James T. Kirk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Tiberius Kirk
James T. Kirk (ztvárněný Williamem Shatnerem)
James T. Kirk (ztvárněný Williamem Shatnerem)
Ztvárnil/a William Shatner (1966–1994)
Chris Pine (2009–)
Informace
Druh člověk
Planeta původu Země
Hodnost kapitán
admirál
Přidělení USS Enterprise (NCC-1701)
USS Enterprise (NCC-1701-A)
Pozice velící důstojník
Strana Spojená federace planet
Chris Pine, druhý Kirkův představitel

James T. Kirk je hlavní postavou několika řad televizního seriálu, filmů a knih z fiktivního světa Star Treku. V prakticky všech má postavení kapitána vesmírné lodě Spojené federace planet USS Enterprise NCC-1701 a USS Enterprise NCC-1701-A, později admirála. Celé jeho jméno zní James Tiberius Kirk.

Charakter postavy byl vytvořen tak, aby představoval poctivého, statečného a spravedlivého kapitána, nenávidějícího bezpráví a hrdého obyvatele federace.

Životopis postavy ve světě Startreku[editovat | editovat zdroj]

Původ, příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 22. března 2233 v Riverside, Iowa, Země. Jeho otcem byl George Samuel Kirk, matka Winnona Kirková. Měl bratra George Samuela. Oženil se ve svých 35 letech v roce 2268, jeho ženou byla krátce Miramamee. S jinou ženou měl syna Davida Marcuse.

Zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

V letech 2250 až 2254 absolvoval Akademii Hvězdné flotily a pak sloužil na lodích USS Republic a USS Farragut. V roce 2265 byl pověřen velením lodě Enterprise a strávil s ní na cestách vesmírem pět let. Roku 2269 byl povýšen na admirála a pracoval rok na velitelství Hvězdné flotily. V roce 2271 se krátce vrací jako kapitán na Enterprise, znovu v roce 2285.

Jeho spolupracovníky na lodi byli doktor McCoy, jím přezdívaný Kostra, velicí důstojník Spock z planety Vulkán, oba byli jeho přáteli. Ve vedení jeho Enterprise dále měl komunikačního důstojníka Uhuru, kormidelníka Sulu, důstojníka Chekova a šéfinženýra Scottyho.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Prohlášen za mrtvého při nehodě na palubě lodi Enterprise B ve svých 60 letech roku 2293 (HvD:9715.0). Zemřel HvD: 48650.1 na planetě v soustavě Veridian (film: Star Trek: Generations). Byl pohřben Jean Luc Picardem.

Představitelé role[editovat | editovat zdroj]

V původním seriálu z let 1966-1969 a v prvních sedmi filmech ztvárnil Kirka herec William Shatner. Ve filmech Star Trek a Star Trek: Do temnoty si ho zahrál Chris Pine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]