kteří se měli podílet na výzkumu vraku i mrtvé posádky létajícího talíře prováděném na letecké základně Wright Field v Daytonu. Událost se stala námětem několika knih i filmové předlohy, avšak americká armáda dodnes celou záležitost kategoricky popírá a prohlašuje ji za výmysl novinářů.[4]

8. července 1947 vydala armáda tiskové prohlášení, že se jednalo o katastrofu létajícího talíře, druhý den prohlášení odvolala a prohlásila událost za pád meteorologického balónu, v roce 1994 vydala rozsáhlou zprávu, která předmět prohlásila za americký špionážní balón z projektu Mogul.[5] Událost měla (postupně) dvě přirozená (oba balóny) a dvě spekulativní vysvětlení (létající talíř a mezi lety 1947 a 1994 utajovaná letecká zbraň, i když ne toho typu o kterém toto vysvětlení obvykle mluví).

Tvrdí se, že americký astronaut Frank Borman vyfotografoval neznámý předmět, který sledoval jejich kosmickou loď Gemini 7 v roce 1965.

Americký muž Jack Robertson tvrdí, že se v roce 1976 vrátil z vesmíru, kde byl společně s mimozemšťany. Po svém údajném návratu podstoupil psychotesty u uznávaného amerického psychiatra Dr. Franka P. Jonese. Podle údajných výsledků testů neměl tento muž důvod lhát, ani si nic vymýšlet, dále testy neodhalily žádnou psychickou poruchu.[6]

V roce 1990 byla především v Belgii a Francii hlášena rozsáhlá řada nočních pozorování trojúhelníkových létajících předmětů se se světly v rozích. Představitelé belgické armády přitom důrazně popřeli, že by mohlo jít o zkoušky nového typu letadla. Tato tzv. „Belgická UFO“ byla posléze pozorována i na jiných místech, v České republice to bylo například v roce 2005 v Kladně nebo Otrokovicích.

V Československu došlo údajně k největšímu kontaktu s UFO 12. července 1987 na Vranovské přehradě, kde vrtulník československé armády pronásledoval stříbrný předmět doutníkového tvaru o velikosti 10 – 15 m.[7] Všechny zprávy o tomto incidentu pocházejí pouze z ústního podání účastníků incidentu a oficiálně nebyly nikdy potvrzeny. K podobnému incidentu prý došlo i 6. července 1983 v Polsku, kdy nad mořem ve vzdálenosti asi 50 km od pobřeží pozorovala posádka polského vojenského letadla tmavý válcovitý předmět o délce asi 6 m a průměru přibližně 2 metry.

V květnu roku 2016 americký prezident Barack Obama slíbil zveřejnění přísně tajných informací americké armády o fenoménu UFO. Podle experta na danou problematiku Stephena Basseta se bude jednat o průkopnické prohlášení, které zásadně změní pohled na tento záhadný jev, který byl poprvé výrazně zaznamenán krátce po II. světové válce. Podobné prohlášení rovněž pronesla prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Podle kritiků se pouze jednalo o promyšlenou reklamu na demokratického kandidáta v kontextu prezidentských voleb v listopadu roku 2016.

Druhy UFO[editovat | editovat zdroj]

Dělení podle tvaru:

Doktor J. Allen Hynek vytvořil moderní systém kategorizace UFO (řazení do skupin) podle podmínek během jeho pozorování.[8] Za první rozřazovací kritérium považoval vzdálenost od neidentifikovaného předmětu. Pokud je větší než 500 stop (cca 150 metrů) dělí se UFO do těchto tří kategorií:

 • Noční světla (Nocturnal Lights, NL): podivné světelné jevy viděné v noci
 • Denní disky (Daylight Discs, DD): kovové nebo jiné zdánlivě pevné a kompaktní disky viděné za denního světla
 • Radarové/vizuální případy (Radar/Visual Cases, RV): zaznamenané radarem i očitými svědky

V případě, že se svědek octne ve vzdálenosti menší než 500 stop (150 metrů), spadá podle Hynka svědectví do kategorie blízké setkání (Close Encounter, CE):

 • Blízké setkání prvního druhu (CE1; CE-I): svědectví UFO, které nezanechalo žádné stopy
 • Blízké setkání druhého druhu (CE2; CE-II): svědectví UFO, které zanechalo stopy nebo bylo zaznamenáno na radaru
 • Blízké setkání třetího druhu (CE3; CE-III): svědectví UFO a jeho posádky
 • Blízké setkání čtvrtého druhu (CE4; CE-IV): Případy, kdy byli do UFO uneseni lidé, hromadně je nazýváme únosy do UFO.
 • Blízká setkání pátého druhu (CE5; CE-V): kontakt s mimozemšťany iniciovaný lidmi, konkrétně CE-5 Iniciativou
 • Blízká setkání šestého druhu (CE6; CE-VI): smrt člověka či zvířete po kontaktu s UFO.
 • Blízká setkání sedmého druhu (CE7; CE-VII): vytvoření hybridního křížence člověka a mimozemšťana.

Mimořádné třídy UFO[editovat | editovat zdroj]

U některých typů UFO zjevně nebo ani po přezkoumání nelze předpokládat nějaké "normální", "konvenční", "obyčejné", "přirozené" vysvětlení, tedy, odborně řečeno můžeme předpokládat, že by mohlo jít o UFO jedné z pěti tzv. mimořádných tříd:[zdroj?]

 • Třída A (tzv. hlavní třída): UFO vzniklé zcela nebo částečně působením dosud neznámých nebo nedostatečně vysvětlených přírodních sil a zákonů
 • Třída B: UFO vzniklé nezvyklou, mimořádnou kombinací známých přírodních sil a vysvětlitelné kombinací známých přírodních zákonů
 • Třída C: UFO mimozemského inteligentního původu
 • Třída D: UFO pozemského inteligentního původu (lidská civilizace, nelidská civilizace, paralelní lidská civilizace, lidská pozemská civilizace z jiného času, časoprostoru - např. vyššího, paralelního prostoru)
 • Třída E: UFO relativně nemateriálního původu (paranormální, psychotronický, duchovní jev)

Pokusy o vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k mimořádnému zájmu sdělovacích prostředků byly vládami všech zainteresovaných států (především USA) ustanoveny různé komise a výbory které měly vnést jasno do otázky původu nevysvětlených fenoménů UFO. Patrně největším z těchto projektů byl Projekt Blue Book, který pod patronací a finančního zabezpečení vlády USA v letech 19521970 prozkoumal více než 10 000 hlášení o výskytu UFO na území USA. Výsledkem této velmi obsáhlé odborné studie bylo konstatování, že ve více než 90 % případů lze hlášená pozorování zcela racionálně vysvětlit přírodními jevy a úkazy. Přesto však zbývá přibližně 3 % hlášení, pro která nebylo uspokojivé vysvětlení nalezeno a zůstávají dodnes záhadou.

V 90. letech byla provedena ve Francii rozsáhlá studie pracovní skupiny COMETA, která analyzovala data sbíraná již od 50. letech po současnost. Výsledkem bylo, že v roce 1999 byla vydána Zpráva COMETA. Zpráva konstatovala, že přibližně 5% ze studovaných UFO případů, byly naprosto nevysvětlitelné. Jako nejlepším vysvětlením pro tyto případy byla zvolena mimozemská hypotéza.

Australský astrofyzik Stephen Hughes je přesvědčen, že většina pozorování UFO nemá žádnou spojitost s mimozemšťany. Na základě své studie tvrdí, že za jevy stojí kulové blesky a další atmosférické úkazy. Jako důkaz předkládá veřejnosti rozbor zajímavé události, k níž došlo v roce 2006 nedaleko Brisbane. Tehdy bylo spatřeno velké množství meteoritů a ve stejný čas uviděli také očití svědkové nad nedalekým pohořím zářivý zelený objekt. Vědec se domnívá, že tajemný objekt byl ve skutečnosti kulový blesk, a to, že se neočekávaně objevil, souvisí s pádem meteoritů. Meteority, které při pádu ionizují vzduch, mohou způsobit elektrické spojení mezi vrchní atmosférou a zemským povrchem a zajistí dostatek energie pro vznik kulového blesku. (Spirit 3/2011)

Při podrobnějším studiu hlášení o pozorování UFO se setkáváme s často se opakujícími příčinami vzniku pozorovaného jevu. Jsou to především:

Tzv. přirozená vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

 • pozorování letadel zvláště při startu nebo přistávání, vzducholodí nebo meteorologických balonů v neobvyklém nasvícení nebo pozorované pod zvláštním úhlem
 • pozorování raket, družic často v okamžiku jejich zániku v atmosféře
 • atmosférické jevy jako neobvyklý tvar mraků, sluneční a měsíční hallo, polární záře, krystalky ledu ve vysokých vrstvách atmosféry a mnohé další
 • astronomická tělesa – Měsíc, planety (hlavně Venuše), hvězdy
 • kulový blesk – (v minulosti byl kulový blesk interpretován jako boží zásah, v současnosti to bylo nahrazeno mimozemšťany)[9]
 • hořící bahenní plyny
 • pád meteoru
 • světla reflektorů nebo laserových efektů odražená mraky, vzdálený ohňostroj…
 • hejna tažných ptáků
 • halucinace
 • úmyslné falešné hlášení s cílem finančního zisku, šíření dezinformace, vlastního zviditelnění nebo i z důvodu duševní poruchy
 • fotomontáže či vytváření falešných důkazů
 • malý objekt blízko objektivu působící jako velký v pozadí (hmyz, pták, prachové částečky, nečistota na objektivu aj.)
 • malý objekt ve sluneční koróně působící jako velký v pozadí (hmyz, ochmýřená semena aj.)
 • chyba na fotografickém materiálu
 • chyba při vyvolávání
 • chyba při elektronickém zpracování
 • neúmyslná dvojitá expozice

Pokud se však nějaké výše uvedené vysvětlení nenalezne, nabízejí se následující vysvětlení:

Spekulativní vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

 • zkoušky vysoce utajovaných letadel založených na nově vyvinutých technologiích nebo nových principech pohonu (teorie spiknutí).
 • dosud neobjevený, resp. (oficiální či neoficiální vědou) nedostatečně prokázaný přírodní úkaz, který však může být vyvolán či odstartován atmosférickým či geologickým jevem (pád meteoritu, bouřka, podzemní tok lávy, elektrický potenciál rostlinných polí aj.) nebo z něj čerpat energii
 • návštěvy kosmických lodí (resp. přistávacích modulů těchto lodí) cizích vesmírných civilizací
 • návštěvy lidí z budoucnosti, schopných cestovat v čase (např. prostřednictvím tech. zařízení připomínajícího létající zařízení nebo plnícího i funkci létajícího zařízení)
 • návštěvy pozemšťanů, kteří však žijí mimo pozornost naší civilizace (např. v paralelním prostoru, vyšším prostoru, v extrémním prostředí - např. pod zemí), kteří jsou případně příslušníky alternativní civilizace.
 • kvantové jevy v makrosvětě
 • lokální topologická porucha
 • relativně stálá lokální topologicko-gravitační porucha – vortex
 • spontánní manifestace energie a hmoty z hyperprostoru materiálního (např. z vyššího časoprostoru)
 • spontánní manifestace energoinformace z hyperprostoru morfické rezonance (manifestace formálního pole)
 • psychotronické ovlivnění záznamového materiálu

Shromaždiště UFO[editovat | editovat zdroj]

Místa s častým výskytem UFO jsou někdy označována jako "shromaždiště UFO". Mezi místa s největším výskytem UFO ročně se řadí města Peking, Brusel, Washington D. C. a město a okres Los Angeles.

Statistika[editovat | editovat zdroj]

V ČR je ročně nahlášeno 100 až 150 pozorování UFO (Šiška, projekt Záře, 2019)

V ČR zůstává ročně 2 – 10% případů hlášených UFO i po analýze poznatků zařazeno v kategorii C, tedy "neidentifikované" (Projekt Záře)

V ČR je ročně 50 až 65% případů hlášených UFO po analýze poznatků zařazeno v kategorii B, tedy "UFO z nedostatku informací" (Projekt Záře)

V ČR bylo za rok 2009 napočítáno 205 pozorování UFO, z toho 142 spadá do kategorie A – "vysvětlené", 53 do kategorie B – "nedostatek informací", a 10 do kategorie C – nadále "neidentifikované") (Binka, 100+1 a Kiosek.epublishing.cz, 2018)

Počet UFO pozorovaných nad územím Kanady v některých letech strmě stoupal. Zatímco v roce 1989 tam lidé hlásili 141 případů, v roce 2000 už se jednalo téměř o dvojnásobek, a v roce 2008 dokonce o víc než tisícovku. Rekordních 1 267 případů pak Kanaďané oznámili v roce 2015, kdy tamní ufologická společnost zaznamenala v průměru tři až čtyři hlášení za den. (Vašků, Koubek, 100+1, 2016)

Ve statistice zvýšeného pozorování UFO z let 1989 1991, "je pouze v 7.5 % uváděn výraz létající talíř". (Rajchl, Hvezdanaub.cz)

Projekt Blue Book začal v roce 1952 v USA, jednalo se o druhé obnovení takovéto studie. V prosinci 1969 bylo nařízeno její ukončení, ale projekt fungoval až do ledna 1970. Než byl příjem hlášení v roce 1969 ukončen, zaznamenal 12 618 hlášení o UFO a došel k závěru, že většina z nich byla přírodní úkaz (mraky, hvězdy apod.) nebo konvenční letadla. Několik bylo označeno za falešné zprávy. 701 zpráv (asi 6 %) bylo označeno za nevysvětlené. (Wikipedia, 2020)

Od roku 1940 do roku 1979 ve Velké Británii tajné služby a tajná vyšetřovací komise shromáždily a vyhodnotily více než 11 000 případů pozorování UFO. Osm a půl tisíce stran dokumentů z vyšetřování vláda v roce 2018 odtajnila. Poslední analýza dat vedla k závěru, že UFO nepředstavuje významné riziko pro národní bezpečnost a že i v případě "pravých UFO" jde převážně jen o vzácné přírodní jevy To vedlo k výraznému utlumení zájmu britského ministerstva obrany o fenomén UFO. Jeho zkoumání bylo nejdříve na přelomu století postupně snižováno, v roce 2009 bylo ukončeno úplně. (-pkh, Eurozpravy.cz, 2018; Binka, 100+1 a Kiosek.epublishing.cz, 2018)

Související jevy[editovat | editovat zdroj]

Podle některých domácích (Hruška) i zahraničních (např. japonských) badatelů je podstata hlavní třídy UFO totožná s podstatou kulového blesku, podstatou hlavní třídy USO (USO = Unidentified Submerged Objects - neidentifikované ponořené objekty) a podstatou pravých (nefalšovaných) tzv. kruhů v obilí (CC).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Close encounter na anglické Wikipedii.

 1. PATROVSKÝ, Věnceslav. UFO stále zádné. Praha: Radost, 1991. S. 71. 
 2. PACNER, Karel. Mimozemšťané u nás přistáli! Ufologii odstartovala studená válka, dnes je to směs víry a obchodu. DINGIR online. 22.12.1999, roč. 2., čís. 4., s. 19 - 21. Dostupné online. ISSN 1212-1371
 3. PETROVSKÝ, Věnceslav. UFO stále zádné. Praha: Radost, 1991. S. 13. 
 4. Roswell 1947 - jaká je pravda? [online]. [cit. 2011-08-28]. Dostupné online. (čeština) 
 5. THOMAS, Dave. The Roswell Incident and Project Mogul [online]. 1995-04-19 [cit. 2011-08-28]. Dostupné online. (angličtina) 
 6. ROBERTSON, Jack, Dr. Frank P. Jones. ŽIL JSEM S MIMOZEMŠŤANY. Příprava vydání Benjamin Hughes; překlad Petr Novotný, 1995. první. vyd. [s.l.]: Nakladatelství DIALOG, 1994. 150 s. ISBN 80-85843-47-1. 
 7. UFO nad Vranovskou přehradou (1987) [online]. [cit. 2011-08-28]. Dostupné online. (čeština) [nedostupný zdroj]
 8. Ulrich Dopatka: Velká encyklopedie Ericha von Dänikena; NS Svoboda, Praha 2010; strana 345
 9. AMOS, Jonathan. Ball lightning 'may explain UFOs'. BBC [online]. [cit. 2019-09-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]