Zítra bude včera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Díl seriálu
Star Trek
Zítra bude včera
Tomorrow Is Yesterday
Číslo řady: 1
Číslo dílu: 22
Premiéra: USA 26. ledna 1967
Česko26. červenece 2002
Scénář: D.C. Fontana
Režie: Michael O'Herlihy
Hosté: Mark Dempsey
Dick Merrifield
Ed Peck
Hal Lynch
Roger Perry
Jim Spencer[1]
Rok: 2267
Hvězdné datum: 3113.2
Chronologie dílů
Předchozí Dveře do vesmíru
Následující Návrat Archonců

Zítra bude včera“ (v originále „Tomorrow Is Yesterday“) je dvaadvacátý díl první sezóny seriálu Star Trek, později známého jako Star Trek: The Original Series. Premiéra epizody proběhla 26. ledna 1967.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hvězdného data 3113.2 se kosmická loď USS Enterprise NCC-1701 vedená kapitánem Jamesem Tiberius Kirkem dostává, po nechtěné závadě, na orbitu planety Země, ale díky časovému warpu jde o období kolem roku 1969. Enterprise bez štítů je zachycena ze strany Americké armády a je k neznámému UFO vyslán stíhací letoun. Pan Spock varuje kapitána, že jejich loď má oslabené štíty a nedokáže ani uletět. Kapitán rozhoduje spustit vlečný paprsek. Ten ale nevydrží stíhačka a Kirk nařizuje pilota transportovat na palubu. Pilot letounu, kapitán Christopher je z Enterprise unešen, ale pouze do doby, než se dozvídá, že jej Kirk nemůže poslat zpět, aby neohrozil budoucnost svým věděním. Když se pokusí o útěk, je kapitánem zadržen tak, že končí na ošetřovně u doktora McCoye. Záhy přichází Spock s tím, že kapitána Christophera vrátit na Zemi musí, protože jeho syn má v budoucnu vést první výpravu na Saturn.

Pro Enterprise ale přetrvává problém, že jsou v minulosti a i s opraveným warp pohonem nemají vlastně kam letět. Navíc kapitán Christopher pořídil videozáznam ještě předtím, než jeho letoun havaroval. Je však ochoten Kirkovi pomoci jej získat a tak existenci UFO zahladit. Na základnu se vydává kapitán Kirk a poručík Sulu. Když najdou pásky, jsou zadrženi členem ostrahy základny. Ten omylem na komunikátoru stiskne nouzový signál a je tedy transportován na Enterprise. Tím se počet lidí znajících fakta rozšířil na dva. Kirk a Sulu pokračují v pátrání, ale kapitán je zadržen dalšími členy ochranky. Christopher se nabízí k výpomoci a vydává se se Spockem a Sulu na pomoc kapitánu Kirkovi. Když se chtějí transportovat, Christopher vytáhne zbraň a požaduje, aby byl ponechán na Zemi a má v úmyslu nahlásit, vše co na Enterprise viděl. Pomocí Spockova vulkánského nervového hmatu je zneškodněn a všichni se navrátí na Enterprise. Spock následně vypočítal potřebné vzorce pro časový warp a návrat do budoucnosti. Při podstoupení časového warpu, má Kirk v úmyslu vrátit postupně člena ochranky i kapitána Christophera. Ten je unešen z toho, že je formálně první člověk ve vesmíru. Při průletu časovým warpem se oba transportují na Zemi do jejich času prvního přenosu a proto si ani nepamatují události mezidobí.

Nakonec i samotné Enterprise se daří dostat zpět do svého času.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2013-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]