Únosy do UFO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilustrace únosu do UFO

Únosy do UFO nebo také blízké setkání čtvrtého druhu či syndrom únosu do UFO je údajný stav, kdy byli lidé uneseni mimozemšťany. Toto označení poprvé použil Josef Allen Hynek ve své stupnici blízkých setkání. Podrobné označení tohoto jevu provedl Dr. Steven M. Greer, MD.[1] Tímto syndromem, nebo jeho příznaky údajně trpí 11 milionů lidí po celém světě.[2]

Podle zdroje: [3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Keltské Evropě existovali v tradiční kultuře tzv. fénové, kteří unášeli lidi a poté je vraceli na zem.[1][4] V určitých nářečích ale může název fénové v jejich jazyce znamenat Irové.[5]

V Asii jsou náznaky ke kontaktu s mimozemšťany ve starých Védských textech. V Americe zase Mezoameričtí Indiáni často popisují různé mimozemšťany (například Mayové popisují tzv. mimozemšťany Ramay).[6]

Novodobá historie sahá do 60. let 20. století a později, kdy došlo k nejznámějším případům těchto únosů (Únos Betty a Barneyho Hillových, Antonio Villas Boas).[1]

Paleo-únosy[editovat | editovat zdroj]

Zatímco termín "únosy do UFO" nedosáhl pozornosti až do šedesátých let, moderní spekulace o starších příbězích bývají interpretovány jako únosy do UFO. Výzkumník UFO Jerome Clark je nazval "paleo-únosy".

 • V deníku Stockton (Kalifornie) Daily Mail, plukovník HG Shaw tvrdil, že on a jeho přítel byli obtěžováni třemi vysokými štíhlými humanoidy, jejichž těla byla pokryta jemným, zvlněným ochlupením. Tyto bytosti se je měli pokusit unést.
 • V říjnovém čísle časopisu Man to Man Magazine vyšel článek od Leroye Thorpe s názvem „Existují únosy do UFO?“. V tomto článku byla položena otázka „Je nás málo, ale možná ne tak málo, kteří jsme zajati stejným způsobem jako motýlci, možná pro zoologické exempláře, které mají sloužit meziplanetárním útočníkům?“
 • Rogerson píše, že publikace létajících talířů Harolda T. Wilkinsa z roku 1955 prohlásila, že Karl Hunrath a Wilbur Wilkinson, kteří prohlašovali, že byli uneseni mimozemšťany, za záhadných okolností zmizeli.

Dva body[editovat | editovat zdroj]

V polovině šedesátých let došlo k několika případům únosů do UFO, jedním z nich byl i únos pana Antonia Vilase Boase, kterému bylo věnováno mnoho pozornosti až o několik let později.

Rozsáhlá publicita byla generována případem únosu Betty a Barneyho Hillových z roku 1961, který vyvrcholil televizním filmem vysílaném v roce 1975 (v hlavní roli James Earl Jones a Estelle Parsonsová) dramatizující události. Hillův incident byl pravděpodobně prototypem případu únosu a byl snad prvním, v němž žadatel popsal bytosti, které se později staly široce známé jako šedivací a byly výslovně identifikovány jako mimozemské.

Ačkoli tyto dva případy jsou někdy považovány za nejranější únosy, skeptik Peter Rogerson poznamenává, že byli pouze prvními medializovanými případy únosů a vytvořili "šablonu" únosů do UFO.

Predispozice a příčiny[editovat | editovat zdroj]

Postižená osoba obvykle nejdříve přijde do kontaktu s objektem UFO, poté se u ní začnou objevovat další příznaky, jako je například spánková paralýza, s ní hypnagogické halucinace, na těle má hematomy údajně bez původu. Mnohokrát takoví lidé navštíví psychologa a během hypnózy vypovídají o průběhu takového únosu. To ovšem může být vyvoláno syndromem falešné paměti. Častokrát někteří chtějí takový únos dokonce záměrně zažít.[7][8]

V nové psychologické studii zabývající se studiem lidí, kteří se domnívají, že byli uneseni mimozemšťany, bylo zjištěno, že spánková paralýza, hypnóza a hypnagogické halucinace jsou predispoziční zážitky, které vedou k těmto domněnkám. Tyto osoby často naznačují, že prožili jakousi formu "chirurgického zákroku", povětšinou jde o lékařské výkony, které dříve prožili.[9] V rogersonových poznámkách bylo navíc uvedeno, že únosy byly citovány souběžně přinejmenším již v roce 1954 a že „růst příběhů o únosech je mnohem spletitější záležitost, než říkají "oficiální dějiny únosů“.

Další příčinou může být posttraumatická stresová porucha, kdy si člověk na základě traumatu vytvoří falešnou vzpomínku.[10] Autosugesce potom zapříčiní, že člověk falešné vzpomínce opravdu věří.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Podle zdroje:[11][12][13]

Průběh únosu[editovat | editovat zdroj]

První fází je transport, k tomu dochází uprostřed noci, a na tuto fázi má postižená osoba nejčastěji údajné vzpomínky. Mimozemské bytosti mají spolu se světlem vstupovat přes zavřená okna do místnosti. Poté se unesená osoba ocitne ve velké kruhové místnosti, kde popisuje chirurgický výkon.[15] Někdy dochází dokonce k implantaci cizího objektu, „mimozemského čipu“. Poslední fází je návrat na místo, odkud byla osoba údajně unesena.[1]

Bytosti údajně často mluví nějakou řečí, nejde o nám známý jazyk, ale unesený mu z nějakého důvodu rozumí (dle některých svědků jde o telepatickou komunikaci).[16] Pohled do očí únosců je údajně velmi nepříjemný.[17]

Následky[editovat | editovat zdroj]

Fyzické následky mohou být nejrůznější hematomy, podlitiny, vpichy od jehel, škrábance, někdy dokonce spáleniny a také již zmíněné implantáty. Tento syndrom únosu do UFO může také způsobovat psychické potíže, insomnii, spánkovou deprivaci či již několikrát zmíněnou spánkovou paralýzu. Dalšími psychickými obtížemi jako následky únosu mohou být fobie ze spánku, alienofobie, démonofobie.

Všechny tyto symptomy, které se odehrávají po únosu, se souhrnně nazývají postabdukční syndrom (z angličtiny postabduction syndrome, někdy nesprávně překládáno jako „postúnosový syndrom“).[1]

Postabdukční syndrom[editovat | editovat zdroj]

Postabdukční syndrom je porucha, která úzce souvisí s posttraumatickou stresovou poruchou. Hlavním příznakem je tvrzení, že postižený byl unesen mimozemšťany. Někdy jeví i určité příznaky (Hematomy, amnésii, syndrom falešné paměti apod.). Dalším příznakem jsou zvýšené emocionální reakce na literaturu či filmy, týkající se mimozemského života. Jako akutní postabdukční syndrom se označuje přítomnost příznaků kratší než 3 měsíce a jejich rychlý nástup. Jako chronický postabdukční syndrom se označuje přítomnost příznaků delší než 3 měsíce a jejich pomalý nástup. Opožděný nástup sympotmů je situace, kdy se první příznaky objeví až více než 1 měsíc po údajném únosu.[18][19][20][21][22]

Přirozená vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Podle zdroje:[1][23][24]

Možná vysvětlení fenoménu dělíme do těchto kategorií

Psychologická vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Psychiatrická a neurologická vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

 • Organické požkození mozku nebo vážné duševní poruchy
 • Psychóza
 • Amnézie
 • Poškození mozkových laloků

Kulturní vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Exotická vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Možnosti výzkumu[editovat | editovat zdroj]

Po lékařském vyšetření unesení lidé často vyhledávají různé alternativní léčitele. Tyto post-abdukční průzkumy zahrnují několik nejdůležitějších způsobů.

 • Vizualizace spočívá v tom, že unesený si prohlíží obrázky, na kterých jsou vyobrazeny údajné scény z jeho vyprávění o únosu a pozoruje se jeho emoční reakce. Nebo může unesený také reagovat na různé katastrofické scény (atomová válka či požáry), pokud je ale unesený věřící, může reagovat také na náboženské či světské scény.
 • Vnitřní vizualizace je postup obdobný vizualizaci, ale spočívá v promítání jednotlivých scén do mysli člověka, taktéž se sledují jeho nervové či emoční reakce.
 • Testování se od předchozích postupů odlišuje v tom, že je využíváno elektrické zařízení (elektroencefalografie) k měření emočních či nervových reakcí člověka.[25]

Nejznámější případy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Narrative of UFO Abduction na anglické Wikipedii. V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alien abduction na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f Klub psychotroniky a UFO - únosy. www.kpufo.cz [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. 
 2. film Čtvrý Druh (údajně dle skutečnosti)
 3. VARGA, Adam. DiS.. , 2016. 61 s. absolventská. [ODBORNÁ ŠKOLA SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ - PRAHA 10, JASMÍNOVÁ 3166/37a]. Vedoucí práce Mgr. et Mgr. Nora Titman Staňková. Dostupné online. (čeština)
 4. LENKOVÁ, Jitka. Z říše tajemství a záhad. první. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2000. 192 s. (NEJvětší záhady světa). ISBN 80-86218-31-7. 
 5. HOUŠKA, Tomáš. Keltové - Historie a prameny. MojeSkola.net [online]. 1999-11-29 [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. (česky) 
 6. a b VONDRUŠKOVÁ, Michaela. ENIGMA KNIHOVNIČKA - Mimozemšťané mezi námi.Chybí název periodika! ENIGMA, 1/2015, čís. 1/2015, s. 130. 
 7. Únosy do UFO (CE-4) | Projekt Záře. www.projektzare.cz [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. 
 8. Appelle, Stuart. "The Abduction Experience: A Critical Evaluation of Theory and Evidence". Journal of UFO Studies, n.s. 6, 1995/96, str. 29–78
 9. FORREST, David V. Alien abduction: a medical hypothesis. The Journal of the American Academy of Psychoanalysis and Dynamic Psychiatry. 2008, roč. 36, čís. 3, s. 431–442. PMID: 18834282. Dostupné online [cit. 2020-02-12]. ISSN 1546-0371. DOI:10.1521/jaap.2008.36.3.431. PMID 18834282. 
 10. Alien Abduction Part III. Psychology Today [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Jaké jsou nejznámější případy únosů do UFO? - Blog iDNES.cz. iDNES.cz [online]. [cit. 2020-02-13]. Dostupné online. 
 12. LENKA, Ladislav; LENKOVÁ, Jitka. Mimozemšťané v Čechách. první. vyd. Liberec: DIALOG, 2003. ISBN 80-86761-09-6. 
 13. HESEMANN, Michael. TAJNÁ VĚC UFO II. díl (původním názvem: Geheimsache U.F.O. Die wahre Geschichte der unbekannten Flugobjekte, 1994). [s.l.]: ETNA, 1995. (Série UFO). ISBN 80-85786-10-9. 
 14. Únosy do UFO (CE-4) – Projekt Záře [online]. [cit. 2020-02-13]. Dostupné online. (česky) 
 15. CHYTIL, Michal. BLESK - největší záhady v Česku i ve světě.Chybí název periodika! S. 78,79. ISSN 1214-0724. 
 16. MOSTOWICZ, Arnold. MY Z KOSMU. Překlad Ludvík Štěpán. [s.l.]: Práce, 1988. 448 s. (Kamarád). ISBN 24-008-88. S. 72. 
 17. B.I.B. Únosy UFO a mimozemské civilizace | InternetWEEK.cz. internetweek.cz [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. 
 18. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. čtvrté. vyd. [s.l.]: American Psychiatric Association, 1994. 947 s. 
 19. WILLIAMS, Tom. Posstraumatic Stress Disorders: A Handbook For Clinicals. [s.l.]: [s.n.], 1987. 
 20. BRYANT, Alice; SEEBACH, Linda. Healing Shattered Reality: Understanding Contactee Trauma. [s.l.]: Wildflower Press, 1991. 283 s. ISBN 978-0926524163. 
 21. JACOBS, David M. Secret Life: Firsthand Accounts of UFO Abductions. New York: Simon & Schuster, 1992. 340 s. ISBN 978-0671797201. 
 22. JACOBS, David M. The Threat. New York: Simon & Schuster, 1998. 
 23. Psychologové našli vysvětlení pro únosy mimozemšťany; možná se to stalo i vám. National Geographic Česko [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. 
 24. Únosy do UFO (CE-4) – Projekt Záře [online]. [cit. 2019-12-31]. Dostupné online. (česky) 
 25. PETROVIČ, Nikolaj; BUDIL, Ivo. Jsme ve vesmíru sami? (původním názvem: Kto vy? Molodaja gvardija, Moskva 4* 80-86218-31-77). Příprava vydání doc. RNDr. Jiří Bouška, CSc.; Ing. Alexej Němec; RNDr. Zbyněk Roček, CSc.; ilustrace Jan Jiskra. první. vyd. [s.l.]: LIDOVÉ NAKLADATELSTVÍ, 1983. 212 s. (ČTENÍ O). ISBN 26-020-83. 
 26. LACINA, Linda. How Betty and Barney Hill's Alien Abduction Story Defined the Genre. HISTORY [online]. [cit. 2020-02-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. SOUKUPOVÁ, Eva. Případ Travise Waltona: Opravdu ho unesli mimozemšťané?. enigmaplus.cz [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. (česky) 
 28. SPENCER, John. ENCYKLOPEDIE UFO - skutečné případy pozorování UFO. první. vyd. [s.l.]: ETNA, 1991. ISBN 80-85786-08-7. S. 75. 
 29. ROBERTSON, Jack. ŽIL JSEM S MIMOZEMŠŤANY. Překlad Petr Novotný. první. vyd. [s.l.]: DIALOG, 1995. 149 s. (NEJvětší záhady světa). ISBN 80-85843-47-1. S. 5-149. 
 30. Ondřej Procházka [online]. 2012-02-14 [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. (česky) 
 31. Recenze: Čtvrtý druh asi vážně natočili mimozemšťani. Aktuálně.cz [online]. 2010-01-30 [cit. 2019-12-17]. Dostupné online. (česky) 
 32. Miličínské světelné koule. Návštěva UFO, kterou vidělo nejvíc lidí u nás | TaJeMno | TelevizeSeznam.cz. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 
 33. Miličín v médiích – Obec Miličín [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. (česky) 
 34. MAREŠ, Jaroslav. Badatelé - Historie, záhady, tajemství [online]. 2018-12-20 [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. (česky) 
 35. Nová svědectví: Únosy do UFO v Miličíně, třímetrové postavy a ataky. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 
 36. Hledají se svědkové úkazů v okolí Miličína v roce 1991! – Projekt Záře [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. (česky) 
 37. RETROPOLISEMAILEMAILBIOBIOFOLLOWFOLLOW, Gillian Brockell closeGillian BrockellStaff writer for. The men claimed they were abducted by aliens. In Mississippi, police believed them.. Washington Post [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. (anglicky)