Zpráva COMETA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

COMETA byla francouzská skupina studující fenomén UFO sestavená na konci 90. let. Jejími členy byli vysoce postavení důstojníci a úředníci, velitelé vojenských sil a představitelé leteckého průmyslu. Zkratka "COMETA" v češtině znamená "Komise pro hloubkové studie". Studie probíhala po mnoho let a byla vedena nezávislými, mnohdy bývalými, "auditory" v Ústavu vyšších studií národní obrany (v originále: Institut des hautes études de défense nationale alias IHEDN), vysokými armádními činiteli Francie a dalšími experty.

Tato skupina byla zodpovědná za výslednou zprávu "Zpráva COMETA" (1999), která se týkala UFO a jeho možných důsledků pro národní bezpečnost Francie. Zpráva konstatovala, že přibližně 5 % ze studovaných UFO případů, byly naprosto nevysvětlitelné. Jako nejlepším vysvětlením pro tyto případy byla zvolena mimozemská hypotéza. Autoři zprávy také obvinili vládu Spojených států amerických z masivního zatajování důkazů.

Zpráva COMETA[editovat | editovat zdroj]

Zpráva COMETA má 90 stránek a je složena ze tří hlavních kapitol včetně závěrečného zhodnocení týkajícího se případové studie na nejbližších 60. let se zaměřením na aspekty národní obrany.[1]

Zpráva nevznikla na žádost francouzské vlády, přesto byla před jejím oficiálním zveřejněním přednostně zaslána francouzskému prezidentovi Jacques Chirac a premiérovy vlády Lionel Jospin. Bezprostředně po té, francouzský týdeník a magazín zvaný VSD věnoval několik stran (včetně úvodní) této zprávě.

Po té co byla zpráva přijata i dalšími medii, následovalo vydání knihy: UFO a obrana: Na co musíme být připraveni?.

Zpráva si získala hodně pozornosti po celém světě v zahraničním tisku a dalších mediích a to zejména ve Spojených státech. Zde vyšla kniha UFO - Generálové, piloti a vládní zaměstnanci podávají svědectví.[2] Pro tuto knihu poskytl rozhovor i prezident projektu COMETA, generál Letty.

Podklady pro zprávu[editovat | editovat zdroj]

Zpráva čerpala převážně z výzkumů GEPAN / SEPRA, což bylo zvláštní oddělení francouzské vesmírné agentury (CNES).

GEPAN / SEPRA / GEIPAN[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku SEPRA.

Oddělení GEPAN / SEPRA bylo jedinečné v tom, že bylo jako jediná organizace oficiálně financovaná výhradně francouzskou vládou. Primárním úkolem této organizace bylo zkoumat neznámé vesmírné jevy a svá zjištění zveřejnit.[3]

Oddělení GEPAN, následně nahrazené SEPRA, vzniklo v polovině 1970 z velké části kvůli intenzivní vlně častých pozorování UFO ve Francii kolem roku 1954.[4]

V roce 2005 byla SEPRA nahrazena novou skupinou při CNES zvanou GEIPAN. Tato skupina zveřejnila archivy CNES na vlastních internetových stránkách. Konstatovala, že v těchto archivech bylo nalezeno minimálně 13% případů pozorování, které nelze identifikovat běžným způsobem. Tato skutečnost byla potvrzena Yvesem Sillardem, šéfem řídící komise pro GEIPAN a bývalým řiditelem CNES.[5]

V prosinci 2012 bylo přezkoumáno teprve 22% z celého archivu.

GEIPAN na svých webových stránkách též zveřejnil Zprávu COMETA.

Členové skupiny COMETA[editovat | editovat zdroj]

Zpráva COMETA byla zahájena generálem vzdušných sil, Bernardem Norlainem, bývalým ředitelem IHEDN. Předmluvu napsal André Lebeau, bývalý předseda CNES. Autory samotné zprávy byli různí odborníci, bývalí obranní a zpravodajští analytici - auditoři(auditors=?) z IHEDN. Celé skupině předsedal generál letectva Denis Letty, též auditor(=?) IHNED.

Dalšími členy byli:

 • Generál Bruno Lemoine, Air Force (bývalý auditor(=?) z IHEDN)
 • Admirál Marc Merlo, (bývalý auditor(=?) of IHEDN)
 • Michel Algrin, doktor politických věd a advokát (bývalý auditor(=?) z IHEDN)
 • General Pierre Bescond, engineer for armaments (bývalý auditor(=?) z IHEDN)
 • Denis Blancher, Hlavní Národní policejní superintendent na Ministerstvu vnitra
 • Christian Marchal, Hlavní inženýr National Corps des Mines a ředitel výzkumu v National Office of Aeronautical Research (ONERA)
 • General Alain Orszag, Ph.D. z fyziky, zbrojní inženýr

Členové, kteří nepřispěli k výsledné zprávě:

 • Jean-Jacques Velasco, vedoucí oddělení SEPRA na CNES
 • François Louange, prezident Fleximage - specializoval se na analýzy fotografií
 • Generál leteckých sil Joseph Domange, general delegate of the Association of Auditors at IHEDN.

Přestože členy skupiny COMETA byli převážně bývalí zaměstnanci IHEDN, dal samotný IHEDN jasně najevo, že s touto zprávou nemá nic společného.

Claude Maugé napsal ve svém článku: Podle podplukovníka Pierra Baylese, vedoucího komunikační služby IHEDN, "Institut pro pokročilá studia národní obrany chce, aby bylo jasné, že prohlášení těchto osob je pouze jejich osobní, a že v žádném případě nereprezentují stanovisko IHEDN. IHEDN se o toto téma nezajímá..

Skeptický pohled[editovat | editovat zdroj]

Skeptik Claude Maugé o této zprávě napsal: V dopise datovaném 23. února 1999 adresovaném Generálnímu Bastien(?) zvláštního štábu prezidenta republiky, se píše: "K vaší otázce ohledně této zprávy sestavené členy asociace organizované podle zákona z roku 1901,[pozn. 1] vám sdělujeme, že neodpovídala na žádný oficiální požadavek a ani nemá žádný zvláštní status."..

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Tento zákon upravuje fungování většiny nekomerčních soukromých asociací ve Francii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků COMETA na anglické Wikipedii a Rapport COMETA na francouzské Wikipedii.

 1. http://books.google.fr/books?id=BsucrGsNZ-sC&pg=PT51&lpg=PT51&dq=Denis+Letty&source=bl&ots=CnGw1qTGIU&sig=Sx1xtF3gzWjG1sRC3f7tyoDj2DM&hl=fr&sa=X&ei=6_TpUKj7HsWChQeWyoGABg&ved=0CEAQ6AEwAzgU
 2. UFOs. Generals, pilots and government officials go on the record, Leslie Kean, Harmony Books, 2010
 3. Rossoni, D., Maillot, E., & Déguillaume, E. (2007). Les ovnis du CNES – 30 ans d’études officielles. www.book-e-book.com. (Citáty z knihy ve Francouzštině) Archivováno 27. 1. 2011 na Wayback Machine.
 4. UFOS at close sight: the 1954 French flap sightings catalogue. ufologie.net [online]. [cit. 2013-03-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-06. 
 5. Phénomènes aérospatiaux non identifiés, Le Cherche Midi, 2007

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]