Břímě času

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Břímě času
Pův. název Rejoined
Číslo řada 4
díl 6
Původní TV syndikace
Premiéra 30. října 1995
Česká TV AXN
Česká prem. 13. dubna 2012
Tvorba
Námět René Echevarria
Scénář Ronald D. Moore
René Echevarria
Režie Avery Brooks
Obsah
Rok 2372
Hvězdné datum 49195.5
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Nerozvážnost
Následující →
Loď v ohrožení
Seznam dílů seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Břímě času“ (v originále „Rejoined“) je v pořadí šestá epizoda čtvrté sezóny seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Na stanici Deep Space Nine míří trillský vědecký tým, aby provedl zkoušku experimentálních postupů s cílem vytvořit umělou červí díru. Kapitán Sisko souhlasí, že jim k tomuto důležitému projektu zapůjčí Defiant. Problémem ovšem je, že vedoucí týmu je doktorka Lenara Kahn. Její symbiont Kahn kdysi patřil Nilani a ta bývala manželkou Toriase Daxe, jednoho z předchozích hostitelů symbiontu Daxe. Torias zemřel při nehodě raketoplánu a Nilani ovdověla. Trillská společnost ovšem přísně zakazuje pokračování vztahu dvou bývalých partnerů, protože úkolem symbionta je shromažďování zkušeností z mnoha životů. Jedince, kteří něco takové zkusí, čeká vyhnání z trillské společnosti a smrt jich i jejich symbionta.

Při slavnostní recepci si Jadzia Dax i Lenara slíbí, že své vzpomínky nebudou míchat s prací a celou situaci zvládnou. Druhý den začnou s experimenty: poté, co vyšlou sondu, vygeneruje Defiant subprostorové pole. Sonda následně vyprodukuje magnetonové pole, přičemž střet obou polí vytvoří trhlinu v časoprostoru. Přípravy komplikují drobné nepřesnosti, jejichž oprava zabere celý den a způsobí napětí mezi oběma ženami. Jadzia proto navrhne, aby s ní šla Lenara na večeři, samozřejmě v doprovodu přátel. Nakonec se jí podaří přesvědčit pouze doktora Bashira, který se při družném rozhovoru mezi oběma Trilly evidentně nudí. Po doktorově odchodu k lékařskému případu se obě shodnou, že k nepřátelství není důvod, jenže důvěrný rozhovor začne být podezřelý Hanoru Prenovi, jednomu z členů trillského vědeckého týmu.

Problémy jsou odstraněny a Defiant je připravený k pokusu. Vše proběhne přesně podle plánu, červí díra je stabilní několik sekund až do očekávaného zničení sondy. Radost z úspěchu Lenaře překazí třetí člen trillského týmu, její bratr Bejal Otner, který ji podezřívá z nepovoleného kontaktu s Jadziou. Lenara spekulace odmítne, nicméně navštíví Jadzii a svěří se jí se svými problémy. Krátce se i políbí, ale Lenara nakonec odejde. Jadzia neví, co si počít, a tak se svěří Benjaminovi. Sisko jí cituje názor Curzona Daxe, který byl ostře proti tomuto spojení, hlavně kvůli vyhnání viníků a smrti symbiontů. Jadzia to ví, ale také miluje Lenaru a není schopna se rozhodnout. Na Defiantu se chystá finální test: přesun hmotného objektu skrz červí díru. Sonda ovšem při průchodu zhroutí červí díru a následný energetický výboj poškodí Defiant, zejména warp jádro. Ve strojovně dojde k velkému úniku plazmatu. Nadporučík Eddington se dostane ke dveřím, ale Lenara těžce zraněná leží mimo dosah záchrany. Eddington navrhne vypustit vzduch z celé sekce, aby tak uhasil požár a zabránil explozi jádra. Jadzia návrh odmítne a vytvoří nad trhlinou silové pole, po kterém dojde až k Lenaře a odtáhne ji do bezpečí.

Podle Jadzie byl příčinou nezdaru střet tetrionového pole a štítů sondy, ale naštěstí se nikomu nic nestalo a loď bude po nezbytných opravách v pořádku. Také Lenaře navrhne, ať kvůli zpracování údajů ze sondy zůstane na stanici. Jadzia je sice připravena obětovat vše pro svou lásku, jenže Lenara není a vrací se zpátky na Trill.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2012-11-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]