Enterprise (raketoplán)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Enterprise ve startovní konfiguraci 1. června 1979

Raketoplán Enterprise (OV-101) byl první americký kosmický raketoplán, který byl postaven pro NASA.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Ředitel NASA James C. Fletcher s hlavními herci seriálu Star Trek a s Enterprise v pozadí

Raketoplán se měl dříve jmenovat Constitution (ústava), ale fanoušci sci-fi seriálu Star Trek uskutečnili petici, díky níž se jeho název nakonec změnil na Enterprise podle názvu lodě z tohoto seriálu. Herci ze seriálu byli dokonce přítomni na slavnostní ceremonii při zprovoznění stroje.

Enterprise sloužila hlavně k testovacím letům, celkem se testovala 9 měsíců v roce 1977, během nichž se prověřily základní aspekty létání raketoplánů, vyzkoušel se i systém přepravy raketoplánu v atmosféře pomocí speciálního letadla. (Raketoplán je posazen na letadlo – upravený Boeing 747, oba stroje tak letěly najednou, ale byly poháněny pouze motorem letadla). Nejprve létala bez posádky (osm letů v únoru 1977) – to se hlavně měřila charakteristika letu a aerodynamika, později s dvoučlennou posádkou (osm letů mezi červnem a zářím 1977). Do vesmíru však nikdy neletěla.

Po skončení testovacích letů ještě jednou posloužila jako testovací exemplář při stavbě startovací rampy pro raketoplány na vojenské základně Vandenberg na západním pobřeží USA. Po havárii Challengeru vojáci od svých plánů upustili (svou roli sehrálo i ukončení programu SDI) a stavba byla zakonzervována a nikdy nebyla použita. Při testech se totiž zjistilo, že podmínky na základně (klimatické ale i technické) jsou natolik odlišné od těch panujících na Mysu Canaveral, že jakýkoli pokus o start raketoplánu by s určitostí skončil katastrofou. Dnes je rampa rozebrána a základna slouží k vypouštění raket Delta IV a Atlas V se špionážními družicemi na polární oběžnou dráhu.

80. a 90. léta[editovat | editovat zdroj]

Enterprise absolvovala cestu po západní Evropě, kde byla představena široké veřejnosti. V roce 1985 se stala majetkem Smithsonianského muzea ve Washingtonu. Po zničení raketoplánu Challenger 28. ledna 1986 se uvažovalo o přestavbě Enterprise na letuschopný exemplář, ale ukázalo se že je levnější postavit další raketoplán Endeavour. Je potřeba si uvědomit že Enterprise byla postavena pouze jako testovací prototyp pro použití v atmosféře a jako vesmírné plavidlo nebyla nikdy určena a tudíž ani použitelná.

Konec v muzeu[editovat | editovat zdroj]

Všechny raketoplány tohoto typu byly vyřazeny v roce 2011 a věnovány do muzeí. Testovací raketoplán Enterprise byl zprvu ve Washingtonu, v roce 2012 byl přestěhován do muzea v New Yorku (na řece Hudson, 47. ulice), kde je od poloviny července přístupna veřejnosti na palubě letadlové lodi USS Intrepid (třída Essex z roku 1943).[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Poslední let raketoplánu. Novinky.cz [online]. 2012-05-04 [cit. 2012-05-04]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]