Přeskočit na obsah

Trikordér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Trikordér je fiktivní příruční multifunkční zařízení, které se vyskytuje ve světě Star Treku. Slouží k rychlému získávání, analýzám a ukládání dat, přičemž kromě univerzálního trikordéru existují také specializované verze pro lékařské a inženýrské účely.

Samotné slovo trikordér vzniklo složením z předpony tri (tři) a anglického recorder (zapisovač), protože zařízení plnilo tři hlavní snímací funkce: geologickou, biologickou a meteorologickou[1]. Trikordér jako rekvizitu pro původní seriál Star Trek navrhl a vyrobil Wah Ming Chang.

Typy[editovat | editovat zdroj]

Každá důležitá rasa ve světě Star Treku (Klingoni, Romulani, Vulkánci) má svůj vlastní unikátní univerzální přístroj, který plní stejnou úlohu jako federační trikordér, nicméně o jejich funkcích toho není mnoho známo. Kdo a kdy, ve Federaci vynalezl trikordér, se neví, nicméně první zaznamenané použití spadá do roku 2151 a od té doby prošlo zařízení mnoha úpravami ve vzhledu i funkčnosti.

Univerzální trikordér[editovat | editovat zdroj]

Trikordér se poprvé objevil v první sezóně původního seriálu Star Trek. Měl černou barvu, rozměry zhruba 10x20 cm a byl rozdělen na tři části: v horní otočné části se nacházel displej a ovládací prvky, ve dvoukomorové střední části datové čipy a ve spodní otevíratelné části ruční senzor[2]. Těžší verze trikordéru měla tvar pistole, kde senzorová část byla umístěna v prostoru hlavně. Účelem toho přístroje bylo hledání kontaminace způsobené plyny a nerostnými látkami, a také zaznamenávání radiace a změn tlaku v atmosféře [3].

Postupem času byl trikordér upravován. V 70. letech 23. století se objevuje nová verze, která je menší než původní zařízení, a kontrolní prvky a displej se nachází pod sklopným víkem v horní části[4]. V 80. letech pak vznikají hned dvě verze trikordéru: typ A ve tvaru pistole pro výsadky[5], typ B se vrací k vzhledu ze seriálu, má černo-stříbrný design s popruhem pro nošení a ovládací prvky v dolní polovině zařízení[6].

V 60. letech 24. století se pak objevuje nejznámější trikordér, tentokrát již pod označením TR-560 Tricorder VI. Je to šedá krabička, jejíž spodní část se musí vyklopit, aby byly k dispozici ovládací prvky a malý čtvercový displej v horní části. Kromě stejných funkcí jako předchůdce obsahuje také malý ruční senzor, díky kterému zařízení může komunikovat i s počítači, které nefungují na systémech Federace[7]. Na začátku 70. let se pak objevuje verze TR-580 Tricorder VII, která se příliš neliší od verze VI a tyto drobná vylepšení se objevují i v následujících letech v dalších verzích. Poslední výrazná změna spadá do roku 2379, kdy trikordér dostává vzhled PADDu: téměř celý povrch tvoří velký dotykový displej, na kterém se zobrazují informace, pouze v horní části je několik ovládacích prvků a světelných indikátorů[8].

Lékařský trikordér[editovat | editovat zdroj]

Lékařský trikordér má stejný vzhled jako v té době používaný univerzální trikordér, ale navíc je lépe softwarově a technologicky vybaven, má ruční snímač, holografické diody a dokáže vytvořit silové pole.

Na lodi USS Kelvin roku 2233 byl lékařský trikordér velké ploché zařízení velikosti tácu s popruhem po straně pro snadné přenášení. V alternativní realitě roku 2258 se trikordér skládá ze snímací čtečky a vlastního zařízení, které je bílé, modrý kulatý displej je v horní a ovládací prvky ve spodní části[9]. Znovu se pak lékařský trikordér objevuje v 70. letech 24. století, kdy je vybaven také univerzálním překladačem a je schopen detekovat tlumící pole. Model založený na typu TR-590 Tricorder X je používán od 80. let 24. století, má rozměry 7,6 × 9,8 × 3,2 centimetrů a je vybaven alfanumerickým displejem[10].

Trikordér ve skutečném světě[editovat | editovat zdroj]

Existuje software, který zařídí, aby se příruční komunikační zařízení chovalo jako trikordér. Příklady zahrnují Jeff Jetton's Tricorder pro PalmPilot, a webové aplikace pro Pocket PC, iPhone a iPod Touch, a verzi pro Android.

Společnost Vital Technologies prodávala v roce 1996 přenosné zařízení nazvané "Official Star-Trek Tricorder Mark 1". Obsahovalo elektromagnetický měřič pole, teploměr, barometr, kolorimetr, světelný měřič vzdálenosti, hodiny a stopky. Mluvčí společnosti tvrdil, že se jedná o "seriózní vědecký přístroj"[11]. Vital Technologies měla v plánu prodat pouze omezený počet 10 tisíc kusů, ale do stáhnutí se z trhu neprodala ani tento počet výrobků. Společnosti bylo povoleno užít název trikordér, protože smlouva s Genem Roddenberrym obsahovala doložku, podle které mohla každá společnost schopná vytvořit fungující technologie ze Star Treku používat toto jméno[12].

10. května 2010 Nadace X Prize spolu s firmou Qualcomm vyhlásili Tricorder X Prize o 10 milionů dolarů pro toho, kdo dokáže vyrobit mobilní zařízení, které dokáže diagnostikovat pacienta stejně dobře nebo lépe jak diplomovaný doktor a diagnostikovat 15 vybraných základních nemocí[13]. 12. ledna 2012 byla soutěž oficiálně otevřena na 2012 Consumer Electronics Show v Las Vegas[14][15]. Jedním z prvních startujících se stala společnost ze Silicon Valley Scanadu, která pod vedením Waltera De Brouwera začala na projektu pracovat již začátkem roku 2011.

V roce 2012 oznámil výzkumný vědec doktor Peter Jansen, že sestrojil příruční mobilní počítačové zařízení po vzoru trikordéru. Jeho systém je založen na Linuxu, dokáže změřit teplotu, tlak, vlhkost, provádět elektromagnetická a poziční měření. Jansen na svém výtvoru pracuje od roku 2007 a na svých stránkách pravidelně uveřejňuje veškeré technické nákresy, aby si tak každý mohl vyrobit svůj trikordér sám[16][17].

Google provozuje pod názvem Trikordér interně platformu (v open source verzi Shipshape), která do workflow jeho zaměstnanců integruje statickou analýzu kódu, zjednodušuje opravu chyb a usnadňuje zpětnou vazbu programátorů k analyzátoru[18].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tricorder na anglické Wikipedii.

 1. Sternbach, Rick and Michael Okuda. Star Trek: The Next Generation Technical Manual. Star Trek, 1991, p. 121
 2. Čas obnažení.
 3. Nepřítel v nás.
 4. Star Trek: Film.
 5. Star Trek II: Khanův hněv.
 6. Star Trek III: Pátrání po Spockovi.
 7. Záhadná zmizení.
 8. Star Trek: Nemesis.
 9. Star Trek (film).
 10. Pohled do minulosti.
 11. Real Tricorders. www.stim.com [online]. [cit. 2013-07-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-17. 
 12. Tricorder - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 13. The X PRIZE Foundation and Qualcomm Join Forces to Develop a Competition to Enhance Integrated Digital Health [online]. Marketwire, 10-05-2011. Dostupné online. 
 14. Star Trek-style 'tricorder' invention offered $10m prize
 15. http://www.theregister.co.uk/2012/01/13/build_star_trek_tricorder_please_ask_x_prize/
 16. Researcher publishes specs for real Linux-powered Star Trek tricorder [online]. Dostupné online. 
 17. Postavte si vlastní trikordér [online]. 30-03-2012 [cit. 2013-07-05]. Dostupné online. 
 18. SADOWSKI, Caitlin; GOGH, Jeffrey van; JASPAN, Ciera. Tricorder: Building a Program Analysis Ecosystem. In: 2015 IEEE/ACM 37th IEEE International Conference on Software Engineering. [s.l.]: IEEE, 2015-05. Dostupné online. ISBN 978-1-4799-1934-5. DOI 10.1109/icse.2015.76.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]