Tajemství oázy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tajemství oázy
20. díl seriálu Star Trek: Enterprise
Pův. název Oasis
Číslo řada 1
díl 20
Původní TV UPN
Premiéra 3. dubna 2002
Česká TV AXN
Česká prem. 28. června 2005
Tvorba
Námět Rick Berman
Brannon Braga
Stephen Beck
Scénář Stephen Beck
Režie Jim Charleston
Obsah
Rok 2151
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Zisk
Následující →
Zadrženi
Seznam dílů seriálu Star Trek: Enterprise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajemství oázy (v originále Oasis) je epizoda seriálu Star Trek: Enterprise. Jde o dvacátý díl první řady pátého seriálu ze světa Star Treku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Vyšší důstojníci večeří na Enterprise s obchodníkem D'Marrou. Strojovně chybí některé materiály k opravě, především duritanium a dilithium, a kapitán Archer by byl ochotný za informace vedoucí k jejich zdrojům ochoten leccos naíbdnout. D'Marra o žádném neví, ale odkáže je na havarované plavidlo, ze kterého by Enterprise mohla něco málo získat. D'Marra by plavidlo rozebral sám, ale ve vraku údajně straší.

Po příletu k planetě posádka skutečně objeví poškozenou loď plnou vzácných materiálů. I přes nejasný důvod ztroskotání a obavy z narušení pietního místa kapitán vyšle na povrch výsadek. Vrak je opuštěný a bez energie, ale datové banky jsou v pořádku, takže je Travis vezme na Enterprise k bližšímu prozkoumání. T'Pol a Trip při hledání zaznamenají pohyb a poté objeví přepážku, za kterou se nachází funkční hydroponika. Enterprise ji nemohla zachytit, protože ji skrývalo tlumící pole. Vzápětí je zadrží skupina Kantareanů skrývajících se v další místnosti.

Podle trosečníků jde o zásobovací loď, která se před třemi roky vracela z kolonie Kotara Barath na domovskou planetu Kantare a byla napadena. Po nouzovém přistání se neodvážili vyslat nouzový signál a vrak si zařídili dle svých potřeb. Archer jim nabídne odvoz a když ho Kantareané odmítnou, alespoň pomoc při opravách. Při nich se Trip sblíží s Lianou, kterou vezme, i přes nesouhlas ostatních Kantareanů, na Enterprise. Mezitím T'Pol zjistí, že loď havarovala již před 22 roky a ne vinou cizího útoku. Navíc posádka Enterprise na oběžné dráze okolo planety nalezne množství únikových modulů s ostatky mrtvých kolonistů uvnitř. T'Pol je krátce po svém objevu zadržena kolonisty, když phaserový paprsek z její pistole projde kolonisty, jako by tam nebyli.

Liana Tripovi vysvětlí, že téměř všichni kolonisté jsou hologramy a pomůže je deaktivovat. Její otec poté prozradí, že loď před mnoha roky zastihla plazmová bouře. Místo aby pomohl strojovně odvrátit nebezpečí raději zachránil život dceři Lianě, což v konečném důsledku vedlo ke smrti všech ostatních členů posádky. Jako schopný inženýr je poté na planetě oživil ve formě hologramů. Po Tripově a Archerově naléhání nakonec souhlasí s opravami lodi, aby se s dcerou mohli vrátit zpátky domů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]