Přeskočit na obsah

Imunitní reakce (Star Trek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Imunitní reakce
47. díl seriálu Star Trek
Pův. názevThe Immunity Syndrome
Číslořada 2
díl 18
Původní TVNBC
Premiéra19. ledna 1968
Česká TVČT1
Česká premiéra7. února 2003
Tvorba
ScénářRobert Sabaroff
RežieJoseph Pevney
Prod. kód60348
Obsah
Rok2268
Hvězdné datum4307.1
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Podíl z akce
Následující →
Malá soukromá válka
Seznam dílů seriálu Star Trek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Imunitní reakce (v anglickém originále The Immunity Syndrome) je osmnáctý díl druhé řady seriálu Star Trek. Premiéra epizody v USA proběhla 19. ledna 1968, v České republice 7. února 2003.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hvězdného data 4307.1 je hvězdná loď USS Enterprise NCC-1701 pod vedením kapitána Jamese Tiberius Kirka na cestě na dovolenou, ale je odvolána, protože byl zachycen nouzový signál lodi USS Intrepid. Než k lodi obsazené vulkánci dorazí, signál zmizí a pan Spock cítí smrt čtyř set členů jeho druhu. Enterprise doráží na místo, kde objevuje neznámý, čistě černý jev ve vesmíru. Při jeho sledování začíná být posádka oslabena a někteří členové kolabují. Kirk to nejprve dává za vinu dlouhé službě a nemožnosti odpočinku. Posléze se Enterprise dostává přímo do jádra černého úkazu, který celou loď obklopil a táhne ke svému středu.

Dr. McCoy zjišťuje, že posádka není unavená, ani nejde o nemoc, ale prostě pomalu umírá. Spock dedukuje, že se proces umírání prohlubuje, čím blíže je loď středu objektu. Kirk je ovšem trochu nervózní z toho, že Spock není schopen říct o co jde, ani nemá žádnou představu. Při pokusech o zpětný chod se loď paradoxně zrychlí směrem vpřed. Když posádka zkusí použít maximální výkon pro chod vpřed, jsou schopni pouze udržet pozici. Záhy se objevuje jádro systému. Spock ze senzorů sondy zjišťuje, že jde o 11 mil dlouhý objekt s vnější vrstvou trosek a sutí, vnitřní vrstvou z protoplasmy, která se různí od želatinové vrstvy až k polotekuté centrální hmotě, a jde o živého tvora. McCoy přirovnává formu života vzhledově k amébě a navrhuje vyslat k prozkoumání raketoplán. Kirk je proti poslání kohokoliv, ačkoliv by to znamenalo možnost zjištění slabých míst a možnosti uvolnění Enterprise. Spock se dohaduje s McCoyem, kdo je vhodnější na tento průzkum a Kirk se nakonec musí rozhodnout. Zatímco se rozhoduje, Scotty informuje, že energie pro udržení pozice zbývá zhruba na 75 minut. Kirk nakonec vybere Spocka, který se raketoplánem NCC-1701/7 vydává k do jádra neznámého tvora. Při průniku Spock musí převést veškerou energii do štítů i když Scotty upozorňuje, že nebude mít dostatek energie pro návrat. Z údajů senzorů zjišťuje, že bytost má dostatek energie pro reprodukci a záhy ztrácí spojení s Enterprise. Protože každá akce vůči tvorovi se projeví i na Enterprise, dává najevo, že stále žije tím, že vysílá slabé impulzy do tvora, který otřese Enterprise.

Později se Spockovi daří odvysílat zprávu, že tvor je zranitelný zevnitř a je zapotřebí použít nálož, explodující uvnitř, namísto phaserů a fotonových torpéd. Kirk přirovnává tvora buňce napadající pomyslný organismus vesmíru a lidi jako protilátky, které po rozmnožení tvora na miliony "buněk" budou fungovat jako virus. Rozhoduje vypnout motory a proniknout vnějším pláštěm tvora. Protože se tvor živý energií, je zapotřebí použít k jeho zničení antihmotu. Nechává zadat kurz přímo k vnitřnímu jádru, kde chce nálož antihmoty odhodit a zkusit uprchnout. Nikdo na Enterprise netuší, že Spock je stále v raketoplánu naživu. Po odhození nálože se Enterprise vydává zpět. Při zpáteční cestě Čechov upozorňuje na kovový předmět vedle lodi. Je jasné, že to je raketoplán Spocka. Kirk dává rozkaz jej zachytit vlečným paprskem. Scotty upozorňuje, že na to není energie a to samé podotýká Spock, ale McCoy jej okřikne.

Po výbuchu se Enterprise i raketoplán objevují zpět ve vesmíru. Po návratu na Enterprise Kirk dává rozkaz nabrat kurz zpět na základnu 6 a těší se, že si konečně užije dovolenou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2013-09-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]