Nyota Uhura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nyota Uhura
Nyota Uhura na můstku
Nyota Uhura na můstku
Ztvárnil/a Nichelle Nicholsová
Zoe Saldana (Star Trek (2009))
Informace
Druh Pozemšťan
Narození 2239[1]
Hodnost poručík
nadporučík
komandér
Přidělení USS Enterprise (NCC-1701)
USS Enterprise (NCC-1701-A)
Pozice komunikační důstojník
Strana Spojená federace planet
Dabing Helena Brabcová

Nyota Uhura (Nyota znamená svahilsky hvězda, Uhura znamená svoboda) je fiktivní postava komunikační důstojnice ze světa Star Treku, kterou ztvárnila Nichelle Nicholsová. Vyskytuje se v původním a v animovaném seriálu Star Trek, v sedmi celovečerních filmech, a dále v mnoha knihách, komiksech a počítačových hrách na motivy Star Treku. Ve filmu Star Trek (2009) hrála postavu Uhury Zoe Saldana.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Uhura pochází ze Spojených států afrických a její mateřskou řečí je svahilština. Je nedílnou součástí posádky USS Enterprise (NCC-1701) od událostí v epizodě „Past na muže“, kde vystupovala v hodnosti poručíka. Postupem času získala hodnost komandéra.

Její specializací a pracovní náplní je ovládání komunikačních zařízení. V původním seriálu Star Trek je vždy k vidění u komunikačního pultu za kapitánovým křeslem. Velmi bravurně dokáže kódovat i dekódovat různé zprávy, hovoří dlouhou řadou jazyků a rozpoznává i různé signály.

Není velkou výjimkou, že Uhura je součástí výsadku po boku kapitána Jamese Kirka, pana Spocka a doktora McCoye. Téměř pravidlem ale bylo, že jí patřila zvýšená pozornost bytostí, se kterými se výsadek setkal.

Vývoj postavy[editovat | editovat zdroj]

Gene Roddenberry, tvůrce Star Treku, měl od samého počátku jasnou vizi posádky s mezinárodní a meziplanetární účastí. Země měla v seriálu působit vlastně jako jeden národ a rasa – člověk. Proto chtěl, aby na můstku byl zástupce černé pleti. Televizní společnost NBC proti tomu protestovala, ale Uhura se přesto objevila již v druhém pilotním díle.

Nicholsová plánovala své působení v původním seriálu ukončit s první sérií roku 1967. Po rozhovoru s Martinem Lutherem Kingem, který jí vysvětlil, že je vzorem pro černošskou komunitu, se rozhodla setrvat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uhura na anglické Wikipedii.

  1. OKUDA, OKUDA, Denise, Michael. Star Trek Chronology. [s.l.] : Pocket Books, 1996. 342 s. ISBN 0671536109. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]