Ufologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ufologie je obor zabývající se studiem zpráv, obrazových záznamů a fyzických důkazů týkajících se fenoménem UFO. Její vznik se datuje do roku 1947.[1] Zprávy o UFO byly v průběhu let předmětem zkoumání mnoha vládních institucí, vědeckých organizací či nezávislých skupin. Nicméně ufologie není vědeckým oborem v akademickém měřítku, tudíž je označována za pseudovědu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moderní ufologie má své kořeny v 19. století při pozorování tzv. záhadných vzducholodí, hlášených v novinách v USA. Ve 20. století se objevily foo fighters, které byly hlášeny hlavně za druhé světové války, šlo o objekty UFO, které pronásledovaly válečná letadla. V roce 1947 pozoroval UFO amerických pilot Kenneth Arnold, který objekt nazval létajícím talířem, tento rok bývá považován za rok vzniku fenoménu UFO v pravém slova smyslu.

Ufologie v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku existuje několik projektů, které se tímto fenoménem zabývají. Většina z nich jsou soukromé kluby a spolky.

Ufologie ve světě[editovat | editovat zdroj]

Ve světě je ufologie velmi rozšířená. V USA je velmi populární organizace Mufon. V Německu se ufologie dá v rámci různých kurzů "studovat". Někteří tzv. ufologové jsou opravdu vědci a zabývají se fenoménem UFO z vědeckého hlediska. Za zmínku stojí například Steven M. Greer.

Čím se ufologie zabývá[editovat | editovat zdroj]

Ufologie se zabývá vysvětlováním fenoménu UFO, tedy neidentifikovaných létajících objektů. Někteří ufologové hledají přirozená vysvětlení, jiní za vším vidí mimozemšťany.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ufology na anglické Wikipedii.

  1. Je ufologie pavědou? | Projekt Záře. www.projektzare.cz [online]. [cit. 2019-12-17]. Dostupné online.