Nyota Uhura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nyota Uhura
Nichelle Nicholsová jako Nyota Uhura
Nichelle Nicholsová jako Nyota Uhura
Ztvárnil/a Nichelle Nicholsová (1966–1991)
Zoe Saldana (od 2009)
Informace
Druh Pozemšťan
Planeta původu Země
Narození 2239[1]
Hodnost poručík
nadporučík
komandér
Přidělení USS Enterprise (NCC-1701)
USS Enterprise (NCC-1701-A)
Pozice komunikační důstojník
Strana Spojená federace planet
Dabing Helena Brabcová
Valérie Zawadská
Lucie Vondráčková
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zoe Saldana, druhá představitelka Nyoty Uhury

Nyota Uhura je fiktivní postava ze sci-fi světa Star Treku. Působí především jako komunikační a spojovací důstojnice hvězdné lodi USS Enterprise.

První představitelkou Nyoty Uhury byla Nichelle Nicholsová, která ji hrála v původním seriálu Star Trek (1966–1969). Roli si zopakovala i ve stejnojmenném animovaném seriálu z let 1973–1974 a v následujících šesti hraných celovečerních snímcích (do roku 1991). Záběry z nejstaršího seriálu byly rozsáhle použity i v díle „Další trable s tribbly“ (1996) seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine. V rebootové filmové sérii hraje Uhuru od roku 2009 Zoe Saldana.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Uhura pochází ze Spojených států afrických a její mateřskou řečí je svahilština. Je nedílnou součástí posádky USS Enterprise od událostí v epizodě „Past na muže“, kde vystupovala v hodnosti poručíka. Postupem času získala hodnost komandéra.

Její specializací a pracovní náplní je ovládání komunikačních zařízení. V původním seriálu Star Trek je vždy k vidění u komunikačního pultu za kapitánovým křeslem. Velmi bravurně dokáže kódovat i dekódovat různé zprávy, hovoří dlouhou řadou jazyků a rozpoznává i různé signály.

Není velkou výjimkou, že Uhura je součástí výsadku po boku kapitána Jamese Kirka, pana Spocka a doktora McCoye. Téměř pravidlem ale bylo, že jí patřila zvýšená pozornost bytostí, se kterými se výsadek setkal.

Vývoj postavy[editovat | editovat zdroj]

Gene Roddenberry, tvůrce Star Treku, měl od samého počátku jasnou vizi posádky s mezinárodní a meziplanetární účastí. Země měla v seriálu působit vlastně jako jeden národ a rasa – člověk. Proto chtěl, aby na můstku byl zástupce černé pleti. Televizní společnost NBC proti tomu protestovala, ale Uhura se přesto objevila již v druhém pilotním díle.

Nicholsová plánovala své působení v původním seriálu ukončit s první řadou roku 1967. Po rozhovoru s Martinem Lutherem Kingem, který jí vysvětlil, že je vzorem pro černošskou komunitu, se rozhodla setrvat.

Její jméno je kombinací svahilských slov: nyota je hvězda, uhura znamená svoboda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uhura na anglické Wikipedii.

  1. OKUDA, OKUDA, Denise, Michael. Star Trek Chronology. [s.l.]: Pocket Books, 1996. 342 s. ISBN 0671536109. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]