Mindfulness-based stress reduction

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mindfulness-based stress reduction (MBSR) je léčebný program snižování stresu, který vyvinul Jon Kabat-Zinn. Využívá psychologický pojem všímavost (anglicky mindfulness). Cílem programu je pomoci lidem lépe zvládat stresující podněty a různé projevy dlouhodobého stresu, jako je úzkost, deprese a vyčerpání.

Program je inspirován buddhismem, ale samotná praxe je zcela sekulární (nezávislá na náboženských názorech). V České republice zatím není nabízen ve veřejném zdravotnictví.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Metodu je možno popsat jako program pro skupiny lidí, který má za cíl postupně naučit účastníky rozvíjet všímavost – plné prožívání přítomného okamžiku. Všímavost je rozvíjena pomocí různých meditačních cvičení (např. zaměřených na dech, tělo, pohyb, nehodnotící pozorování myšlenek a představ).

Jon Kabat-Zinn, autor programu, definoval všímavost jako "neposuzující uvědomování přítomného okamžiku" ("moment-to-moment non-judgmental awareness").

Výzkum účinků[editovat | editovat zdroj]

Podle meta-analýzy výzkumu programu, provedené v roce 2011, jde o "užitečnou metodu zlepšující duševní zdraví a snižující projevy stresu, úzkosti a deprese", kterou lze doporučit jako prostředek ke zlepšení kvality života pacientů s tímto typem obtíží. Autoři zmínili, že účinek kurzu je závislý na zkušenosti vedoucího instruktora kurzu, a připomněli, že samotní tvůrci metody doporučují, aby měl za sebou několikaletou praxi.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1.  "Mindfulness-Based Stress Reduction and Mindfulness-Based Cognitive Therapy - a systematic review of randomized controlled trials"(2011). Acta Psychiatrica Scandinavica 124 (2): 102–19. doi:10.1111/j.1600-0447.2011.01704.x. PMID 21534932. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]