V rukou Proroků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V rukou Proroků
Pův. název In the Hands of the Prophets
Číslo řada 1
díl 20
Původní TV syndikace
Premiéra 20. června 1993
Česká TV Nova
Česká prem. 28. srpna 1994[1]
Tvorba
Scénář Robert Hewitt Wolfe
Režie David Livingston
Obsah
Rok 2369
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Duet
Následující →
Návrat domů
Seznam dílů seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V rukou Proroků“ (v originále „In the Hands of the Prophets“) je v pořadí dvacátá epizoda první sezóny seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Vedek Winn, jedna z duchovních vůdkyň Bajoru, přilétá na stanici Deep Space Nine a obviní Keiko O'Brienovou z rouhání, protože ve své škole, kde učí i Bajorany, vyučuje vědecké pojetí červí díry. Winn si myslí, že jelikož Bajorané vnímají červí díru jako náboženský symbol, chrám Proroků, bajorské děti by se to takto měli učit i ve škole, místo aby jim byly vnucovány teorie Hvězdné flotily o fyzice a astrobiologii. Na stanici se objeví konflikty mezi Bajorany a lidmi a komandér Benjamin Sisko je nucen vyhledat pomoc vedeka Bareila, duchovního, který má odlišný názor než Winn.

Bareil však není připraven vyjádřit veřejně Siskovi podporu, dokud nebude zvolen kai, nejvyšší duchovní představitel Bajoranů. Mezitím Odo vyšetřuje vraždu podporučíka Aquina. Ve škole exploduje bomba a když Sisko dorazí na místo, vedek Winn využije situace k plamennému projevu před sroceným davem.

Náčelník Miles O'Brien objeví v počítači skrytý soubor s návodem, jak připravit únikovou cestu z Promenády k raketoplánům. Vedek Bareil přiletí na stanici, aby urovnal situaci s Winn. O'Brien objeví stopy vedoucí k jeho bajorské spolupracovnici Neele, která zařídila, aby se na Promenádu mohla dostat zbraň. Náčelník varuje Siska a ten zabrání Neele v atentátu na Bareila.

Ačkoli je všem jasné, že v pozadí atentátu je Winn, posádka pro to nemá žádné důkazy. Nicméně událost paradoxně sblíží Bajorany a Hvězdnou flotilu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Epizoda odkazuje na spor kolem evolucionistického a kreacionistického přístupu k výuce, který byl v době tvorby seriálu v USA aktuálním tématem.
  • Poprvé se v seriálu objeví postavy vedeků Winn Adami a Bareila Antose.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. In the hands of the Prophets [online]. Startrek.cz [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  2. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]