Geopatogenní zóna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Geopatogenní zóna (případně také patogenní zóna, dráždivá zóna, dračí žíla, Curryho pás, geoanomální zóna) je termín z oblasti psychotroniky a léčitelství, kterým se označují údajné pásy na Zemi se zhoubnými účinky na zdraví

Věřící v existenci těchto zón věří například, že jde o disharmonické pole negativně ovlivňují harmonické frekvence živých organismů i přesto, že ani existence "harmonických frekvencí" není dokázána. Ezoterických a hermitologických vysvětlení jak existence a tak působení zón existuje velké množství. Pojmem se zabývá například geomantie, zkoumající primárně frekvence Země a energetické linie. Georges Lakhovsky kolem roku 1930 tak označoval místo poruchy frekvence jakéhosi vlnění vydávaného Zemí, které interferuje s obdobnou pulsací buněk živých organismů, včetně elektromagnetického pole živočichů (aury). Někdy je pojem geopatogenní zóny ztotožňován s termínem dračí žíla[1], respektive s označením místa, ve kterém se dračí žíla přibližuje k zemskému povrchu či se na něj promítá či z něj vychází (vyvěrá) či vyzařuje. Za geopatogenní, resp. podobně škodlivou zónu jsou také někdy pokládána místa působení lidských zdrojů tzv. elektromagnetického smogu včetně zdrojů statické elektřiny.

Čeští skeptici[editovat | editovat zdroj]

Podle Stručného výkladového slovníku českých skeptiků (J. Heřt a kol.) hraje v léčitelství představa o existenci těchto zón významnou roli a jde jen o modernizovanou verzi převzatou z geomantie, která předpokládá, že na Zemi jsou významná centra a linie. Hypotézy ztotožňující geopatogenní zóny s geologickými zlomy podle tohoto slovníku nejsou v souladu se známými fyzikálními projevy geologických zlomů (které nejsou pravidelné, jsou mnohem hrubší a nezpůsobují popisované problémy) a přítomnost geopatogenních zón nelze objektivizovat, přičemž používané metody jejich zjišťování slovník vysvětluje jako podvědomý ideomotorický pohyb nebo prostý podvod a o samotných geopatogenních zónách předpokládá, že jde jen o výmysl, kterému věří značné množství osob.[2]

Historie a původ termínu[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o dračích žílách (geopatogenních zónách) jsou staré více než 4000 let a pocházejí z Číny. Také ve starém Římě či Egyptě o těchto zónách věděli, a je potvrzeno, že se jim snažili vyhnout.

Jako původce moderní geopathické teorie bývá uváděn Georges Lakhovsky (* 1869 Rusko, působil ve Francii, † 1942 New York City). Jeho teorie předpokládala, že ze Země vychází jakési vibrace o základní frekvenci 8 Hz. Změny frekvence a charakteru vibrací, k nimž dochází v místech, kde je šíření těchto vibrací narušeno, mohou podle této teorie působit na imunitní systém a živých organismů a tím zvyšovat riziko zdravotních poruch nejrůznějšího druhu vlivem interferencí s obdobnými pulzacemi buněk.[3] V letech 1926–1938 napsal Lakhovsky 21 knih, ve kterých se věnoval obdobným tématům. 12. června 1934 byl Lakhovskému udělen patentovým úřadem Spojených států patent na Multiple Wave Oscillator (MWO, patentováno pod názvem Apparatus with circuits oscillating under multiple wave lenghts) [4], popis zpracován 2. května 1931.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. GORDON, Stuart. Paranormální jevy - ilustrovaná encyklopedie. Praha a Plzeň : [s.n.], 1997.  
 2. HEŘT, Jiří a kol.. Stručný výkladový slovník českých skeptiků (heslo Geopatogenní zóny) [online]. Český klub skeptiků SISYFOS, 2007-06-09 13:28 CEST, [cit. 2007-11-08]. Dostupné online. (česky) 
 3. Georges Lakhovsky: Curing Cancer With Ultra Radio Frequencies. Radio News Magazine, 1925 (článek)
  Georges Lakhovsky: The Secret of Life: Electricity, Radiation and Your Body 1929 vyšlo francouzsky, 1935 anglicky
 4. Patent udělený Lakhovskému na vlnový oscilátor (United States Patent Office, 12. 6. 1934)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • FLEISSIG, J.. Zázraky a podvody. Praha : Bohemia, 1995.  
 • KAŠPAR, E.. Jednota českých matematiků a fyziků. Praha : [s.n.], 1994.  
 • KOLEKTIV AUTORŮ. Alternativní medicína, možnosti a rizika. Praha : Grada, 1995.  
 • PEKÁREK, L.; ROJKO, M.. Geopatogenní zóny a fyzika. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. 1991, roč. 36, s. 24-36. ISSN 0032-2423.  
 • PROKOP, O., a kol. Lékařské vědy proti pověrám a šarlatánství. Praha : Avicenum, 1977.  
 • DE LAFOREST, Roger. Domy, ktoré zabíjajú. Bratislava : Mladé letá, 1994.  
 • SHELDRAKE, Rupert. Sedm experimentů, které by mohly změnit svět. [s.l.] : [s.n.].  
 • SHELDRAKE, Rupert. Morfická rezonance. [s.l.] : [s.n.].  
 • THURNEL-READ, Jane. Geopatogenní zóny kolem nás. [s.l.] : [s.n.].  
 • ŽERT, Vlastimil. Zdravé bydlení I. Olomouc : Fontána, 2000.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]