Přízračná přestřelka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Díl seriálu
Star Trek
Příznačná přestřelka
Spectre of the Gun
Číslo řady: 3
Číslo dílu: 57
Premiéra: USA 25. října 1968
Česko 4. dubna 2003
Scénář: Gene L. Coon
Režie: Vincent McEveety
Hosté: Ron Soble
Bonnie Beecher
Charles Maxwell
Rex Holman
Sam Gilman
Charles Seel
Bill Zuckert
Ed McCready
Abraham Sofaer[1]
Rok: 2268
Hvězdné datum: 4385.3
Chronologie dílů
Předchozí Místo přidělení: Země
Následující Elaan z Troyiu

Příznačná přestřelka“ (v originále „Spectre of the Gun“) je první díl třetí řady seriálu Star Trek, později známého jako Star Trek (seriál). Premiéra epizody v USA proběhla 25. října 1968, v České republice 4. dubna 2003.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hvězdného data 4385.3 se loď USS Enterprise NCC-1701 pod vedením kapitána Jamese Tiberius Kirka setkává s rasou Melkotianů, rasy pocházející ze systému Theta Kiokis II. Posádka je varována, že narušuje jejich prostor a další upozornění již nebude tolerovat. Kirk úkoluje Uhuru, aby zkusila odeslat Melkotianům zprávu, že Federace má mírový úmysl.

Při neuposlechnutí varování se kapitán Kirk, první důstojník Spock, vrchní inženýr Scott, doktor Leonard McCoy a poručík Pavel Čechov objevují v imitaci westernového městečka. Melkotiané je upozorňují, že za porušení jejich prostoru budou popraveni, ale ne ihned. Posléze zjišťují, že je Melkotiané vsadili do role klanu Clantonů, sourozenců, kteří dle historie padli při přestřelce u O. K. Corralu s klanem bratří Earpů. Všichni vesničané, včetně Earpů vidí výsadek jako bratry Clantony, ačkoliv členové výsadku sebe vidí stále v uniformách hvězdné flotily. Přesvědčování, že jde o omyl se míjí účinkem a Earpové dávají Kirkovi (alias Ike Clantonovi) ultimátum opustit město do 17. hodiny, jinak budou všichni zabiti. Únik však není možný, protože městečko složené z westernových, nedokonalých kulis je obklopené silovým polem, které zamezuje odchodu. Komunikátory ani phasery nefungují. Při sporu s jedním Earpem je zabit Čechov a zbytek výsadku si uvědomuje, že nebezpečí je více než reálné.

Ostatní členové se snaží vytvořit kouřový granát, který by Earpy uspal. Když však prototyp zkouší na Scottym, je zjevné, že nemá žádný účinek a do páté hodiny zbývá asi 10 minut. Spock rozvádí svou teorii, že ve světě, kteří Melkotiané vytvořili, vše závisí pouze na myšlenkách jich samotných a pokud tedy budou věřit, že kulky zabíjí, zabíjet opravdu budou. McCoy namítá, že jejich mozky nejsou programovatelné a nemohou si jenom tak najednou začít myslet, že dokážou nemožné. Jako řešení Spock na všechny používá vulkánské spojení myslí, aby jim vštípil jistotu, že kulky neubližují. S úderem páté hodiny přicházejí Earpové, ale ani dva vyprázdněné zásobníky nikomu z posádky Enterprise neublíží. Kirk se vydává proti nim, srazí jednoho na zem a namíří na něj revolver, ale spoušť nestiskne.

Záhy se všichni, včetně živého Čechova, objevují na Enterprise. Před lodí je opět vidět letící melkotiánský objekt, který následně exploduje před lodí. Poté se ozývá hlas a ptá se Kirka, proč jej nezabil, když měl možnost, a jestli je toto jednání typické pro lidskou rasu. Kirk potvrzuje a znovu opakuje, že Federace má mírové úmysly. Melkotiané následně oznamují, že Kirka uvítají na své planetě a předchozí varování již neplatí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2013-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]