Christopher Pike

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Christopher Pike
Jeffrey Hunter - 1. představitel Pikea
Jeffrey Hunter - 1. představitel Pikea
Ztvárnil/a Jeffrey Hunter - Klec
Sean Kenney - Zvěřinec
Bruce Greenwood - Film 09
Informace
Druh člověk
Hodnost kapitán
admirál
Přidělení USS Enterprise (NCC-1701)
Pozice kapitán
Strana Spojená federace planet

Christopher Pike je jméno fiktivní postavy ze světa Star Treku. Vyskytuje se v televizním seriálu, filmech a knihách, kde zastává postavení kapitána vesmírné lodě Spojené federace planet USS Enterprise (NCC-1701). Roli v prvním pilotním dílu s názvem Klec ztvárnil Jeffrey Hunter, avšak kvůli ztrátě tohoto dílu se na obrazovkách poprvé jako Pike objevuje Sean Kenney ve dvojepizodě Zvěřinec. Ve filmu Star Trek z roku 2009 ztvárnil kapitána Pikea Bruce Greenwood.

Popis[editovat | editovat zdroj]

O osobním životě kapitána Pikea je toho známo velmi málo. Podle pilotní epizody pochází ze Spojených států z města Mojave. Dle kánonu Star Treku je Pike prvním kapitánem lodi USS Enterprise NCC-1701, ačkoliv v animované sérii Star Treku vychází najevo informace, že předtím byl ještě velitelem kapitán Robert April.

Z pouhých dvou epizod, z toho jedné dvoudílné, vychází, že kapitán Pike je znaven velením hvězdné lodi a především s tím spojenou odpovědností za životy členů posádky. Později se stává admirálem hvězdné flotily, ale utrpí vážná poranění od delta záření při záchraně několika kadetů akademie a končí na invalidním vozíku. Jeho jediným způsobem komunikace je pípací zařízení na jeho vozíku. Informace o něm končí na planetě Talos IV, kde mu zdejší rasa za pomoci jejich mentálních schopností vrátí představu normálního života.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kromě uvedených epizod a celovečerního filmu jsou o kapitánu Pikeovi zmínky v dalších epizodách. Zrcadlo, zrcadlo, kde je ovšem vyprávěn příběh z alternativní reality "zlého světa" hovoří, ústy pana Spocka, že kapitán James Kirk se stal kapitánem právě když zabil kapitána Pikea. V epizodě Slzy Proroků seriálu Deep Space Nine je Benjamin Sisko vyznamenán medailí kapitána Pikea.

Klec[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Klec (Star Trek).

Christopher Pike jako kapitán hvězdné lodi USS Enterprise doráží na planetu Talos IV, kde je uvězněn rasou talosianů, kteří jsou schopni evokovat představy a halucinace nerozeznatelné od reality a chtějí Pikea využít pro rozšíření rasy, která by za ně prováděla fyzické úkony. Pikeovi se daří z planety uniknout a Talos IV je federací označena za zakázanou zónu.

Zvěřinec[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zvěřinec (Star Trek).

V dvojepizodě Zvěřinec je Christopher Pike zobrazen jako invalida po zásahu delta zářením. Za pomoci svého bývalého (a současného Kirkova) prvního důstojníka Spocka se dostane zpět na Talos IV, kde má díky talosianům šanci na normální život, byť pouze v oblasti fantazií a iluzí.

Star Trek[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek (film).

Celovečerní film ukazuje Pikea v alternativní realitě, kdy sám přesvědčuje mladého Jima Kirka, aby se dal k hvězdné flotile. Ten po absolvování akademie se tajně dostává na Enterprise, které Pike velí, ale vývojem událostí je Kirk nucen převzít velení lodi. V závěru filmu Pike sice také na vozíku, avšak pouze s drobným zraněním a hlavně s možností mluvit a hýbat končetinami, předává nadobro velení Enterprise nejmladšímu kapitánovi v historii hvězdné flotily - Jamesi Kirkovi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]