Nichelle Nicholsová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nichelle Nichols
Nichelle Nicholsová (2013)
Nichelle Nicholsová (2013)
Rodné jménoGrace Dell Nichols
Narození28. prosince 1932 (88 let)
USA Robbins, Illinois, USA
Aktivní roky1967–dosud
Manžel(ka)Foster Johnson (1951) (rozvedeni)
Duke Mondy (1967–1972) (rozvedeni)
Oficiální webhttp://www.uhura.com/
Významné roleUhura (Star Trek)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nichelle Nicholsová (* 28. prosince 1932, Robbins, Illinois, USA), vlastním jménem Grace Dell Nichols, je americká zpěvačka a herečka, známá ztvárněním postavy Nyoty Uhury v seriálech a filmech Star Trek.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V mládí pracovala jako tanečnice a zpěvačka, příležitostně hrála a věnovala se modelingu. Jako vokalistka se zúčastnila amerických a evropských turné s kapelami Dukea Ellingtona a Lionela Hamptona. S Genem Roddenberrym se setkala již při tvorbě jeho předchozího díla The Lieutenant.[1]

V období mezi ukončením projektu seriálu Star Trek a natáčením celovečerních filmů z prostředí Star Treku, hrála ve filmech jako Doktore, vy si musíte dělat legraci, Made in Paris nebo Mister Buddwing. Společnost 20th Century Records vydala její singl „Shoop Shoop“ a později celé album Dark Side of the Moon, které obsahovalo i píseň „Gene“, kterou složila na počest tvůrce Star Treku.

NASA[editovat | editovat zdroj]

Vždy se zajímala o vesmír a kosmické lety. Účastnila se osmihodinové mise na palubě astronomické observatoře letounu C-141, při které byly analyzovány atmosféry Marsu a Saturnu ve vysoké nadmořské výšce. Společně s ostatními herci a tvůrci seriálu Star Trek se zúčastnila slavnostního ceremoniálu křtu prvního raketoplánu Enterprise. Pro NASA strávila také hodně času náborem menšin.[1]

Star Trek[editovat | editovat zdroj]

V letech 1966 až 1969 hrála ve sci-fi seriálu Star Trek komunikačního důstojníka hvězdné lodi USS Enterprise, poručíka Uhuru. Ta je známá jako jedna z prvních černých žen, která v televizním programu nevystupovala pouze jako služka a která patřila do širšího okruhu hlavních postav seriálu.

Po ukončení natáčení první série seriálu uvažovala o ukončení svého působení v seriálu. Setkala se ale s Lutherem Kingem, který ji přesvědčil, že musí vytrvat, protože je vzorem černošským ženám a nositelkou změny tehdy ještě přežívající rasové segregace ve Spojených státech.[1]

Známý je rovněž polibek Uhury a bělošského kapitána Kirka (William Shatner) v epizodě „Platónovy nevlastní děti“ vysílané 22. listopadu 1968, nesprávně označovaný za první mezirasový polibek v americké televizi. V letech 1973 a 1974 se Nicholsová podílela na animovaném seriálu Star Trek, kde nadabovala rovněž postavu Uhury. Tuto roli si dále ještě zopakovala v prvních šesti hraných filmech ze světa Star Treku (1979–1991).

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Z prvního krátkodobého manželství s Fosterem Johnsonem má (vzali se i rozvedli v roce 1951) syna Kylea. Podruhé byla vdaná v letech 1968 až 1972 za Dukea Mondyho, i toto manželství ale skončilo rozvodem.

Svůj volný čas dodnes zasvěcuje Star Treku a aktivně se účastní na různých setkáních fanoušků a sci-fi akcích. Se svými fanoušky a fanoušky Star Treku pravidelně komunikuje přes své stránky oficiální stránky a účet na Twitteru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nichelle Nichols na anglické Wikipedii.

  1. a b c StarTrek.com [online]. [cit. 2010-12-20]. Nichols, Nichelle. Dostupné z WWW.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]