Minulost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Minulost je termín, který označuje soubor událostí, které již proběhly. Minulost není ohraničena ani z jedné strany: nemůžeme říci, kdy začala, protože nevíme, kdy vznikl čas; stejně tak se neustále posouvá její konec: chvíle, kdy jste dočetli tuto větu, je již minulostí. (V běžném užití se však i nedávná minulost označuje jako přítomnost.)

Zatímco budoucnost je neznámá, minulost může být předmětem poznání. Některé směry moderní vědy měly či mají za to, že na základě dokonale objektivního poznání minulosti bude možno predikovat budoucnost; to by však vyžadovalo striktní determinismus a nikdo zatím k takovým předpovědím nedospěl. To, co považujeme za minulost, je také závislé na paměti. Podle presentismu minulost ani budoucnost neexistuje: minulosti již není, budoucnost ještě není: existuje tedy vždy jen přítomnost.

Pojem minulosti je zjevně závislý na povaze jazyka. V jazyce slouží k vyjádření minulých dějů minulý gramatický čas sloves. Zatímco čeština má pouze jeden minulý čas, němčina používá tři, španělština čtyři a angličtina – odlišíme-li průběhové a prosté časy – má k vyjádření minulosti 6 gramatických časů.

V historii, která se zabývá minulostí lidstva, se používá historické dělení minulosti na základě převládajících kultur – například antika, středověk, novověk atd. V geologii se minulost Země dělí pomocí tzv. geologického času.

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]