Přeskočit na obsah

Černý oheň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Černý oheň
AutorSonny Cooperová
Původní názevBlack Fire
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
ŽánrStar Trek novel
VydavatelPocket Books
Datum vydání1. ledna 1983
Předchozí a následující dílo
Triangle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černý oheň je název knihy z fiktivního prostředí Star Treku, jejíž autorkou je Sonny Cooperová. Originální název knihy vydané v angličtině roku 1992 je Black Fire, v České republice byla vydána poprvé roku 1993.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Jak v TV seriálu , tak knihách včetně této na seriál navazující je v popředí děje trojice tvořená kapitánem Jamesem Kirkem, prvním, vědeckým důstojníkem Spockem z planety Vulkán a vrchním lékařem Dr. Leonardem McCoyem. Tuto trojici doplňují další důstojníci – vrchní inženýr Montgomery Scott, komunikační důstojnice Nyota Uhura a dvojice navigačních důstojníků Hikaru Sulu a Pavel Čechov.

Při výbuchu, sabotáži na palubě kosmické lodi USS Enterprise (NCC 1701) jsou vážně zranění mnozí členové vedení lodě včetně Kirka a Spocka. Spock postupně zjišťuje, že sabotáž má na svědomí násilnická rasa Tomarijců a kvůli ní uzavře spojenectví s Romulany i Klingony. Při vyšetřování Spock poruší pravidla federace, protože ukradne loď a dostane se do zajetí, odkud jej Kirk vysvobodí. Po soudním řízení na Zemi je pak osvobozen.

České vydání knihy[editovat | editovat zdroj]

Do češtiny novelu přeložil Vladimír Klíma v roce 1993 a vydalo ji nakladatelství Albert Boskovice téhož roku se souhlasem původního nakladatele Bonus Praha [1]. Její očíslování, velikost publikace i grafická úprava jsou shodná, jako měly předchozí knihy z počátků u vydávaných knih Star Treku, např.:Hrozba z vesmíru a Pátrání po Spockovi. Drobná knížka formátu B6 má 232 stran a je opatřena barevnou obálkou, stála tehdy 48 Kč. Je řazena vydavatelem do tzv.Románové řady Star Treku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. COOPER, Sonni. Star Trek 4 Černý oheň. Boskovice: Albert, 1993. ISBN 80-85834-16-2. Kapitola Titáž, s. 4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]