Čas budoucí (Star Trek: Enterprise)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čas budoucí
42. díl seriálu Star Trek: Enterprise
Pův. název Future Tense
Číslo řada 2
díl 16
Původní TV UPN
Premiéra 19. února 2003
Česká TV AXN
Česká premiéra 19. prosince 2005
Tvorba
Scénář Phyllis Strong
Mike Sussman
Režie James Whitmore
Obsah
Rok 2152
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Příměří
Následující →
Poslední cesta
Seznam dílů seriálu Star Trek: Enterprise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čas budoucí (v originále Future Tense) je epizoda seriálu Star Trek: Enterprise. Jde o šestnáctý díl druhé řady pátého seriálu ze světa Star Treku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Enterprise narazí ve volném vesmíru na neznámou, osaměle plující loď. Při podrobném průzkumu je uvnitř nalezen mrtvý muž lidského původu.

Podle Archerovy spekulace by mohlo jít o Zeframa Cochrana, který, jak se v té době věřilo, odletěl v experimentálním plavidle neznámo kam. Pak ovšem Phlox zjistí, že cizincova DNA je pozměněná: jedním z jeho předků byl Vulkánec a kromě toho má v sobě sekvence nukleotidů Tereliánců a mnoha dalších druhů. To je ovšem vyloučené, protože lidé neznají Vulkánce tak dlouho. Jediným logickým vysvětlením je, že neznámý pochází z budoucnosti. Mezitím Trip a Malcolm zkoumají vrak: plavidlo využívá organických obvodů a také jeho vnitřní rozměry neodpovídají vnějším, protože jsou mnohem větší. Uvnitř najde Trip tajemný přístroj, který vezme do strojovny k prozkoumání. V té době se z warpu vynoří sulibanská loď, jejíž velitel žádá okamžité vydání vraku. Archer odmítne, ale sulibanské plavidlo je příliš slabé a Enterprise ho po krátké přestřelce odrazí. Archer poté zamíří k vulkánské lodi Tal'Kir tři dny cesty vzdálené. Kapitán v doprovodu T'Pol otevře zapečetěnou Danielsovu kajutu a najde v databázi loď, kterou má na palubě. Bude vyrobena za 900 let v budoucnosti a na palubě má časový pohon. Kdyby ji Sulibané získali, mohli by ovlivnit Časovou studenou válku a celou budoucnost. Mezitím se k Enterprise blíží jiná neznámá loď, kterou T'Pol identifikuje jako tholianskou. Také tento druh chce loď z budoucnosti pro sebe, naštěstí zaberou kapitánovy výhrůžky, že plavidlo radši zničí, než by ho vydal. Tholiané odletí a cesta k Tal'Kiru pokračuje, jenže Tripovi a Malcolmovi se stále nedaří nalézt způsob, jakým tajemný aparát z lodi funguje. Alespoň zjistí, že jde pravděpodobně o vysílač nebo nouzový maják a po připojení energie může fungovat. Při těchto výzkumech ovšem zažijí podivnou příhodu, kdy se jedna a tatáž situace opakuje dvakrát za sebou jako jakási časová smyčka. Tři minuty před setkáním s Tal'Kir Enterprise dožene skupina sulibanských lodí. Sulibané mají převahu, ale Enterprise je stačí na chvíli odrazit a úspěšně dorazí na místo setkání. Zde posádka zažije menší šok, protože vulkánská loď je těžce poškozena a nemůže jim pomoci. Za útokem na Tal'Kir ovšem stojí Tholiané, kteří se vzápětí vrhnou na přilétající Sulibany a dojde mezi nimi k prudké přestřelce. Warp pohon Enterprise je mimo provoz, takže se Trip snaží zprovoznit nouzový vysílač z budoucnosti. Kapitán Archer s Malcolmovou pomocí nainstaluje do vraku odjištěné torpédo, aby ho mohl později na dálku odpálit. Přitom se několikrát ocitnou v časové smyčce, která jim pomůže práci urychlit. Tholiané zvítězí a odvážejí si vrak vlečným paprskem. Malcolm se snaží odpálit torpédo, ale hlavice byla mezitím zneškodněna. Na druhou stranu se Tripovi podaří pomocí artefaktu vyslat signál a loď, mrtvý cizinec i všechny artefakty náhle zmizí. Tholiané na nic nečekají a odletí.

Enterprise pomáhá s opravami Tal'Kiru. Kapitán Archer při rozhovoru s T'Pol nadhodí myšlenku, že si v budoucnosti lidé a Vulkánci budou "vyměňovat chromozomy". Podle T'Pol je pravděpodobnější, že Vulkánské vrchní velení spíš uvěří na cestování časem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]