Klec (Star Trek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klec
1. díl seriálu Star Trek
Pův. názevThe Cage
Číslořada 1
Premiéra15. října 1988
Česká premiéra22. února 2002
Tvorba
ScénářGene Roddenberry
RežieRobert Butler
Obsah
Rok2254
Hosté
Posloupnost dílů

Následující →
Kam se dosud člověk nevydal
Seznam dílů seriálu Star Trek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klec“ (v originále „Cage“) je první pilotní díl první sezóny seriálu Star Trek, později známého jako Star Trek: The Original Series. Epizoda byla natočena roku 1965, ale ihned zamítnuta společností NBC a na obrazovkách se objevila až roku 1988. Většina materiálu byla použita při natáčení dílů Zvěřinec I a Zvěřinec II.

Příběh epizody "Klec" se odehrává 10 let před událostmi dílu "Kam se dosud člověk nevydal" a lodi USS Enterprise velí kapitán Christopher Pike. Posádka lodi je na rozdíl od pozdějších dílů naprosto odlišná s výjimkou postavy pana Spocka.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hvězdná loď USS Enterprise, které velí kapitán Christopher Pike, zachytí strohý nouzový signál havarované lodě SS Columbia v hvězdném systému Talos. Kapitán nejprve zavrhuje záchrannou misi pro nedostatek informací o trosečnících a nutnost ošetření vlastních raněných v kolonii Vega. Sám Pike je znavený funkcí kapitána spojenou s důležitými rozhodnutími a zvažuje svou rezignaci.

Poté, co Spock zachytí doplňující informace o trosečnících lodi SS Columbia, se Pike rozhoduje změnit směr na Talos. Výsadek skutečně objevuje skupinu trosečníků a kapitána zaujme mladá Vina, dcera jednoho z vědců havarované lodi. Záhy je však Pike nalákán Vinou do pasti a stává se dalším chovným exemplářem Talosianů. Zatímco se zbytek posádky Enterprise snaží zničit vstup do podzemí, je kapitán Pike vězněn neznámou rasou, která žije v podzemí planety. Zjišťuje, že celý tábor trosečníků byla iluze a on je chovným exemplářem určeným k rozmnožení svého druhu a následné službě Talosianům. Tato rasa má mimořádně vyvinuté mozky a dokáže vytvořit jakoukoliv iluzi. Pike je postupně vystavován různým iluzím, ve kterých se znovu vyskytuje Vina. Později zjišťuje, že Vina je skutečná bytost, která přežila havárii lodi, a s níž má rozmnožit svůj druh, aby obhospodařoval nástroje Talosianů, kteří již díky svým schopnostem zapomněli, jak mají kolonizovat svou planetu, zotavující se z dávné války. Protože Pike stále Talosianům vzdoruje spojení s Vinou, jsou do jeho klece teleportovány dvě důstojnice z Enterprise. Později se mu daří zaujmout jednoho Talosiana a pomocí phaseru uniknout z vězení. Na povrchu Talosiané zjišťují, že člověk je rasa nevhodná k chovu, protože nesnese zajetí, i když je příjemnější než svoboda. Pike se dozvídá, že Vina není mladá a navíc je ve skutečnosti zohyzděna po havárii své lodi, a proto také nechce opustit Talosiany do "reálného světa".

Talosiané pak vytvoří obraz kapitána Pikea. Ona tak může mít svou iluzi a on svou svobodu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Vůbec první Star Trek je oproti dalším dílům značně odlišný. Kapitánem lodi USS Enterprise není více známý James T. Kirk, ale Christopher Pike, který zvažuje zdali má vůbec setrvat ve své funkci. Vulkánec Spock, jakožto jediná postava přenesena do dalších dílů, ještě není prvním důstojníkem. Tuto funkci zastává žena známá pouze jako "Číslo jedna".

NBC tento díl zamítla s tím, že je příliš intelektuální, pomalý a bez dostatku akce. Celá první série tedy dlouhá léta obsahovala až v pořadí druhý vytvořený pilotní díl Kam se člověk dosud nevydal a podstatná část záběrů z epizody Klec byla použito pro dvouepizodu Zvěřinec I a II.

Při stříhání záběrů této epizody při natáčení epizod Zvěřinec I a II se ztratily originální pásky. Roddenberryho černobílá 16mm páska určená k referenčním účelům byla až do roku 1987, kdy archivář Hollywoodských laboratoří našel originální, barevný 35mm kotouč bez popisku a zařídil jeho návrat Roddenberrymu, jediným exemplářem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Cage (Star Trek: The Original Series) na anglické Wikipedii.

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2013-04-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]