Rick Berman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rick Berman
Rodné jméno Richard Keith Berman
Narození 25. prosince 1945 (74 let)
New York, New York, USA
Alma mater University of Wisconsin-Madison
Manžel(ka) Elizabeth Bermanová (1980–dosud)
Oficiální web www.startrek.com/database_article/berman
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Keith „Rick“ Berman (* 25. prosince 1945 New York, New York) je americký televizní producent. Je znám především jako výkonný producent několika seriálů a filmů na motivy Star Treku, přičemž po úmrtí jeho tvůrce Genea Roddenberryho v roce 1991 převzal nad Star Trekem vedení.

V letech 1977 až 1982 pracoval jako starší producent na seriálu PBS The Big Blue Marble, který získal cenu Emmy pro nejlepší dětský seriál. Mezi lety 1982 a 1984 působil jako nezávislý producent, podílel se například na projektech What on Earth (HBO) či The Primal Mind (PBS). V roce 1984 jej zaměstnalo studio Paramount Pictures jako programového ředitele, který dohlížel např. nad seriály Na zdraví, MacGyver či Webster.

V roce 1987 si Bermana a Maurice Hurleyho vybral Gene Roddenberry, aby mu pomohli vytvořit sci-fi seriál Star Trek: Nová generace. Původně zde působil jako dohlížející producent společně s Robertem Justmanem, později byl povýšen na výkonného koproducenta. Když se Roddenberryho zdraví zhoršilo, Berman se stal od třetí sezóny Nové generace výkonným producentem. Sám také napsal dvě epizody: Bratři (4. sezóna) a Otázka času (5. řada).

Během předposlední sezóny Nové generace byl požádán Paramountem o vytvoření dalšího seriálu ze světa Star Treku. Společně s Michaelem Pillerem tak vytvořil seriál Star Trek: Stanice Deep Space Nine, který byl vysílán od roku 1993. Po ukončení Nová generace vznikl v rámci opakované spolupráce s Pillerem a nově i s Jeri Taylorovou další seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager vysílaný od roku 1995. V roce 2001 společně s Brannonem Bragou vytvořil dosud poslední seriál z tohoto světa: Star Trek: Enterprise. Během tohoto období působil také jako hlavní producent u filmů Star Trek: Generace (1994), Star Trek: První kontakt (1996), Star Trek: Vzpoura (1998) a Star Trek: Nemesis (2002), přičemž u všech se také podílel na tvorbě jejích příběhů.

Po zrušení seriálu Enterprise v roce 2005 se podílel na vývoji jedenáctého startrekovského filmu na základě scénáře Erika Jendresena, který ale byl taktéž zrušen. Od té doby se dále věnuje producentské činnosti i dalším aktivitám, které s televizí nesouvisejí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rick Berman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]