Zkušební oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkušební oblast
65. díl seriálu Star Trek: Enterprise
Pův. název Proving Ground
Číslo řada 3
díl 13
Původní TV UPN
Premiéra 21. ledna 2004
Česká TV AXN
Česká prem. 19. srpna 2006
Tvorba
Scénář Chris Black
Režie David Livingstone
Obsah
Rok 2153
Hvězdné datum 6. 12. 2153
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Říše vyvolených
Následující →
Válečná lest
Seznam dílů seriálu Star Trek: Enterprise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zkušební oblast (v originále Proving Ground) je epizoda seriálu Star Trek: Enterprise. Jde o třináctý díl třetí řady pátého seriálu ze světa Star Treku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Andorianská loď Kumari pod velením komandéra Shrana pátrá již několik týdnů v Delfské oblasti, jejím cílem je nalezení Enterprise. Mezitím humanoidní Xindové významně pokročili v tvorbě zbraně proti Zemi a za tři dny se má konat její test.

Ale ani Enterprise nezahálí, Hoshi zachytí signaturu kemocitu, který si s sebou vzali ještěrovití Xindové v epizodě Zásilka. Také se jí ve spolupráci s T'Pol podařilo z třiceti procent obnovit databázi zničenou fanatikem D'Jamatem. V cestě ke kemocitu jim ovšem brání oblast anomálií a oblet by trval příliš dlouho, takže kapitán Archer nařídí průlet. Jedna z poruch těžce poškodí Enterprise a ta zde uvízne. V obtížné situace se objeví neznámá loď: jsou to Andoriané a vlečným paprskem vytáhnou Enterprise z obtíží. Shran jim nabídne spolupráci na jejich úkolu a pomoc při opravách; Archerovi se to nezdá, protože by Andoriané měli přístup k důležitým systémům, ale nemá jinou možnost. Stopy kemocitu vedou do soustavy, která obsahuje šest planet, přes 100 měsíců a velké pole trosek. Také se v ní nachází čtyři lodě, všechny xindské. Kumari je vybavena lepšími senzory a poskytne jim detailní snímky. Podle kapitána se jedná o zkušební oblast, kde jsou testovány nové zbraně. Potřebují se ale dostat blíž, k čemuž využijí Andoriany. Shran vystoupí jako kapitán lodi Andorianského důlního konsorcia, která v soustavě pátrá po vzácném archeritu. Degra, který má test zbraně na starosti, mu pod hrozbou zničení nařídí odletět. Z bezpečné vzdálenosti poté sledují, jak Xindové vypustí zbraň, jenž se pokusí zničit malý měsíc. Test není úspěšný a zejména ještěrovití Xindové zuří. Kapitán Archer je spokojený, protože za selhání může vadný kemocit připravený hlavním technikem Gralikem. Následně ukradnou zbraň: zatímco Enterprise zaměstná hlídková plavidla, Kumari vybavená ochranou proti radiaci s Archerem na palubě zbraň zachytí vlečným paprskem a odletí.

Když Archer nařídí Shranovi, aby se dostavil na místo srazu s Enterprise, komandér odmítne. Andoriané od začátku neměli v úmyslu pomoci lidem, jejich cílem byla zbraň a její ničivý účinek. Archer je vyhoštěn v záchranném modulu. Andoriané se ovšem přepočítali. Během oprav Enterprise měli sabotovat senzory, aby je lidé nemohli pronásledovat, jenže Malcolm jejich jednání prohlédl. Archer oznámí Shranovi, že zná přístupové kódy zbraně a na dálku ji aktivuje. Andoriané na poslední chvíli zbraň odhodí a ta exploduje. Později dorazí od Andorianů zašifrovaná zpráva, ve které jim Shran posílá údaje o zbrani, které stačil před jejím zničením získat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]