Záhadologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Záhadologie je označení pro bádání zabývající se něčím, co nejde racionálně vysvětlit.[1] Zabývá se záhadami všeho druhu, jakými jsou například ufologie a parapsychologie.[2] Badatelé zabývající se tímto oborem se snaží mapovat a pokud možno vysvětlovat různými teoriemi veškeré paranormální, neobvyklé a mysteriózní jevy vyskytující se okolo nás.

Za zakladatele záhadologie bývá někdy označován Charles Fort (1874–1932),[3] který nashromáždil desetitisíce popisů mimořádných jevů. Vůči vysvětlujícím teoriím zaujímal rezervovaný postoj, protože podle něj mnohé z toho, co se v minulosti zdálo hloupé a iracionální, je dnes přijímáno jako běžný fakt.

Pojmy záhadolog a záhadologie se v češtině rozšířily zhruba od počátku devadesátých let dvacátého století. Často je jako záhadolog označován například spisovatel Erich von Däniken, který záhady vysvětluje působením mimozemšťanů. Z České republiky například pochází záhadologové Ludvík Souček, Věnceslav Patrovský a Arnošt Vašíček. Skeptický pohled na záhady pak reprezentuje Český klub skeptiků SISYFOS[4] a další podobné spolky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stručná historie záhadologie. Paranormal tým [online]. [cit. 2023-09-17]. Dostupné online. 
  2. LIŠKA, Vladimír. Nabídka odborných záhadologických besed a přednášek "Záhady, tajemství a mystéria pro 21. století". [online]. Aa.cz/liska [cit. 2008-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-26. 
  3. ADÁMKOVÁ, Táňa. Charles Fort - zakladatel záhadologie [online]. Medium.mysteria.cz [cit. 2008-11-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-20. 
  4. O klubu. O klubu | Sisyfos - Český klub skeptiků [online]. [cit. 2023-04-25]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]