Montgomery Scott

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Montgomery Scott
James Doohan
James Doohan
Ztvárnil/a James Doohan (1966–1994)
Simon Pegg (od 2009)
Informace
Druh člověk
Hodnost poručík
Přidělení USS Enterprise NCC-1701
Pozice vrchní inženýr
Strana Spojená federace planet

Montgomery Scott (přezdívaný "Scotty") je fiktivní postava lodního vrchního inženýra, kterou ztvárnil James Doohan, vyskytující se v seriálu Star Trek: The Original Series, Star Trek: The Next Generation a Star Trek: The Animated Series, ale také v řadě celovečerních filmů, knížek, komiksů a počítačových her. Ve filmu Star Trek (2009) postavu Scottyho hrál Simon Pegg.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Scotty se narodil ve skotském městečku Linlithgow roku 2222 a proto v originálním znění Star Trek: The Original Series má skotský přízvuk. Na lodi USS Enterprise zastával funkci druhého důstojníka a vrchního inženýra. Jeho hlavním pracovním prostředím tedy byla strojovna lodi, ale v nepřítomnosti kapitána Kirka a prvního důstojníka Spocka velel několikrát lodi sám.

Ve filmu Star Trek III: Pátrání po Spockovi je Montgomery Scott povýšen na kapitána, avšak sabotuje svou loď USS Excelsior, aby se mohl připojit k posádce Enterprise a společně s kapitánem Kirkem najít Spocka.

Jak ve standardních událostech, tak v paralelní realitě filmu Star Trek (2009) vystupuje Scotty jako nadšenec pro nové technologie a nečiní mu nejmenší potíže se sžít s lodí. V průběhu seriálové a filmové řady Enterprise mnohokrát pomohl vyřešit technické potíže s energií, fazery, motory, warp pohonem apod.

Převážně v seriálu The Original Series jde o hrdého Skota, který na svou zem a čest nedá dopustit. Jeho oblíbeným alkoholickým nápojem je samozřejmě skotská whisky a občas tráví volné chvíle hraním na dudy.

Vývoj postavy[editovat | editovat zdroj]

Doohana pro roli hlavního technika vesmírné lodi navrhl režisér 2. pilotního dílu "Kam se dosud člověk nevydal", James Goldstone. Doohana znal již z dřívější spolupráce. Naproti tomu byl proti sám tvůrce Star Treku Gene Roddenberry, který Doohanovi zaslal dopis „Nemyslíme si, že bychom v sérii potřebovali technika“. Doohanův agent však byl neústupný a tak se postava Scottyho v seriálu nakonec objevila.

Doohan si zkoušel různé akcenty a nakonec vybral skotské, protože se domníval, že právě ve Skotsku jsou nejlepší technici. Sám pak vybral jméno Montgomery podle svého otce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Montgomery Scott na anglické Wikipedii.