Delfská oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Delfská oblast
52. díl seriálu Star Trek: Enterprise
Pův. název The Expanse
Číslo řada 2
díl 26
Původní TV UPN
Premiéra 21. května 2003
Česká TV AXN
Česká prem. 3. března 2006
Tvorba
Scénář Rick Berman
Brannon Braga
Režie Allan Kroeker
Obsah
Rok 2153
Hvězdné datum 24. 4. 2153
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Odměna
Následující →
Xindové
Seznam dílů seriálu Star Trek: Enterprise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Delfská oblast (v originále The Expanse) je epizoda seriálu Star Trek: Enterprise. Jde o dvacátý šestý díl druhé řady pátého seriálu ze světa Star Treku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

K Zemi přiletí neidentifikovatelná kulovitá sonda a pomocí neznámé zbraně vypálí do povrchu "rýhu" několik stovek metrů širokou od Floridy po Venezuelu. Ve stejné době čelí na Qonosu drtivé kritice kapitán Duras, který nedokázal najít uprchlíky zachráněné Enterprise. Dostane ale další možnost, jak získat hodnost a čest: najde Archera a dopraví ho do Klingonské říše.

Celkový počet obětí je odhadován na 7 milionů, ale totožnost útočníka a jeho motiv zůstane neznámý. Velení Hvězdné flotily informuje Enterprise a nařídí ji vrátit se na Zemi. Při cestě zpět je ovšem loď napadena osmi sulibanskými loděmi a kapitán je v nestřeženém okamžiku unesen. K jeho překvapení mu Suliban Silik prozradí důležité informace o útočníkovi a navíc ho seznámí s tajemnou postavou z budoucnosti, která řídí sulibanskou Kabalu. Poté vrátí Archera na Enterprise a ta pokračuje v návratu. Těsně před příletem do Sluneční soustavy se z warpu vynoří Duras a bez varování zaútočí. Teprve pomoc tří menších lodí Hvězdné flotily ho zažene útěk. Archer se podělí se svými informacemi s Vulkánci a Vrchním velením: podle Sulibanů stojí za útokem Xindové, neznámá rasa z nebezpečného prostoru zvaném Delfská oblast. Útok byl jenom testem, Xindové ve skutečnosti stavějí mnohem ničivější zbraň s cílem zničit Zemi. To vše proto, že za 400 let v budoucnosti Lidé zničí domovský svět Xindů. Vulkánci Archerově teorii nevěří, protože podle nich je cestování v čase nemožné a to ani přesto, že při prohlídce vraku sondy najde kapitán v jejich troskách zařízení z budoucnosti.

Vrchní velení nakonec misi do Delfské oblasti schválí, i když vyslanec Soval je proti, jelikož je oblast nebezpečná. Technici alespoň opraví drobná poškození Enterprise a nainstalují nová fotonová torpéda. Každopádně T'Pol je z posádky odvolána a před začátkem mise má být dopravena na Vulkán. Cestou k planetě podruhé zaútočí Duras, naštěstí se nová fotonová torpéda ukážou jako mimořádně účinná a Enterprise Klingony hravě odrazí. T'Pol neposlechne své nadřízené a zůstane na lodi, která změní kurz k Delfské oblasti. Na jeho okraji v pásmu hvězdného prachu potřetí zaútočí Duras posílený dvěma loděmi. Archer si je vědom pověsti tohoto místa a dvě lodě se ve strachu stáhnou. Duras vytrvá, ale Travis se mu v hustém mračnu ztratí a poté ho překvapí nečekaným manévrem. Durasova loď je rozstřílena a Enterprise začíná hledat Xindy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]