Benjamin Sisko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Benjamin Sisko
Ztvárnil/a Avery Brooks
Informace
Druh člověk
Planeta původu Země
Pohlaví muž
Narození 2332
Úmrtí od 2375 pohřešovaný
Hodnost kapitán
Rodina Joseph Sisko (otec), Sarah Sisko (matka)
Manžel(ka) Jennifer Sisko (†2367)
Kasidy Yates
Děti Jake Sisko
Příbuzní Judith Sisko (poloviční sestra), dva bratři
Přidělení Stanice Deep Space Nine
Pozice velitel (DS9)
kapitán (USS Defiant)
Strana Spojená federace planet
Dabing Daniel Dítě
Podrobnosti o postavě na IMDb

Benjamin Lafayette Sisko je fiktivní osoba velitele vesmírné stanice Deep Space Nine ze světa Star Treku. V TV seriálu roli sehrál herec, profesor Avery Brooks.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Sloužil jako nadporučík na hvězdoletu Saratoga v roce 2367, když byl tento napaden Borgy, u nichž byl právě asimilován na čas Jean-Luc Picard. Při útoku přišel Sisko o manželku Jennifer Siskovou, zachránil jen syna.

V dalším období Sisko na vesmír zanevřel a hledal možnosti, jak se vrátit na Zem. Nedařilo se mu to, byl nějaký čas v planetární službě na Marsu, i zde byl kvůli příliš častému střídání rodin nespokojen.

O tři roky později byl Sisko jmenován komandérem vesmírné stanice Deep Space Nine, kterou převzala od civilizace Cardassianů Hvězdná federace zastoupená kapitánem Enterprise Jean-Luc Picardem. Stanice se nalézala u planety Bajor. Na stanici byl spolu s ním synek Jake, měňavec Odo, Kira z Bajoru, O'Brien z Enterprise, Ferengové Quark a jeho bratr Rom se synem Nogem a další. Už kvůli vzpomínce na úlohu Picarda, svou ženu a při vědomí samoty syna místo původně odmítl. Pak se mu podařilo navázat kontakty s Bajorany, nalézt červí díru, osvědčil se jako velitel při útoku Cardassianů, jeho syn si našel kamaráda a tak Sisko jmenování komandérem stanice přijal.

Velel zde tři roky a vrátil se na Zem do funkce velitele bezpečnosti Hvězdné flotily, roku 2375 se podruhé oženil (manželka Kasidy Yates) a vrátil se na Deep Space Nine. Vzápětí poté zmizel, zřejmě se přidal k rase Proroků, tvůrců blízké červí díry.

TV seriál[editovat | editovat zdroj]

Postava Benjamina Siska se vyskytuje v TV epizodách třetí z sérií o světě Star Treku známou pod názvem Deep Space Nine, případně Hluboký vesmír devět. Na obrazovky v USA se dostala v roce 1993, v Česku o rok později. Je uvedena poprvé v knize Vyslanec, které je knižním přepisem prvních dvou TV epizod seriálu. V USA byla uvedena na knižní trh v roce 1993, v České republice roku 2002.[1]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DILLARD, J.M.. Vyslanec. Plzeň : Laser-books, 2002. ISBN 80-7193-127-6. Kapitola Titáž, s. 240.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]