Kam se dosud člověk nevydal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o epizodě původního seriálu Star Trek. Možná hledáte: Kam se dosud nikdo nevydal - epizodu seriálu Star Trek: Nová generace.
Kam se dosud člověk nevydal
2. díl seriálu Star Trek
Pův. názevWhere No Man Has Gone Before
Číslořada 1
Premiéra22. září 1966
Česká premiéra1. března 2002
Tvorba
ScénářSamuel A. Peeples
RežieJames Goldstone
Obsah
Rok2265
Hvězdné datum1312.4
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Klec
Následující →
Manévr s korbomitem
Seznam dílů seriálu Star Trek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kam se dosud člověk nevydal“ (v originále „Where No Man Has Gone Before“) je v řadě druhý pilotní díl první sezóny seriálu Star Trek, později známého jako Star Trek: The Original Series. Byl natočen roku 1965 poté, co byl první pilotní díl Klec zamítnut společností NBC. Epizoda byla vysílána jako třetí v pořadí 22. září 1966.

Epizodu Kam se dosud žádný člověk nevydal napsal Samuel A. Peeples a režíroval James Goldstone. Natáčení proběhlo v červenci 1965. Šlo vůbec o první epizodu Star Treku, v níž figuroval kapitán James T. Kirk, kterého ztvárnil William Shatner. Poprvé se také v seriálu objevují James Doohan a George Takei jako Scotty a Sulu.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hvězdná loď USS Enterprise, vedená kapitánem Kirkem, je na výzkumné misi, když zachytí neznámý objekt o velikosti jednoho metru. Po transportu na palubu lodi zjišťují, že jde o černou skříňku lodi SS Valiant, která se ztratila. Ze záznamů černé skříňky Spock zjišťuje, že Valiant byla patrně poškozena magnetickou bouří, následně uletěla ještě půl světelného roku a po otočení se střetla s neznámou silou. Poslední záznamy hovořily o snaze získat z lodního počítače informace o mimosmyslovém vnímání člověka a nejasný byl záznam o rozhodnutí kapitána pro zničení SS Valiant. Kirk rozhodne opustit galaxii a celou událost prozkoumat pro možné nebezpečí v budoucnu. Enterprise skutečně doráží k neznámému magnetickému poli. Při průletu touto anomálií je neznámou silou zasažen kormidelník Gary Mitchell a členka zdravotního týmu Elizabeth Dehnerová. U Mitchella se ihned objevuje zvláštní symptom svítících očí. Je zřejmé, že byli zasaženi všichni členové Enterprise, kteří mají vysokou hodnotu mimosmyslového vnímání. Nejvyšší měl právě Mitchell a doktorka Dehnerová. Ačkoliv až na svítící oči vypadá Mitchell v pořádku, začíná se chovat podrážděně a podivně. Postupně se u něj objevují nadlidské schopnosti jako extrémně rychlé čtení textu, telepatie a telekineze. Kirk usuzuje, že je pro USS Enterprise nebezpečný, a protože odmítá možnost Mitchella zabít, rozhodne se ho ponechat v opuštěné těžařské kolonii.

Mitchell se celou dobu sbližuje s doktorkou Dehnerovou a ta poté také protestuje proti jeho vyhoštění z lodi. Enterprise má poškozený warp pohon, ale přesto doráží na oběžnou dráhu planety Delta Vega, kde se nachází těžařská kolonie, která je plně automatizovaná, a na celé planetě nejsou žádní lidé. Zatímco se zbytek posádky snaží alespoň částečně opravit loď, Gary Mitchell již dokáže ovládat silové pole svého vězení a uniká i s doktorkou Elizabeth. Kapitán se vydává za nimi a zjišťuje, že i Dr. Dehnerová disponuje stejnou „nemocí“, ale projevuje se u ní opožděně. Kirk svádí s Mitchellem těžký souboj. Ten vyhraje pouze díky pomoci doktorky Dehnerové, která umírá spolu s Mitchellem.

Kapitán Kirk na závěr k záznamům obou mrtvých členů posádky uvádí poznámku „zahynuli při výkonu služby“.

Remasterovaná edice[editovat | editovat zdroj]

K 40. výročí existence seriálu Star Trek byla epizoda remasterována pro současné digitální zobrazení a vysílání v HD kvalitě. Ve Spojených státech byla premiéra remasterované epizody 20. ledna 2007. Předcházela jí epizoda V mžiku oka a byla následována epizodou Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe.

  • Pomocí CGI efektů byly upraveny scény zabírající samotnou Enterprise. Loď v původním seriálu doznala několik odchylek oproti první epizodě Klec a remasterovaná edice detaily opět vrací do původního stavu, kdy je např. větší talíř deflektoru, jsou na Enterprise vidět další antény apod.
  • růžové galaktické bariéře byla upravena textura připomínající bouři
  • záběry planety Delta Vega byly oživeny sytější barvou a na nebe byly přidány pohybující se oblaka
  • uniformy Kirka a Spocka byly barevně upraveny, aby se více odlišovaly od žluté ostatních členů posádky[2]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1965 byl vedením společnosti NBC zamítnut první pilotní díl Klec, který údajně nesplňoval očekávání dobrodružného seriálu, ale téma bylo natolik zajímavé, že bylo v březnu téhož roku uděleno svolení vytvořit druhý pilotní díl, kterým se stala epizoda Kam se dosud člověk nevydal.[3][4]

Gene Roddenberry roku 1988 uvedl v televizní debatě, že stejně jako první díl i tento má stále mnoho charakteristických sci-fi prvků, ale že je přesvědčen, že NBC díl prodal až souboj kapitána Kirka s Mitchelem v roli boha.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Where No Man Has Gone Before na anglické Wikipedii.

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2013-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WRIGHT, Matt. "Remastered "Where No Man Has Gone Before" Screenshots and Video [UPDATED]". trekmovie.com. cit.[2011-02-22]. Dostupné on-line.
  3. ALEXANDER, David. Star Trek Creator: The Authorized Biography of Gene Roddenberry. [s.l.]: [s.n.], 1994. Dostupné online. ISBN 0-451-45440-5. (anglický) 
  4. WHITFIELD & RODDENBERRY, Stephen & Gene. The Making of Star Trek. [s.l.]: Ballatine Books, 1968. Dostupné online. ISBN 1-85286-363-3. (anglický) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]