Kor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Kor (rozcestník).
Kor
Ztvárnil/a John Colicos (1967, 1994–1998)
James Doohan (1973)
Informace
Druh Klingon
Planeta původu Qo'noS
Úmrtí 2375
Hodnost kapitán
Přidělení IKS Klothos
Pozice velící důstojník
třetí důstojník
Strana Klingonská říše

Kor, syn Rynarův je fiktivní postava sci-fi světa Star Treku, první Klingon, který se kdy ve Star Treku objevil.[1] Kor se objevuje v epizodách původního seriálu Star Trek (1967) a animovaného seriálu Star Trek (1973), ale nejčastěji v událostech seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine (1994–1998). Ve všech hraných dílech ztvárnil Kora John Colicos, v animovaném pořadu jej namluvil James Doohan.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kor se prvně objevuje v seriálu Star Trek v epizodě „Věc soucitu“, kde se setkává s energetickou bytostí Organianů, která je živena ze zloby mezi lidmi a Klingony. Pro záchranu svou i své posádky musí, ačkoliv nerad, spolupracovat s kapitánem Kirkem z lodi USS Enterprise.

Podruhé se setkává opět s kapitánem Kirkem v událostech epizody „Zajatci časuanimovaného seriálu. Opět je jeho jedinou touhou zničení vlajkové lodi Federace a především i jeho protějšku z Hvězdné flotily, ale opět mu nezbývá, než se svým protivníkem spolupracovat, aby se osvobodil ze zajetí Deltského trojúhelníku.

Následně postava Kora vystupuje v několika epizodách seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine, který se odehrává o 100 let později. Prvně v díle „Krvavá přísaha“, kde se spolu s Jadzií Dax a dalšími Klingony z původního seriálu, Kangem a Kolothem, snaží vystopovat Albina, vraha prvorozených synů Kanga, Kolotha a Kora. Společně vykonají slíbenou krevní mstu, ale přežijí pouze Dax a Kor. V epizodě „Meč Kahlessův“ se Kor společně s Jadzií a Worfem vydávají najít bájný Kahlessův meč. Ačkoliv se jim daří meč najít, pro zachování stavu Klingonské říše transportují relikvii do vesmíru.

Naposledy se Kor objevuje v epizodě „A znovu do té průrvy“. Jako třetí důstojník na lodi generála Martoka společně s Worfem bojují proti Dominionu. Kor je ovšem již starý a po záchvatu s představou, že na něj útočí Federace a kapitán Kirk je prohlášen za senilního. Když je ovšem Martok zajat a Worf se jej vydává osvobodit, Kor převezme jeho místo na sebevražedné misi. Jeho loď pak bojuje do posledního dechu proti nepřiměřené převaze a tím dává ostatním možnost uniknout. Martok, který jej do té doby považoval za senilního starce ho prohlašuje za velkého válečníka.

Ztvárnění[editovat | editovat zdroj]

Postavu Kora ztvárnil John Colicos a to jak v původním seriálu, tak následně přibližně o 30 let později v epizodách Stanice Deep Space Nine. V animovaném seriálu jej ovšem daboval James Doohan (představitel Montgomeryho Scotta), který v kresleném seriálu namluvil naprostou většinu Klingonů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kor (Star Trek) na anglické Wikipedii.

  1. OKUDA, OKUDA, MIREK, Mike, Denise, Debbie. The Star Trek Encyclopedia. [s.l.]: Pocket Books, 1999. ISBN 0-671-53609-5. (anglický) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Kor na CZ Kontinuum
  • (anglicky) Kor na Star Trek wiki Memory Alpha
  • (anglicky) Kor na oficiálních stránkách StarTrek.com