Seznam postav seriálu Star Trek: Enterprise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Toto je seznam hlavních a některých vedlejších postav, které se objevují v seriálu Star Trek: Enterprise (2001–2005).

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Pozn.: Barevně v souladu s uniformami je označeno zařazení postav: žlutá – velení a řízení, modrá – vědecká sekce, červená – technická sekce a bezpečnost, šedá – civilisté.

Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
Jonathan Archer velící důstojník člověk Scott Bakula Setkání u Broken Bow 1 & 2
Kapitán Jonathan Archer je synem konstruktéra motorů pro warp 5, kterými byla jako první vybavena právě Enterprise. Vzhledem k překážkám, které kladli jeho otci ve vývoji motorů Vulkánci, má právě k nim nepříliš vřelý vztah. Nedůvěřuje jim, neboť je obviňuje, že záměrně zdržují lidi v možnostech průzkumu dalekého vesmíru. Díky T'Pol, Vulkánce přidělené na Enterprise, však na tento druh postupně změní názor. Zpočátku je kapitán Archer nadšeným průzkumníkem dodržujícím své zásady, poté, co zaútočí na Zemi Xindové, odvážně se vydává se svou lodí a celou posádkou do nebezpečné Delfské oblasti. Aby zachránil svoji planetu, musí se uchýlit i k některým akcím za hranicemi etiky. Později je také významným prostředníkem v jednání mezi Vulkánci, Andoriany a Tellarity, respektive jedním z hlavních mužů, kteří se zasloužili o založení Spojené federace planet. Má bígla Porthose, který s ním bydlí v kajutě na Enterprise, jeho blízkým přítelem je viceadmirál Maxwell Forrest z velení Hvězdné flotily.
Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
T'Pol první a vědecký důstojník Vulkánec Jolene Blalocková Setkání u Broken Bow 1 & 2
Vulkánka T'Pol byla na Enterprise dočasně přidělena vulkánským Vrchním velením jako poradce a „dozorce“, předtím pracovala na vulkánské ambasádě na Zemi. Na lodi však zůstane i po úspěchu první mise, neboť chce více prozkoumat lidské chování. Postupně si získá důvěru kapitána Archera i komandéra Tuckera, se kterým navíc naváže romantický vztah. Nedobrovolné splynutí myslí s jiným Vulkáncem ji způsobí větší problémy v ovládání emocí, její logická stránka je ale stále dominantní a v některých situacích, do kterých se Enterprise dostane, také neocenitelná. Po problémech s Vrchním velením se stane členkou Hvězdné flotily a získá hodnost komandéra.
Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
Charles Tucker vrchní inženýr a druhý důstojník člověk Connor Trinneer Setkání u Broken Bow 1 & 2
Komandér Charles Tucker, zvaný prakticky všemi Trip, je šéfinženýrem Enterprise. Předtím pracoval v týmu na vývoji motorů s warpem 2, kde se také seznámil s Jonathanem Archerem, tehdy testovacím pilotem, se kterým si utvořil velmi vřelý přátelský vztah. Zná dokonale technologii lodi, rovněž cizí technologie mu nečiní větší problémy. V průběhu služby na Enterprise si dopřeje několika vztahů s mimozemšťankami, včetně jedné exotické princezny, jednou dokonce i otěhotní. Nakonec naváže romantický vztah s T'Pol, který ale netrvá příliš dlouho a Trip požádá o přeložení na loď Columbia. Nedlouho poté je dočasně převelen zpět na Enterprise, kde nakonec zůstane trvale.
Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
Malcolm Reed taktický a bezpečnostní důstojník člověk Dominic Keating Setkání u Broken Bow 1 & 2
Taktickým důstojníkem na Enterprise je britský „zelený mozek“, poručík Malcolm Reed, který pochází z rodiny námořníků, i přesto trpí zděděnou aquafobií. Často se zdržuje v lodní zbrojnici, kde pracuje na vylepšení lodních zbraní, má pod palcem i lodní bezpečnost. V případě nebezpečí je ochotný nasadit svůj život. Díky několika dnům stráveným v raketoplánu 1 se spřátelí s komandérem Tuckerem, ačkoliv většinou se osobnímu životu nijak nevěnuje, dokonce ani nekomunikuje s rodinou. Během xindské krize, v době, kdy na palubě lodi působí speciální pozemní jednotka, si chrání svoje zájmy, neboť má pocit, že major Heyes, velitel této jednotky, působí jako jeho konkurence. Několik let před startem Enterprise spolupracoval s tajnou sekcí rozvědky Hvězdné flotily, což mu pomůže při plnění některých misí.
Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
Travis Mayweather kormidelník člověk Anthony Montgomery Setkání u Broken Bow 1 & 2
Praporčík Mayweather je vynikajícím pilotem, zvládne každý problém, který při letu nastane. Díky dosud nepříliš využívané technologii transportéru často pilotuje raketoplány při výsadcích na různé planety. Vyrůstal na nákladní lodi Horizon, jíž velel jeho otec a kde dosud žije celá jeho rodina. Když otci oznámil, že nechce být kapitánem nákladní lodi, ale chce vstoupit do Hvězdné flotily, navzájem se rozkmotřili, otec jej však nakonec podpořil.
Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
Hoši Sato komunikační důstojník člověk Linda Parková Setkání u Broken Bow 1 & 2
Praporčík Hoši Sato je geniální lingvistkou, bez níž by se posádka s cizími rasami nedorozuměla. Právě její porozumění téměř každému jazyku pokládá základ databázi univerzálního překladače, v pozdějších stoletích prakticky neustále využívaného. Ačkoli se to nezdá, má tato drobná žena japonského původu černý pás v aikidu a z Akademie Hvězdné flotily byla vyloučena, neboť při hádce zlomila ruku svému velícímu důstojníkovi. Poté pracovala jako profesorka v Brazílii, kde ji našel kapitán Archer a přemluvil ji k návratu do Flotily. Sato si tuto příležitost nenechala ujít, neboť tak získala možnost zkoumat cizí jazyky, které dosud žádný člověk neslyšel.
Jméno Pozice Rasa Herec Poprvé
Phlox vrchní lékař Denobulan John Billingsley Setkání u Broken Bow 1 & 2
Denobulanský doktor Phlox a T'Pol jsou jedinými dvěma mimozemšťany z 83 členů posádky na palubě Enterprise. Na Zemi se dostal v rámci Mezidruhové lékařské výměny, kde se spřátelil s doktorem Lucasem, který naopak dočasně působí na Denobule. Phlox se známý svými (pro lidi) netradičními lékařskými metodami, neboť na lodní ošetřovnu si přinesl množství nejrůznějších drobných živočichů, které využívá při léčbě (netopýři, pijavice, apod.). Má řadu titulů z několika oborů, šest z nich je z mezidruhového veterinárního lékařství. Jeho nejbližší rodinu žijící na Denobule tvoří tři manželky, se kterými má celkem pět dětí. Rád pozoruje, studuje a komentuje chování Pozemšťanů, které jej velice zajímá.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Jméno Rasa Herec Popis
Kiaphet Amman'sor vodní Xind počítačem generovaná postava členka Xindské rady
Chang člověk Daniel Dae Kim desátník speciální jednotky MACO
Elizabeth Cutlerová člověk Kellie Waymireová entomoložka, členka posádky Enterprise
Daniels člověk Matt Winston časový agent
Degra humanoidní Xind Randy Oglesby vědec, konstruktér xindské superzbraně, člen Xindské rady
Dolim ještěrovitý Xind Scott MacDonald komandér, člen Xindské rady
Maxwell Forrest člověk Vaughn Armstrong viceadmirál Hvězdné flotily
F. Hawkins člověk Sean McGowan desátník speciální jednotky MACO
J. Hayes člověk Steven Culp major, velící důstojník speciální jednotky MACO
Erika Hernandezová člověk Ada Marisová kapitán Hvězdné flotily, velící důstojník lodi Columbia
Jannar opovitý Xind Rick Worthy vědec, člen Xindské rady
Kelly člověk Kevin Derr desátník speciální jednotky MACO
Koss Vulkánec Michael Reilly Burke architekt zasnoubený s T'Pol
S. Moneyová člověk Dorenda Mooreová vojín speciální jednotky MACO
R. Richards člověk Paul Sklar desátník speciální jednotky MACO
Michael Rostov člověk Joseph Will inženýr, člen posádky Enterprise
R. Ryan člověk Jason Collins (2003–2004)
Aaron White (2005)
desátník speciální jednotky MACO
Thy'lek Shran Andorian Jeffrey Combs komandér Říšské gardy
Silik Suliban John Fleck člen sulibanské Kabaly
Arik Soong člověk Brent Spiner vědec
Soval Vulkánec Gary Graham vulkánský velvyslanec na Zemi
Thalen humanoidní Xind Josh Drennen (2004)
Christopher Goodman (2004)
inženýr, asistent Degry
Williams člověk Jim Fitzpatrick komandér Hvězdné flotily, Forrestův kolega
W. Woods člověk Ricky Lomax vojín speciální jednotky MACO
? ? James Horan tajemná humanoidní postava z budoucnosti
? Stavitelé koulí Josette DiCarlová
Mary Maraová
Ruth Williamsonová
nepřátelská rasa z transdimenzionální oblasti
? hmyzí Xind počítačem generovaná postava člen Xindské rady
? humanoidní Xind Tucker Smallwood člen Xindské rady