Leonard McCoy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leonard McCoy
Leonard McCoy
Leonard McCoy
Ztvárnil/a DeForest Kelley (1966–1991)
Karl Urban (od 2009)
Informace
Druh člověk
Planeta původu Země
Hodnost poručík
komandér
admirál
Přidělení USS Enterprise (NCC-1701)
USS Enterprise (NCC-1701-A)
Pozice hlavní lékař
Strana Spojená federace planet
Dabing Jiří Hromada

Dr. Leonard McCoy (přezdívaný "Kostra", v originále "Bones") je fiktivní postava lodního lékaře, kterou ztvárnil DeForest Kelley, vyskytující se v seriálu Star Trek: The Original Series, Star Trek: The Next Generation a Star Trek: The Animated Series, ale také v řadě celovečerních filmů, knížek, komiksů a počítačových her. Ve filmu Star Trek (2009) postavu doktora McCoye ztvárnil Karl Urban

Životopis[editovat | editovat zdroj]

McCoy se narodil roku 2227, vystudoval Mississippskou univerzitu. V roce 2266 se McCoy stává vedoucím lékařem a důstojníkem lodi USS Enterprise pod velením kapitána Jamese T. Kirka. McCoy a Kirk se již pod velením kapitána Pikea stávají dobrými přáteli. Díky McCoyovi se Kirk dostal na Enterprise, kde posléze prokázal své schopnosti, které mu zajistili místo kapitána hvězdné lodi.

McCoy dává také Kirkovi druhý pohled na věc oproti vulkánskému Spockovi, který se bezvýhradně řídí logikou. Naproti jemu je doktor McCoy veden svým úsudkem a emocemi. Proto se spolu velmi často dostávají do sporů, ale přesto jde o přátele. Ostatně to byl McCoy, který se stal nositelem Spockova vědění ve filmu Star Trek II: Khanův hněv. Díky McCoyovi tak mohla být navrácena Spockova katra do jeho znovuvytvořeného těla (Star Trek III: Pátrání po Spockovi).

V pilotní epizodě série Star Trek: The Next Generation s názvem Střetnutí na Farpointu I je McCoy již hodnosti admirála federace.

Vývoj postavy[editovat | editovat zdroj]

Tvůrce Star Trek: The Original Series Gene Roddenberry měl DeForesta Kelleyho jako svou první volbu. Samozřejmě pro pilotní díl "Klec" nechal Roddenberry na volbě režiséra a lodního doktora Phillipa Boyceho hrál John Hoyt. Pro další pilotní díl "Kam se dosud člověk nevydal" Roddenberry akceptoval přání režiséra Jamese Goldstona, aby Paul Fix hrál Dr. Pipera. DeForest Kelley tedy ztvárnil Dr. McCoye až v epizodě „Past na muže“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leonard McCoy na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]