Dar od Proroků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dar od Proroků
Pův. názevProphet Motive
Číslořada 3
díl 16
Původní TVsyndikace
Premiéra20. února 1995
Česká TVPrima
Česká premiéra18. dubna 1998[1]
Tvorba
ScénářIra Steven Behr
Robert Hewitt Wolfe
RežieRené Auberjonois
Prod. kód462
Obsah
Rok2371
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Osud
Následující →
Věštecké schopnosti
Seznam dílů seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dar od Proroků (v anglickém originále Prophet Motive; v původním českém překladu Prorocký motiv) je v pořadí šestnáctá epizoda třetí sezóny seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Quark zjistí, že velký nagus Zek napsal soubor nových Pravidel zisku, která by znamenala konec tradičního života Ferengů.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Velký Nagus Zek přiletí na stanici a ukáže Quarkovi a Romovi, na čem pracoval: kompletně přepsal ferengská Pravidla zisku. V nové a lepší knize doporučuje Zek ostatním Ferengům, aby se odvrátili od chamtivosti a zisku a zaměřili se na laskavost a obdarovávání. Zkrátka chce odstranit veškeré sobectví, které dělá Ferengy tím, čím jsou.

Zek dále dodá, že přivezl Bajoranům dárek – jeden z orbů. Orby jsou nejsvětější předměty Bajoranů a Quark si nedokáže představit, kde nagus k němu přišel. Když je barman vystaven působení orbu, má zjevení, ve kterém Zek tvrdí, že Nová pravidla zisku jsou ve skutečnosti také „dar“. Když poté zjistí, že Zek před příletem na stanici navštívil červí díru, napadne jej, že bytosti, které díru obývají, změnily Zeka a daly mu nápady pro Nová pravidla.

Quark poté vezme Zeka zpět do červí díry, aby se zeptal bytostí, co se nagusovi stalo. Bytosti odpoví, že byly tak rozrušeny samotnou sobeckostí velkého naguse, že mu daly povahu Ferengů z minulosti, kdy se ještě nehnali za ziskem. Když Quark slíbí, že Ferengové tyto bytosti již nikdy nenavštíví, ony souhlasí s návratem původního, chamtivého Zekova přesvědčení.

Mezitím je na stanici rušno díky doktoru Bashirovi, který byl ve svých 30 letech nominován na prestižní lékařské ocenění udělované většinou za celoživotní zásluhy. I když mu to jeho kolegové a přátelé z Deep Space Nine přejí, získá jej nakonec někdo jiný.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jedná se v pořadí o druhou epizodu seriálu (po pilotním dvojdíle „Poslání“), kde se objevují bytosti z červí díry, bajorští Proroci.
  • V anglickém originále mluví poprvé Proroci o komandéru Siskovi s použitím určitého členu jako „The Sisko“. V českém dabingu nebyl tento rozdíl nijak reflektován.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prophet Motive na anglické Wikipedii.

  1. Prophet motive [online]. Startrek.cz [cit. 2011-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-06. 
  2. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2011-10-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]