Zefram Cochrane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zefram Cochrane
Ztvárnil/a Glenn Corbett (1967)
James Cromwell (1996–2001)
Informace
Druh Pozemšťan
Planeta původu Země
Pohlaví muž
Narození 2032
Pozice vědec, vynálezce
Dabing Karel Chromík
Jan Hanžlík

Zefram Cochrane je fiktivní postava ze sci-fi světa Star Treku. Jedná se o vědce a vynálezce, který v roce 2063 jako první Pozemšťan vynalezl a vyzkoušel warp pohon vesmírné lodi, díky čemuž kontaktovali Zemi Vulkánci, kteří prolétali sluneční soustavou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Cochrane se narodil v roce 2032 (podle oficiálních stránek Star Treku v roce 2030[1] a podle nekánonické novelizace filmu Star Trek: První kontakt v roce 2013). V 60. letech 21. století žil v Bozemanu v Montaně, kde ve starém nukleárním silu sestrojil z balistické rakety Titan II první vesmírné plavidlo Pozemšťanů vybavené warp pohonem, které nazval Phoenix. 4. dubna 2063 jej navštívila posádka lodi USS Enterprise-E z 300 let vzdálené budoucnosti, aby mu pomohla projekt dokončit, neboť Borgové (rovněž přiletivší z budoucnosti) měli v plánu Phoenix zničit, čímž by neproběhl první kontakt s mimozemskou rasou Vulkánců. 5. dubna 2063 však Cochrane s pomocí posádky Enterprise-E odstartoval a ve vesmíru poprvé vyzkoušel warp pohon. Jeho stopu zachytila vulkánská loď právě prolétající sluneční soustavou, která následně Pozemšťany v Bozemanu kontaktovala. Na paměť této události zde byla později vztyčena 20 metrů vysoká konstruktérova socha, Cochranovo jméno se stalo známým po celé Galaxii a ze sila Phoenixe se stal památník.

Na počátku 22. století spolupracoval s Henrym Archerem (otcem kapitána Jonathana Archera) na Projektu Warp 5, v roce 2119 otevřel na Zemi výzkumný komplex Warp 5 pro další vývoj warp pohonu. Později téhož roku odešel ze svého nového domova v kolonii na Alfě Centauri neznámo kam a byl prohlášen za mrtvého (podle oficiálních stránek zmizel se svoji lodí již v roce 2117[1]). V roce 2267 jej však objevil výsadek z lodi USS Enterprise vedený kapitánem Jamesem Kirkem, který převážel nemocnou vyslankyni Federace, na asteroidu v oblasti Gama Canaris. Cochrane zde jako nesmrtelný žil předchozích 150 let díky spřátelení s energetickou bytostí zvanou Companion. To později vstoupilo do těla umírající vyslankyně Hedfordové, kterou tak zachránilo. Zefram Cochrane poté na asteroidu žil společně s Nancy Hedfordovou nyní již s typickým životním cyklem Pozemšťana.

Účinkování a představitelé role[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se doktor Cochrane objevil v epizodě „Proměna“ původního seriálu Star Trek (1967). Zde jeho roli ztvárnil americký herec Glenn Corbett. Cochrane byl dále jednou z hlavních postav v celovečerním filmu Star Trek: První kontakt (1996), kde se v roli Zeframa Cochranea objevil James Cromwell. Ten se této role ujal i v pilotním díle seriálu Star Trek: Enterprise s názvem „Setkání u Broken Bow“ (2001). Archivní záběry ze snímku První kontakt byly použity ještě v epizodě „V zemi za zrcadlem (1. část)“ (2005), kde byly doplněny o záběry stejně oblečeného herce, jehož tvář však nebyla ukázána.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zefram Cochrane na anglické Wikipedii.

  1. a b Cochrane, Dr. Zefram [online]. Startrek.com [cit. 2010-09-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]