Raketoplán jedna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raketoplán jedna
16. díl seriálu Star Trek: Enterprise
Pův. název Shuttlepod One
Číslo řada 1
díl 16
Původní TV UPN
Premiéra 13. února 2002
Česká TV AXN
Česká prem. 31. května 2005
Tvorba
Scénář Rick Berman
Brannon Braga
Režie David Livingston
Obsah
Hvězdné datum 9. 11. 2151
Posloupnost dílů
← Předchozí
Stíny P'Jem
Následující →
Splynutí
Seznam dílů seriálu Star Trek: Enterprise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raketoplán jedna (v originále Shuttlepod One) je epizoda seriálu Star Trek: Enterprise. Jde o šestnáctý díl první řady pátého seriálu ze světa Star Treku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Trip a Malcolm testují v raketoplánu zaměřovače a proto se vzdálí od Enterprise 20 tisíc kilometrů, zatímco ta mapuje nedaleký pás asteroidů. Během mapování narazí na tesnianskou loď, kterou při pokusu o kontakt zničí záhadné mikrosingularity. Do setkání s raketoplánem zbývají tři dny, takže se kapitán Archer rozhodne převézt tesnianské ztroskotance na domovskou planetu. Při obhlídce škod také zjistí, že byla poškozena vrata hangáru a bude třeba je vyměnit.

Mezitím na místo setkání přilétá raketoplán, který zde Enterprise nenajde a navíc na povrchu asteroidu objeví pole trosek se zničenými vraty. Během testování navíc přišli Trip a Reed o vysílačku a senzory, takže nemohou určit původ trosek a předpokládají, že patří Enterprise. Zásoba kyslíku stačí pouze na 10 dní, a bez navigace a planety třídy M v dosahu čeká oba důstojníky smrt udušením. Komandér Tucker přikáže letět k subprostorovému zesilovači Echo 3 a alespoň informovat Flotilu o zkáze Enterprise.

Během cesty vypluje na povrch špatný vztah mezi Tuckerem a Reedem, a situaci ještě zkomplikují další mikrosingularity, které proděraví raketoplán a zapříčiní další únik kyslíku. Enterprise se vrací pomalu zpátky a pošle zprávu o události dopředu, načež ji Reed stačí zaznamenat a přečíst. Bohužel kyslík by do plánovaného setkání nevystačil, takže se Tucker rozhodne snížit teplotu na minimum a pro přilákání pozornosti Enterprise odhodí motory, které nechá vybuchnout. Trip se pokusí vlézt do přechodové komory a dát tak dvojnásobnou šanci Reedovi, který ho od úmyslu odradí s pistolí v ruce. Tři hodiny před vyčerpáním kyslíku přiletá Enterprise, a oba spící a promrzlé důstojníky nakládá na palubu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]