Pasažér (Star Trek: Stanice Deep Space Nine)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo The Passenger. O písní Iggyho Popa pojednává článek The Passenger (píseň).
Pasažér
Pův. názevThe Passenger
Číslořada 1
díl 9
Původní TVsyndikace
Premiéra21. února 1993
Česká TVNova
Česká premiéra12. června 1994[1]
Tvorba
NámětMorgan Gendel
ScénářMorgan Gendel
Robert Hewitt Wolfe
Michael Piller
RežiePaul Lynch
Prod. kód409
Obsah
Rok2369
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Daxová
Následující →
Postupujte k domovu
Seznam dílů seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pasažér (v anglickém originále The Passenger) je v pořadí devátá epizoda první sezóny seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Major Kira Nerys a doktor Julian Bashir odpoví na nouzové volání kobliadské nákladní lodi, kde naleznou bezpečnostní důstojnici Ty Kajadu a jejího vězně Rao Vantiku. Kajada jim tvrdí, že Vantika způsobil na lodi požár, aby mohl uniknout. Vantika zemře a Bashir a Kira vezmou Kajadu na stanici Deep Space Nine. Kajada tvrdí, že Vantika je stále naživu, už mnohokrát v minulosti předstíral smrt a ona strávila celý svůj dospělý život snahou o jeho dopadení.

Bashir a Dax dojdou k závěru, že Vantikovo vědomí se může skrývat v mozku Kajady, aniž o tom ví. Vantika se skutečně zmocní jiného těla a kontaktuje Quarka, aby sehnal žoldáky, kteří by přepadli blížící se transport deuridia, látky, kterou Kobliadé používají k prodloužení délky života. Později, když má Quark schůzku s žoldáky, jsou přerušeni Kajadou, která poslouchala na horním podlaží Quarkova baru.

Na ošetřovně Kajada vysvětluje, že ji dolů strčil Vantika. Dax najde pod Vantikovými nehty zařízení, které použil k přenosu svého vědomí do někoho jiného a testuje Kajadu, zda nese stopy použití zařízení. Mezitím se Quark se žoldáky setká s Vantikou, který obývá Bashirovo tělo.

Vantikovi a žoldákům se podaří zmocnit transportu deuridia, loď je však zachycena vlečným paprskem stanice. Vantika vyhrožuje, že zničí loď i Bashirovo tělo. Jeden ze žoldáků protestuje proti takovému plánu a Vantika ho zastřelí. Jadzii se podaří narušit Vantikovu kontrolu nad Bashirovým tělem na tak dlouho, že zmatený Bashir vypne lodní štíty a je transportován na ošetřovnu. Jakmile je Vantikovo vědomí odstraněno z Bashirova mozku, Kajada se ho konečně jednou provždy zbaví.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jeden ze žoldáků je vyzbrojen phaserem typu II z 23. století (tj. z období původního seriálu Star Trek).
  • Epizoda ukazuje další způsob přenosu mysli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Move along home [online]. Startrek.cz [cit. 2011-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-31. 
  2. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2011-10-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]