Alternativní medicína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Léčitelství)
Skočit na: Navigace, Hledání

Alternativní medicína, též alternativní a komplementární medicína nebo jen CAM (z anglického Complementary and Alternative Medicine) je široký pojem zahrnující všechny metody neklasické medicíny. Jejich společným znakem je, že metody a postupy nejsou testovány na účinnost a bezpečnost způsobem, jaký je obvyklý v moderní medicíně, nebo v tomto testování selhaly. Mnohdy jsou postaveny na alternativních filozofických názorech nebo na nepochopení či desinterpretaci poznatků moderní vědy (pseudověda). Alternativní medicínu v mnoha případech nemusí provádět lékař, ale léčitel, který nemá potřebné medicínské vzdělání[1] a který není právně odpovědný za poškození svého klienta. Přestože se pojem alternativní medicína v zahraničí nadále užívá, došlo v posledním období k terminologickému rozšíření a začalo se hovořit spíše o nekonvenční a komplementární medicíně. Oba tyto termíny jsou v lékařské obci snáze přijatelné[zdroj?].

Termín nekonvenční medicína (anglicky unconventional medicine) vyjadřuje, že dané léčebné postupy nejsou uznány jako lege artis medicínské postupy, že nebyly prověřeny podle pravidel klinického výzkumu, nejsou založené na důkazech. Nejsou považovány za standardní způsoby léčby, nepatří do objemu zákonem vymezené zdravotní péče hrazené zdravotními pojišťovnami či jinými subjekty předplacené péče. Ovšem situace se v jednotlivých zemích různí a obzvláště soukromé pojišťovny stále více zařazují některé nekonvenční služby do katalogu péče, protože je po těchto metodách poptávka. V tom jsou v postavení obdobném, jako např. doplňky stravy.

Termín komplementární medicína (anglicky complementary medicine) zdůrazňuje, že mnohé nekonvenční postupy nejsou nasazovány místo standardních, nýbrž že je doplňují a že mají podpořit účinek vědecké medicíny či mají na léčbu navázat, např. bylinné kúry, masáže, reiki, jóga, v určitých případech akupunktura atd. Protože ale ani v této kombinaci nejsou vědecky ověřené, zůstávají mimo uznané metody.

Některé obory alternativní medicíny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1239011222

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JIŘÍ, Heřt. Alternativní medicína a léčitelství - Kritický pohled. 1. vyd. Chomutov: Český klub skeptiků Sisyfos, 2010. dostupné jako PDF. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]