Hikaru Sulu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hikaru Sulu
George Takei - 1. představitel pana Sulu
George Takei - 1. představitel pana Sulu
Ztvárnil/a George Takei
Informace
Druh člověk
Hodnost poručík
komandér
kapitán
Přidělení USS Enterprise (NCC-1701)
USS Excelsior (NCC-2000)
Pozice kormidelník
velící důstojník
kapitán
Strana Spojená federace planet
Dabing Vilém Udatný

Hikaru Sulu je fiktivní postava lodního kormidelníka a později kapitána hvězdné lodi USS Excelsior (NCC-2000), kterou ztvárnil George Takei, vyskytující se v seriálu Star Trek, animovaném seriálu Star Trek a jedné epizodě seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager, ale také v řadě celovečerních filmů, knížek, komiksů a počítačových her. Ve filmu Star Trek (2009) postavu ztvárnil John Cho.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hikaru Sulu se narodil v San Franciscu. Po přiřazení na loď USS Enterprise (NCC-1701) setrvával ve funkci kormidelníka a ovládal lodní phasery a fotonová torpéda.

Po dobu první série seriálu Star Trek s ním pracovali na těchto pozicích různé postavy, až od druhé série se na místě jeho kolegy usadil na delší dobu Pavel Čechov. V animovaném seriálu Star Trek je Sulu opět bez Čechova.

Postupně, během celého seriálu se vypracovával z nepříliš významné postavy až po dočasného velitele lodi, když byl kapitán James Kirk, první důstojník Spock i vrchní inženýr Montgomery Scott mimo Enterprise. Později byl povýšen na komandéra a následně se stal kapitánem a byla mu přidělena loď USS Excelsior (NCC-2000).

Sulu má mnoho koníčků. Počínaje šermem, přes botaniku, gymnastiku až po sběratelství historických zbraní. Ve filmu Star Trek: Generace pak vystupuje jeho dcera Demora Sulu v roli kormidelníka USS Enterprise (NCC-1701-B).

Vývoj postavy[editovat | editovat zdroj]

Gene Roddenberry, tvůrce Star Treku, chtěl mít v posádce zástupce asijských národů, jako symbol míru, který v budoucnosti na Zemi panuje, ale nechtěl žádný konkrétní národ. Když vymýšlel jméno, které by nebylo typické pro jednu asijskou zemi, objevil na mapě Suluské moře (anglicky: Sulu sea). Pomyslel si: „To je přece moře, které se dotýká všech tamních břehů“ a tak vzniklo jméno Sulu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. John Cho Will Be a Great Sulu In 'Star Trek XI', Says George Takei, Michael Simpson na serveru Cinemaspy, 30-05-2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hikaru Sulu na anglické Wikipedii.